Napotkałem ostatnio taki właśnie problem jak w temacie. Odpalam skype v5.2 na Windows 7 Home Premium 64 bit, próbuję zalogować się na konto i mam komunikat „Brak dostępu do do bazy Skype. Najprawdopodobniej inny proces Skype ma do niej dostęp„. Na szybko sprawdziłem w menedżerze zadań, czy nie są uruchomione jakieś inne procesy skype – nie były.
Odinstalowałem więc program, ale na koniec coś się wysypało (jakiś komunikat o błędzie w dostępie do systemowej biblioteki dll) – restart laptopa, próba deinstalacji – tym razem zakończona powodzeniem. Zainstalowałem najnowszą wersję (bodajże 5.8), ale przy próbie zalogowania dalej ten sam błąd. Spróbowałem zalogować się na inne konto – o dziwo działa. Poniżej rozwiązanie problemu w Windows 7 i Windows XP.
Idąc tym tropem, zacząłem szukać, gdzie skype zapisuje swoje ustawienia (m.in. profile). W Windows 7 ścieżka wygląda tak:
C:|Użytkownicy\nazwa_użytkownika\AppData\Roaming\Skype
AppData jest ukryty, więc trzeba włączyć pokazywanie ukrytych folderów.
Inny, prostszy i szybszy sposób na dostanie się do folderu z ustawieniami to wpisanie %appdata% np. w pasku otwartego folderu lub innego okna:
Po zatwierdzeniu enterem pojawi się nam taki oto widok- musimy odnaleźć folder skype:
W katalogu Skype znajduje się kilka folderów stałych, oraz foldery z nazwami użytkowników skype i parę plików. W folderach z nazwami użytkowników przechowywane są profile. W związku z tym, że nie zależało mi na żadnych ustawieniach, usunąłem całą zawartość katalogu skype.
Spowodowało to tyle, że po uruchomieniu programu, okienko z nazwami użytkowników było puste. Wpisałem więc mój login, hasło i… skype zalogował mnie bez najmniejszego problemu. Oczywiście program zachowywał się tak, jakby był po raz pierwszy zainstalowany, czyli włączył się kreator konfiguracji mikrofonu, kamerki itp, zniknęła historia rozmów głosowych, chatów. Lista kontaktów oczywiście pozostała nienaruszona. Można również usunąć cały folder skype.
Ścieżka do folderu z ustawieniami i profilami skype’a w Windows XP wygląda następująco:
c:\Documents and Settings\nazwa_użytkownika\Dane aplikacji
Można też wcisnąć przycisk Start i wybrać Uruchom…, gdzie należy wpisać %appdata%
Po wciśnięciu OK lub zatwierdzeniu Enterem powinniśmy ujrzeć zbliżony widok:
Również tu mamy 2 drogi – usuwamy cały folder skype, lub wchodzimy do niego i usuwamy folder, który ma taką samą nazwę jak login skype.
Jeszcze jeden mały trik – jeśli trzeba usunąć jakąś nazwę użytkownika z okienka logowania skype to można szybko to zrobić usuwając folder ze swoim loginem, znajdujący się w wyżej podanej lokalizacji.
Napisz, czy udało Ci się rozwiązać problem, a może jest inny sposób?
Radio nieodłącznie kojarzy się z nieśmiertelnym FM lub transmisją intermetową. Standard DAB+ wydaje się być…
Poniżej opiszę odpowiednik drogiej (w stosunku do pojemności) baterii 9V o oznaczeniu 6F22. Ze względu…
Widząc migającą na pomarańczowo lampę ostrzegawczą, zastanawiałem się (ciekawe czy tylko ja) jak jest zbudowana,…
W tym wpisie przedstawię bardzo ciekawe narzędzie na RaspberryPi, przydatne każdemu administratorowi urządzeń sieciowych. W…
Poniżej opiszę mały, przydatny gadżet, który przechwytuje obraz i dźwięk z portu HDMI i przekazuje…
Tytuł tego wpisu zawiera część komunikatu z menedżera urządzeń systemu Windows 11, po wsadzeniu w…
Zobacz komentarze
Wielkie dzieki działa !!!!
Cieszę się, że mogłem pomóc :).
u mnie też już działa!!!,super,że dodałeś krok po kroku :)
@Gosia
Wkrótce jeszcze to rozwinę o kilka screenów i opis dla Windows XP, bo okazuje się, że wiele osób ma z tym problem. Cieszę się, że Twój skype ruszył :).
Dzięki za pomoc ! :D
Jesteś wielki! :D
@kubakuba111
Bez przesady ;). Fajnie, że zadziałało też na Twoim kompie.
ohh dziekujee !!!
dziala :) wesolych swiat dla wszystkich
dzięki bardzo pomogłeś!!!!
kur nie działa pokazuje że plik lub katalog jest uszkodzony jak próbuje usunąć mój folder z nickiem albo folder z skypem ...