Instalacja Windows 7 z pendrive’a USB

Mamy szybki, coraz szybszy internet. Pendrive o pojemności 16GB kosztuje mniej niż 30zł. Robimy się coraz bardziej wygodni. Darmowe dyski on-line w chmurze mają już ponad 15GB. To wszystko powoduje, że płyty CD i DVD odchodzą powoli w odstawkę. Do tego coraz więcej nowych notebooków nie posiada napędu optycznego, netbooki i ultrabooki nie mają go najczęsciej wcale. Kupując nowy sprzęt często nie dostaje się w ogóle płyt, choćby z instalką systemu operacyjnego. Za taki nośnik Microsoft każe sobie dodatkowo płacić. I właśnie często problem pojawia się wtedy, gdy jest potrzebna ponowna instalacja Windows 7 i okazuje się, że mamy naklejkę COA z kluczem produktu, ale brak nośnika, napędu DVD – lub obydwu. I co wtedy począć? Ściągnąć ISO z Windows 7 z internetu, nagrać go na usb sticka i zainstalować – poniżej pokażę jak to zrobić krok po kroku. Podobny opis zrobiłem dla Linuxa, który możesz przeczytaj tutaj: Instalacja systemu Linux z pendrive’a.

Na początek – obraz ISO z Windowsem

Po pierwsze – skąd wziąć obraz płyty z Windowsem. Najpierw musimy sobie określić, jaką wersję systemu potrzebujemy – 32 bitową, czy może 64 bity – jest to zależne od posiadanego sprzętu. Dzisiaj w większości przypadków najoptymalniejsza będzie wersja 64 bitowa. Następnie sprawdzamy czy jest to Home Premium, czy może Professional – tą informację znajdziemy na naklejce COA z kluczem produktu. Mając te informacje najłatwiej poszukać w sieci, czyli wpisując w google np. ‘Windows 7 pl iso‘. Jeśli wśród wyników znajdziemy tylko wersję Ultimate, to można ją pobrać i usunąć plik ei.cfg znajdujący się w ISO\sources. Dzięki temu podczas instalacji zostaniemy zapytani o wersję systemu. Plik z obrazem płyty będzie miał rozmiar około 3GB, warto, by była to wersja z Service Packiem 1 – zaoszczędzimy kilka godzin na instalacji kilkudziesięciu poprawek.

Instalka z Windowsem na USB według Microsoftu

Co prawda producent Windowsa nie daje już za darmo płyt z instalką Windowsa 7, ale udostępnia bezpłatnie narzędzie, które umożliwia w kilku krokach stworzenie usb sticka lub płyty DVD z posiadanego obrazu ISO. Program nazywa się Windows 7 USB/DVD Download Tool i można go pobrać ze stron Microsoftu, np. stąd. Do poprawnego działania, aplikacja wymaga środowiska Microsoft .NET Framework 2.0 i Image Mastering API 2.0 – jeśli nie ma ich w systemie, to można je pobrać z podanego wcześniej linka. Sama aplikacja jest niewielka, brak spolszczenia nie jest problemem, bo obsługa jest banalnie prosta.

Po uruchomieniu Windows 7 USB/DVD Download Tool zostaniemy poproszeni o wskazanie pliku ISO z instalką siódemki:

Po podaniu ścieżki (czyli przycisk [Browse] i wyszukanie pliku ISO), można wcisnąć [Next] by przejść do następnego kroku:

Krok drugi to wybór nośnika – stick USB czy płyta DVD. Przycisk [Start over] pozwala na zacząć wszystko od początku:

Ja wybrałem USB, w 3 kroku program pyta który nośnik może wykorzystać. Na tym etapie pendrive musi być wpięty do komputera i poprawnie przez niego wykrywany:

Po wskazaniu tego właściwego, wystaczy wcisnąć [Begin copying], by rozpocząć zgrywanie plików z obrazu ISO na pendrive:

Po chwili oczekiwania, proces powinien zakończyć się sukcesem:

Teraz wystarczy tak przygotowany stick USB wsadzić do komputera, na którym chcemy zainstalować system, ustawić bootowanie z urządzenia USB i szybciutko (jest krócej niż z DVD) zainstalować Windows 7. Opisana tu metoda to jedna z wielu możliwości. Programów do tworzenia bootowalnych pendrive’ów z plików ISO jest naprawdę wiele. W przypadku tworzenia instalki z Windows 7, opisana aplikacja wydaje się jednak najprostsza.

Wojtek

Zobacz komentarze

  • Chyba najwygodniejsze rozwiązanie, to upośledzony Ultimate. Bo wtedy nie tylko my sobie zainstalujemy windowsa, ale przyda się również jak będzie robić coś u znajomych.

    O ile szybciej instaluje się z USB niż DVD?

  • @SpeX Jak najbardziej "przerobiony" Ultimate jest praktyczny, ale najlepszym rozwiązaniem jest ISO z wersją x86/x64, bo wtedy mamy już całkowite all in one.
    Czasu instalacji dokładnie nie mierzyłem, ale jest szybciej o jakieś 30%-50%. Dla mnie to spora oszczędność czasu.

  • Nie wiesz nawet, jak długo szukałem sposobu na instalowanie Windowsa z Pendrive`a. Mam notebooka bez cd-rom, I jest zawirusowany, dlatego potrzebny jest format dysku.

Ostatnie posty

Szybka naprawa pilota zamka centralnego Volvo P2

W tym krótkim wpisie opiszę prostą i szybką naprawę irytującej usterki kluczyka-pilota Volvo V70 z…

6 dni temu

Nieudana naprawa i udany przeszczep – Boombox Philips

Mamy w domu dość wiekowy (2012) Boombox Philips, model AZ385/12 używany przez dzieci głównie jako…

2 tygodnie temu

Tani moduł IoT z kamerką ESP32 CAM – pierwsze uruchomienie

Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…

7 miesięcy temu

Aktualizacja oprogramowania w stacji lutowniczej AiXun T3A

Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…

8 miesięcy temu

Programator USB AVR ISP z Arduino Nano

Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…

8 miesięcy temu

Tester elementów elektronicznych na atmega – aktualizacja firmware’u

W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…

9 miesięcy temu