Płyty CD i DVD odchodzą powoli do lamusa, podobnie jak kiedyś dyskietki. Coraz więcej nowych laptopów nie posiada napędu dysków optycznych, w netbookach jest to praktycznie norma. W sumie do czego są nam potrzebne płyty? Film – można obejrzeć on-line, potrzebna jakaś aplikacja – bez problemu ściągniemy z internetu, wymiana danych – pendrive’a, a jak jest ich dużo – dysk przenośny. Do niedawna płyta CD czy teraz DVD z instalką systemu operacyjnego była jedną z ważniejszych w domu – tzw. “płyta z windowsem”. To też można zamienić na “pendrive z Windowsem”.
O przygotowaniu bootowalnych pendrive’ów za pomocy wyspecjalizowanych aplikacji pisałem już tutaj: Instalacja Windows 7 z pendrive’a i tutaj: Instalacja systemu Linux z pendrive’a. Tym razem pokażę jak to zrobić z obrazem Visty, Siódemki czy Ósemki bez konieczności doinstalowywania dodatkowych narzędzi, a z wykorzystaniem tekstowego diskparta. Metoda jest prosta, szybka i przyjemna – stosuję również w komputerach z napędem dvd, po prostu instalacja z pendrive’a jest sporo szybsza.
Potrzebny będzie obraz iso lub płyta z instalką windowsa i Windows z programem diskpart (każdy od XP wzwyż). Krok pierwszy to uruchomienie wiersza polecenia (cmd.exe):
I uruchomienie narzędzia diskpart, to jest dobry moment na wsadzenie pendrive’a w port usb:
Sprawdźmy jaki numer nosi nasz pendrive, komenda:
list disk
U mnie jest to Disk 1, na co wskazuje pojemność. W dalszej części lepiej się nie pomylić, bo mogą być kłopoty… Zaczynamy działania na pendrive’wie, czyli:
select disk 1
następnie czyścimy go:
clean
i tworzymy partycję:
create partition primary
U mnie wyglądało to tak:
Ustawiamy nowo utworzoną partycję jako aktywną:
active
i formatujemy ją z systemem plików fat32:
format fs=fat32 quick
na koniec przypisujemy literę do partycji:
assign
Teraz zawartość obrazu z instalką (pliki iso otwiera np. darmowy 7-zip) lub płyty kopiujemy na przygotowany przed chwilą pendrive:
Po zakończeniu można wsadzić sticka do docelowego komputera i uruchomić go z ustawionym bootowaniem z usb.
W tym krótkim wpisie opiszę prostą i szybką naprawę irytującej usterki kluczyka-pilota Volvo V70 z…
Mamy w domu dość wiekowy (2012) Boombox Philips, model AZ385/12 używany przez dzieci głównie jako…
Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…
Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…
Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…
W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…
Zobacz komentarze
Z tego co pamiętam, bo raz korzystałem, to Microsoft od wersji 8 (w końcu) udostępnił mechanizm instalacji systemu z pendrive-a. Obrazy są dostępne (i znów - w końcu) na oficjalnych stronach, a menadżer pobierania pyta się z jakiego nośnika będziemy instalować :)