Instalator Windows XP wyłącza komputer

Dziś krótki wpis o instalacji Windows XP, która była nieco dłuższa niż zwykle. Niedawno dostałem na “warsztat” komputer z uszkodzonym zasilaczem, o którym pisałem tutaj: Jak wymienić zasilacz ATX w komputerze. Znajomi poprosili jeszcze, żeby przeinstalować system.

Podłączyłem do komputera monitor, oraz mysz i klawiaturę na USB, to co miałem pod ręką. Do napędu wsadziłem płytkę z instalatorem, naciskam “dowolny klawisz” by go uruchomić, ale komputer nie reaguje. Powód prosty – brak włączonej w BIOS’ie opcji “USB Keyboard Support“. Co oznacza w skrócie, że klawiatura USB jest obsługiwana, ale dopiero przez system operacyjny. Po zmianie ustawienia instalator wystartował, a ja poszedłem zająć się czymś innym, by nie oglądać po raz tysięczny tego samego. Wróciłem po pewnym czasie i… zastałem wyłączony komputer. Pierwsza myśl, to wadliwy nowo wstawiony zasilacz. Uruchomiłem całość drugi raz i znowu wyszedłem z pokoju, po powrocie zastałem to samo. Postanowiłem go włączyć i zobaczyć co się dzieje.

Po uruchomieniu instalatora, sprawdzeniu konfiguracji sprzętowej, nastąpiło wczytywanie sterowników. Podczas ładowania pliku KBDPL1.DLL CD-ROM zaczął zwalniać aż płyta zatrzymała się całkowicie i komputer wyłączył się. Samo wyłączenie było ewidentnie programowe, miękkie, nie nagłe, więc nie wynikające z wadliwego sprzętu. Podmieniłem płytę z instalatorem – to samo. Podmieniłem CD-ROM – to samo. Odłączyłem od płyty głównej drugi dysk twardy i FDD – to samo. Pomyślałem więc, że skoro problem stwarza plik KBDPL1.DLL, może coś nie tak jest z klawiaturą. Odpiąłem więc tą na USB na czas wczytywania plików, ale nic to nie dało. Załadowałem Windows PE z płyty – wersja Live działała stabilnie, klawiatura i mysz również. Z braku dalszych pomysłów kupiłem za kilkanaście złotych jakiś kiepski model z wtykiem PS2 i… Windows zainstalował się bez najmniejszego problemu.

Z powyższego wynika, że winowajcą była klawiatura na USB lub jak kto woli – brak jej kompatybilności z płytą główną. Może komuś z podobnym problemem przyda się moja konfiguracja sprzętowa: płyta główna Shuttle AV49V na chipsecie VIA P4X400 i VT8235. Klawiatura to Genius SlimStar i220 z układem Chicony Electronics. Być może inne płyty główne z tym chipsetem i podpiętą klawiaturą na USB będą zachowywać się podobnie podczas instalacji Windows XP. Na zainstalowanym systemie wszystko działa już prawidłowo, bez znaczenia czy klawiatura ma interfejs PS2 czy USB.

Szkoda tylko, że wyłączenie komputera przez instalator następowało bez żadnego naprowadzającego na problem komunikatu – zaoszczędziłbym dzięki temu trochę czasu.

Możesz również polubić…

4 komentarze

  1. Micki pisze:

    Czy sprawdziłeś kondensatory na płycie głównej. Awaria zasilacza na 90% spowodowała, że kondensatory elektroniczne są lekko spuchnięte, albo nawet już pęknięte. Najgorszy przypadek, to kondensator, który stracił swoją pojemność bez zewnętrznych oznak. Mam taki, że mam jeden kondensatorek lekko spuchnięty i mam problemy z USB i dziwne anomalie ze startem komputera. A czasami po starcie nie działa mi myszka. Klawiaturę ma jeszcze PS2.
    Pierwsze słyszę o niekompatybilności z klawiatury z płytą główną (urban legend).

    • Wojtek pisze:

      Kondensatory były ok (trochę się na tym znam;). Komputer działa do dziś, na klawiaturze USB. Przeanalizuj jeszcze raz objawy które opisałem: podczas ładowania pliku KBDPL1.DLL, komputer był wyłączany programowo. Nie był to sprzętowy reset, ani nagłe wyłączenie, jak przy odłączeniu prądu. Płyta i bios były bardzo stare (jak i kontroler usb na płycie), stąd mój wniosek o “niekompatybilności”, chociaż bardziej instalatora z płytą główną. Pozdrawiam

  2. Micki pisze:

    Hej. Nie wiem w jaki sposób rozpoznałeś, że wyłączenie było programowe. Czyżbyś otrzymał komunikat “Trwa wyłączanie komputera” albo “Możesz teraz wyłączyć komputer”? Nie sądzę. Nie jesteś w stanie czegoś takiego rozpoznać. Może pomyliłeś fakt, że CD-ROM się zatrzymywał z faktem wyłączania programowego – jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Motor CD-ROM zatrzymuje się standardowo kilka-kilkanaście sekund o ustaniu odczytu płyty CD.
    Na etapie instalacji Windows nie jesteś w stanie rozpoznać programowego wyłączenia komputera. Zresztą. Chyba nie miałeś do czynienia z zabezpieczeniami płyty głównej. I tak np. jeżeli płyta wykryje za niskie obroty wentylatora, to też programowo wyłączy Ci zasilanie. A sterownik KBDPL1.DLL jest najbardziej standardowym sterownikiem ale tryb pracy w czasie uruchamiania tego sterownika jest inny. A próbowałeś z inną klawiaturą USB?
    Opcje są cztery:
    (1) Uszkodzony nośnik (nie napęd, bo napęd zmieniałeś) na wskazanym pliku. Objaw. Odczyt z płyty zwalnia coraz bardziej aż do prędkości 1x aby odczytać poprawnie to miejsce. Napędu już wtedy nie słychać, że wiruje.
    (2) Problem wewnętrzny w BIOS. Warto poszukać aktualizacji BIOSu na stronach producenta. Niestety producenci nie wymieniają wszystkich zmian, więc jeżeli nie ma w opisie, a jest nowszy BIOS to warto zaktualizować.
    (3) Uszkodzenie klawiatury. Jeżeli klawiatura była podłączona do komputera, w którym uszkodził się zasilacz, a płyta główna miała włączone wzbudzanie klawiaturą, to klawiatura cały czas dostawała zasilanie i przez uszkodzenie zasilacza sama została uszkodzona (głównie kondensatory, ale nie wykluczam innych elementów, które aktywne są przy resetowaniu klawiatury). Co przy uszkodzeniu zasilacza spowodowało uszkodzenia samej klawiatury. Osobiście zaliczyłem problem z klawiaturą USB – komputer po włączeniu twierdził, że na dysku nie ma systemu a zmianie na inną klawiaturę USB wszystko działało. Próba powtarzana wielokrotnie nie ma mowy o przypadku. Klawiatura generowała tak dużo zdarzeń, że płyta główna nie obsługiwała poprawnie innych zdarzeń. U Ciebie wystarczyło użyć innej klawiatury USB, aby zweryfikować problem. Uwaga. Uszkodzona klawiatura na innej płycie może zachowywać się normalnie. To zależy dużo zasilacza komputera i poziomu filtracji napięcia zasilającego.
    (4) Uszkodzony zasilacz to prawie zawsze uszkodzenie czegoś na płycie. Najczęściej są to kondensatory elektrolityczne. Nie muszą być wybrzuszone. A zmierzyć ich pojemność nie jest łatwo. Tutaj warto pochylić się nad torem zasilania portów USB. Kolega wymienia mi kondensatory w płytach głównych na poczekaniu o ile ma zastępcze.

    • Wojtek pisze:

      Wyłączenie software’owe poznałem po zaparkowaniu głowicy dysku (charakterystyczny dźwięk) na moment przed wyłączeniem komputera.
      Kondensatory na płytach wymieniam sam, o ile jest sens (wiek sprzętu i jego parametry).

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.