Potrzebowałem ostatnio drugi numer telefonu, tylko na pewien czas, więc nadarzyła się okazja do zakupu Nokii 6310i :). Nie chciałem wydawać na ten telefon więcej niż 100zł, więc spodziewałem się modelu ze zniszczoną obudową, zależało mi za to na pełnej sprawności elektroniki. I tak za niecałe 100zł kupiłem na allegro wymarzony telefon :). Obudowa niestety dosyć mocna sfatygowana, szybka tak mocno porysowana, że aż matowa i słabo widać wyświetlacz. Niektóre przyciski działały po nieco mocniejszym wciśnięciu, do tego bardzo słaba wibracja. Bateria oryginalna i trzyma bardzo długo (do 10 dni), ale posiadała luzy i czasem w kieszeni telefon wyłączał się, czasem też po wyjęciu pojawiał się komunikat „Włóż kartę SIM”. Mimo wszystko i tak byłem zadowolony.
Renowację rozpocząłem od zakupu nowej obudowy, zależało mi na dwóch panelach i silniczku wibracji. Przestrzegam od razu przed towarem w cenie niższej niż 20-30zł – jest to kompletny szmelc. Udało mi się znaleźć aukcję, gdzie zestaw zawierał to, co było mi potrzebne, dodatkowo była też nowa bateria (odpowiednik), klawiatura (oryginalna Nokia, ale cała srebrna), 4 śrubki i wkrętak torx. Całość z wysyłką kosztowała niecałe 50zł.
Kolejnym etapem było rozkręcenie telefonu – czyli 4 śrubki widoczne po wyjęciu baterii oraz po ściągnięciu dolnego panela w lewym górnym rogu, piąta śrubka, trzymająca antenę. Ich wykręcenie pozwala na wyjęcie płyty głównej – ja swoją wyczyściłem suchą starą szczoteczką do zębów gdyż była dosyć brudna, szczególnie na brzegach. Następnie zdemontowałem wyświetlacz wraz z klawiaturą – wystarczy w tym celu odgiąć delikatnie zaczepy z przezroczystego plastiku. Złocone miejsca na płycie głównej jak i folię przewodzącą modułu klawiatury przemyłem patyczkiem do uszu nasączonym izopropanolem. Przeczyściłem też 4 styki baterii i te w gnieździe karty SIM. Oryginalną, srebrno złotą klawiaturę umyłem pod ciepłą bieżącą wodą z mydłem za pomocą szczoteczki – mimo ponad 10 lat była w świetnym stanie.
Tak wyczyszczone elementy wsadziłem do nowo zakupionej obudowy. Niestety, jest ona chińskim odpowiednikiem i spasowanie określam na 3+ w skali szkolnej. Mimo to, całość moim zdaniem wygląda i tak nieźle. Zgodnie z powiedzeniem, że jeden obraz to 1000 słów, zamieszczam poniżej zdjęcia:
Bateria ma niewielki luz – około 1mm na boki i używając nieco siły można ją odsunąć na ok 2mm mimo zablokowanego zabezpieczenia, ale telefon nie wyłącza się. Skończyły się też problemy z niestykającą kartą SIM i zaczęła działać wibracja. Klawisze działają pewnie przy niewielkim nacisku. Jednak cały efekt robi nowy panel przedni i krystalicznie przezroczysta szybka, teraz w końcu można się zachwycać biało-błękitnym podświetleniem:
Tył telefonu nie jest oszpecony przez porysowaną obudowę baterii:
Dołączona do zestawu bateria Li-ion o pojemności 1250mAh wystarcza tak jak oryginalna – od 7 do 10 dni, zależnie od liczby wykonanych połączeń.
Mały niedosyt pozostawia brak oryginalnej naklejki na tylnym panelu z modelem telefonu, homologacją i numerem imei, no ale cóż, taki urok zamiennika:
Jeśli chodzi o funkcję telefonu, to ten aparat wygrywa z najnowszymi Samsungami Galaxy, iPhonami i innymi telefonami Jamesa Bonda. Posiada też bluetooth, więc można go sparować z zestawem głośnomówiącym, do tego prosty stoper, minutnik – bez konieczności doinstalowywania nowych aplikacji (chociaż taką funkcję też posiada). Podobnie z kalendarzem czy notatkami.
Zauważyłem jeszcze jedną przewagę nad nowoczesnymi wszechmającymi słuchawkami: tam, gdzie tracą zasięg, Nokia pokazuje dumnie 2 kreski.
Na koniec dla przypomnienia, kilka nieśmiertelnych kodów:
*#06# – wyświetla imei, nie tylko w Nokiach;
*#0000# – wyświetla wersję oprogramowania;
*#war0anty# – czyli *#92702689# – numer seryjny (imei), data produkcji, data zakupu i data naprawy – dwie ostatnie najczęściej nie są uzupełnione.
Radio nieodłącznie kojarzy się z nieśmiertelnym FM lub transmisją intermetową. Standard DAB+ wydaje się być…
Poniżej opiszę odpowiednik drogiej (w stosunku do pojemności) baterii 9V o oznaczeniu 6F22. Ze względu…
Widząc migającą na pomarańczowo lampę ostrzegawczą, zastanawiałem się (ciekawe czy tylko ja) jak jest zbudowana,…
W tym wpisie przedstawię bardzo ciekawe narzędzie na RaspberryPi, przydatne każdemu administratorowi urządzeń sieciowych. W…
Poniżej opiszę mały, przydatny gadżet, który przechwytuje obraz i dźwięk z portu HDMI i przekazuje…
Tytuł tego wpisu zawiera część komunikatu z menedżera urządzeń systemu Windows 11, po wsadzeniu w…
Zobacz komentarze
He, he, he. To rzeczywiście dobry telefon. Oby służył jeszcze długo. Ale na miano legendy chyba bardziej zasługuje Nokia 3310 :).
Ciekawe czy na Mistrzostwach Świata w Rzucie Telefonem Komórkowym używa się tego zacnego modelu ;).
Nokia 6310i to jest legendarny super telefon (Mercedes wśród telefonów).Gdyby go dalej produkowali to kupił bym następną nówkę.Może jeszcze jeden na zapas.
@Jacek Zgadzam się z Tobą w 100%. Co do Mercedesa, to można kupić nigdy nie używane Nokie 6310i z logo tej właśnie marki. Telefony te pochodzą z magazynów części zamiennych -gdyż były fabrycznie montowane z zestawem głośnomówiącym w wielu modelach aut z gwiazdą.
Dla mnie przełomowe modele Nokii to 3210, 6310i i E51.
Cześć,
Ja właśnie stoję przed wyborem jakiegoś telefonu. Ale tele- a nie smart- fonu, bez Androida, bez dotykowego ekranu i takiego, który się nie zawiesza. Do tej pory królowała u mnie Nokia (3210, 3401, 6310i, E50, E52) i najchętniej wybrałbym tą właśnie markę. Jednak rynek nie-dotykowych urządzeń się ostatnio tak skurczył, że zastanawiam się nad podobnym rozwiązaniem, co autor tego bloga.
K.
Ja spróbuję odrestaurować Nokię 6250...
jak w tej nokii sporządza się notatki i gdzie tej opcji szukać w menu? Z tego co wyczytałem jest możliwe sporządzanie w niej aż 250 prywatnych notatek. Czy to jest prawda?
Czy posiadają one ograniczoną ilość znaków?
Prosiłbym o informację na maila: irek.187@o2.pl
Strona 80 tej instrukcji http://nds1.webapps.microsoft.com/phones/files/guides/6310i_usersguide_pl.pdf
Do Autora:
Witam, Chciałem się dowiedzieć jak sprawuje się telefon? Najbardziej interesuje mnie stan obudowy po tym czasie, czy wystąpiło znaczne zużycie i luzy na obudowie? I czy warto poszukać takiego zamiennika i gdzie go znaleźć? Jak trzyma bateria po takim czasie?
Pozdrawiam i z góry dziękuje za odp.
Telefon używałem przez rok i było OK, zarówno z obudową jak i baterią.
Dziękuję za odp. Właśnie stoję przed podobnym dylematem i chcę odnowić swoją 6310i. Oczywiście oryginały do tego tel. są b.drogie i mało dostępne dlatego trzeba się posiłkować zamiennikami które nie do końca odpowiadają mi jakością.
Dziękuję i pozdrawiam
A może taka modyfikacja ?
http://www.forum.tweaks.pl/Opis-przerobki-Nokii-6310-na-telefon-z-prawdziwym-kolorowym-wyswietlaczem-t27753/
A ja mam od zawsze i używam do dzisiaj telefonu komórkowego NOKIA 6310i...i nie chcę innego.