W obudowie mojego nowego komputera (Tani komputer dla elektronika amatora II), została fabrycznie zamontowa karta WiFi z interfejsem USB. Jest to niewielka płytka, umiejscowiona w przodu, za frontowym panelem. Kabelek USB jest wpięty do huba będącego częścią modułu z m.in. czytnikiem kart. Po zainstalowaniu sterowników w Windows XP, WiFi działało wyśmienicie. W linuksie już niestety było dużo gorzej. Najpierw zainstalowałem Minta 15 w 64 bitowej wersji. Internet niby był, ale działało to bardzo niestabilnie. Zrywało połączenie, pingi do routera wynosiły od 50 do ponad 2000ms. Zainstalowałem Minta w wersji 32 bitowej, ale sieć bezprzewodowa nadal funkcjonowała kiepsko. Gdyby nie fakt, że pod XP wszystko działało bez najmniejszego problemu, uznałbym tą sieciówkę za uszkodzoną. W tym wypadku pozostało ustalić, co jest przyczyną niestabilnego połączenia.
Na początek chciałem dokładnie określić, z jaką kartą mam do czynienia. W tym celu w konsoli wpisałem lsusb:
W systemie jest ona rozpoznawana jako 148F:2570, czyli dostawcą jest Ralink Technology Corp., a model to 2570. Następnie wpisałem inxi -N, co pozwoliło mi ustalić, że karta używa sterownika rt2500usb. Poszperałem trochę w internecie i okazało się, że w przypadku mojej sieciówki, ten driver jest problematyczny. Opisane na forach różne metody zmian w konfiguracji tego sterownika nie rozwiązywały mojego problemu. Miałem do wyboru – poszukać dalej, lub podłączyć zewnętrzną sieciówkę USB. Wybrałem to pierwsze rozwiązanie.
Na jednym z niemieckich for znalazłem opisany dokładnie ten sam problem. Nawet obudowa z postu była taka sama jak moja. Solucja polegała na zastosowaniu ndiswrappera, który umożliwia wykorzystanie sterowników kart wifi z systemu Windows. Na początek trzeba zablokować problematyczny sterownik. Ja wpisałem w konsoli:
echo 'blacklist rt2500usb' >> /etc/modprobe.d/blacklist.conf
Czyli wyglądało to tak:
Można też otworzyć plik blacklist.conf w jakimś edytorze tekstu i w nim dopisać linijkę blacklist rt2500usb. Tym samym system nie będzie korzystał z tego sterownika.
Następny krok, to odpalenie ndiswrappera, czyli w Mint będzie to graficzna aplikacja o nazwie Wireless Network Drivers. Przycisk [Install new Driver] umożliwia wskazanie windowsowego sterownika. W przypadku mojej karty niezbędne pliki są w tym archiwum:
>> POBIERZ Ralink_rt2500usb_v2.01.01.015
Po załadowaniu drivera:
Kluczowy zapis to: Hardware present: Yes. Teraz należy sprawdzić, czy w systemie startuje poprawnie moduł ndiswrappera. Załatwia to polecenie:
modprobe ndiswrapper
Jeśli nie zostanie zwrócony żaden błąd, to jest ok. Jeśli okaże się, że modułu nie ma w systemie, lub jest stary, to wystarczy go zainstalować/zaktualizować:
apt-get install ndiswrapper-dkms
Warto zrobić restart systemu. Po jego uruchomieniu i ponownym wydaniu polecenia:
inxi -N
powinniśmy otrzymać linijkę informującą, że sterownikiem dla rt2570 jest ndiswrapper:
Powyższy sposób powoduje, że karta działa, pingi są prawidłowe i nie ma większyć problemów:
Jedyne wady jakie zaobserwowałem, to nieco dłuższy czas łączenia zaraz po starcie systemu, sporadycznie następuje rozłączenie i nie widać ssida naszej sieci. Pomaga wtedy ręczne łączenie z zapisanym profilem. Są to jednak zdarzenia występujące bardzo rzadko, dzięki czemu nie są uciążliwe.
Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…
Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…
Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…
W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…
Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…
Tradycyjnie w styczniu, publikuję podsumowanie minionego roku na stronie grylewicz.pl. Poniżej trochę liczb, lista najpopularniejszych…
Zobacz komentarze
A jak w windowskie uzyskać ID urządzenie? I czy jest jakaś baza takich IDów?
W Windows 7: W menedżerze urządzeń klikasz dwa razy na wybranym sprzęcie, przechodzisz do zakładki szczegóły, z listy właściwość wybierasz identyfikator sprzętu i otrzymujesz np. taki ciąg: PCI\VEN_10EC&DEV_8176&SUBSYS_11391A3B&REV_01
VEN_10EC - vendor (producent) o kodzie 10EC
DEV_8176 - devide (urządzenie) o kodzie 8176