Komputer z Windows XP resetuje się zaraz po biosie

Różowe litery w trybie tekstowymDzisiaj opiszę kolejną naprawę komputera w którym system operacyjny nie chce się uruchomić, gdyż komputer resetuje się zaraz po BIOSie. Przyczyn zawieszania i resetowania się komputera może być wiele – powodują je logiczne uszkodzenie dysku, które opisałem tutaj: Naprawa komputera – Windows XP resetuje się podczas uruchamiania, uszkodzona karta graficzna, przypadek opisany tutaj: Naprawa komputera – Windows XP zawiesza się zaraz po zalogowaniu i kilka innych rzeczy, które być może będę miał okazję jeszcze opisać. Dzisiejszy przypadek to komputer firmy NTT z procesorem AMD Athlon XP, zewnętrzną kartą graficzną AGP x8 i sześcioletnim zasilaczem ATX o mocy 350W.

Szukanie usterki

Komputer po uruchomieniu wyświetla prawidłowo ekran w trybie tekstowym: karty graficznej z informacją o modelu i ilości pamięci RAM, następnie typowy ekran biosu i zaraz po tym następuje reset, czyli tuż przed ekranem graficznym ładowania systemu Windows XP. Żeby wyeliminować problem z uszkodzonym systemem operacyjnym, spróbowałem uruchomić komputer z płyty Hiren’s Boot – bez powodzenia – komputer co prawda nie resetował się, ale zawieszał na menu tekstowym płyty. Moje podejrzenia padły na uszkodzony zasilacz (wyschnięte kondensatory i duże tętnienia napięć), który po 6 latach ma prawo przestać poprawnie działać, lub na kartę graficzną. Płyta główna posiadała niewykorzystaną zintegrowaną kartę, więc wyjąłem zewnętrzną grafikę. Po uruchomieniu komputera przypadkowe litery na ekranach tekstowych miały różowy kolor zamiast białego:

Małe podsumowanie dotychczasowych działań: na zewnętrznej, prądożernej karcie graficznej komputer resetuje się w momencie przełączenia z trybu tekstowego na graficzny, a na wewnętrznej karcie następują przekłamania w wyświetlanym obrazie. Takie objawy wskazują na problem z zasilaniem, czy uszkodzony zasilacz:

Wymiana zasilacza

Stary zasilacz został wymieniony na nowy, o takiej samej mocy, dosyć dobrej firmy Delta. Po uruchomieniu komputera, jeszcze na zintegrowanej karcie graficznej, wszystko wróciło do normy:

Również system operacyjny z dysku uruchomił się bez problemu i przez ponad godzinę pracy komputera nie występowały żadne zakłócenia.

Po wyczyszczeniu mocno zabrudzonego radiatora i wentylatora zewnętrznej karty graficznej i jej instalacji, okazało się, że komputer po 15-30 minutach pracy zawiesza się, najczęściej po kliknięciu myszą w dowolne miejsce. Wskazuje to również na jej uszkodzenie i ma związek z nagrzaniem się procesora graficznego. Teraz ciężko stwierdzić, czy usterka powstała w wyniku wadliwego zasilacza, czy może zasilacz został uszkodzony przez kartę. Równie dobrze uszkodzenie mogło wystąpić już wcześniej, ale nie ujawniało się w nieogrzewanym zapleczu sklepu, gdzie pracował komputer. Bez szkody dla całości (praca typowo biurowa, więc wydajna grafika nie jest potrzebna), karta została zdemontowana, a komputer pracuje prawidłowo już prawie miesiąc za zintegrowanym układzie VGA.

Napisz, jakie problemy w Twoim komputerze powodował zasilacz lub karta graficzna.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Edmu65 pisze:

    Podstawa sprawdzić elektrolity ich stan to najczęściej tego że komp nie odpala-wolny i dodatku dziwnie pracuje-szybciej wolniej itd.Ram jak uszkodzony ,a więcej kości jest to najczęściej niebieska plansza.
    Każdy komp ma bios i narzędzie w którym widać napięcia itd.Jak wiadomo napięcia w kompie są +5V ,-5V -12V +12V jak widać że są wartość mniejsze to warto zastanowić się jak jest ich przyczyny.
    Mała podpowiedz:Jak się dba tak się ma.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.