Jakiś czas temu opisywałem moją stację lutowniczą, którą wykonałem kilka lat temu i bezawaryjnie służy mi do dziś – Stacja lutownicza DIY z regulacją temperatury. Przez długi czas nosiłem się z zamiarem wykonania drobnego usprawnienia – wymiany przekaźnika załączającego grzałkę kolby na moduł z triakiem. Celem modyfikacji nie była eliminacja stukania przekaźnika podczas włączania i wyłączania, ale obawa o wypalenie jego styków – kolba o mocy 48W pobiera 2A prądu zmiennego. W końcu znalazłem chwilkę czasu by zrealizować założony plan. Układ jest bardzo prosty, podobnie jak jego montaż. Koszt wykonania nie przekracza kilku złotych, warto więc poświęcić dwie godziny na modernizację.
Oryginalnie w stacji lutowniczej, opublikowanej w Praktycznym Elektroniku nr 3/99, wzmacniacz operacyjny, za pośrednictwem R13 otwiera tranzystor T1, który podaje masę na cewkę przekaźnika. Drugi jej koniec jest dołączony do napięcia ujemnego, niestabilizowanego, które w mojej lutownicy wynosi ok. 17V. Napięcie zasilające cewkę jest więc wyższe o prawie połowę od nominalnego, powodowało to dość głośne stukanie kotwicy, ale i mocniejszy kontakt styków. Dioda D2 ma za zadanie gasić przepięcia, które powstają podczas zaniku napięcia na cewce, LED D1 zasilany za pośrednictwem R14 sygnalizuje włączenie przekaźnika i tym samym zasilanie grzałki kolby.
Na schemacie dodałem oznaczenia (czerwony kolor) wyprowadzeń przekaźnika. Na PCB stacji lutowniczej wygląda to następująco:
Moduł zastępujący przekaźnik, jest bardzo prosty – składa się z optotriaka, triaka i dwóch rezystorów:
Na schemacie oznaczenia wyprowadzeń P1-P5 odpowiadają tym z przekaźnika. Tutaj zamiast cewki, zasilana jest dioda w optotriaku MOC3023, która powoduje otwarcie jego wewnętrznego triaka. Dzięku temu na bramkę triaka TR1 podawane jest napięcie za pośrednictwem R2 i jego otwarcie, czyli podanie zasilania na grzałkę kolby lutowniczej. Rezystor R1 ogranicza prąd diody OPT1 do 10mA.
Sam układ elektroniczny jest tak prosty, że mógłby zostać zamontowany w pająku, jednak zaprojektowanie i wykonanie PCB trwa tylko chwilę. Płytka jest mniejsza od znaczka pocztowego, zastosowałem optotriak MOC3023 w obudowie do montażu powierzchniowego i jest on lutowany od strony ścieżek.
Przeprowadziłem próby z triakami BTA16 i BTA24. Ten pierwszy był bardzo gorący podczas pracy, szczególnie w pierwszej fazie rozgrzewania kolby od temperatury otoczenia do zadanych 300ºC, BTA24 wydawał się mieć niższą temperaturę. Przykręciłem niewielką blaszkę aluminiową, która rozpraszała ciepło i BTA16 był już tylko ciepły. Do punktów P1-P5 przylutowałem odcinki drutu o średnicy 1mm, można też zastosować goldpiny lub srebrzankę, pamiętając, że przez P3 i P4 przepływa prąd o natężeniu 2A.
Płytka z modułem idealnie pasuje w miejsce przekaźnika, montaż na PCB stacji lutowniczej trwał kilka chwil:
Zastosowane części nie są krytyczne i można wlutować optotriak i triak o innych oznaczeniach – wystarczy, żeby parametry były zbliżone. W przypadku TR1 ważna jest wytrzymałość prądowa – musi być większa niż 2A. Można również przystosować płytkę do rezystorów SMD, dzięki temu zmniejszy się o 4 liczba koniecznych do wywiercenia otworów.
Udostępniam cały projekt wykonany w darmowym programie KiCAD – moduł na triaku. Wewnątrz, prócz schematu, listy połączeń i PCB, znajduje się również plik postscript i pdf z widokiem ścieżek, który można wydrukować wprost na papierze kredowym.
Zamontowany elektroniczny odpowiednik przekaźnika spisuje się bez zarzutu. Na początku używania stacji lutowniczej brakowało mi charakterystycznych stuków co kilkadziesiąt sekund :). Dodatkowo układ sterujący temperaturą nie wzbudza się – wcześniej zdarzało się sporadycznie brzęczenie przekaźnika, gdy z pobliżu znajdował się duży transformator lub telefon komórkowy. Z ciekawości obejrzałem też styki przekaźnika JZC-20F (4088), który przez 12 lat załączał grzałkę. Można powiedzieć, że praktycznie nie noszą one śladów zużycia (wypalenia), więc moje obawy były niepotrzebne.
Radio nieodłącznie kojarzy się z nieśmiertelnym FM lub transmisją intermetową. Standard DAB+ wydaje się być…
Poniżej opiszę odpowiednik drogiej (w stosunku do pojemności) baterii 9V o oznaczeniu 6F22. Ze względu…
Widząc migającą na pomarańczowo lampę ostrzegawczą, zastanawiałem się (ciekawe czy tylko ja) jak jest zbudowana,…
W tym wpisie przedstawię bardzo ciekawe narzędzie na RaspberryPi, przydatne każdemu administratorowi urządzeń sieciowych. W…
Poniżej opiszę mały, przydatny gadżet, który przechwytuje obraz i dźwięk z portu HDMI i przekazuje…
Tytuł tego wpisu zawiera część komunikatu z menedżera urządzeń systemu Windows 11, po wsadzeniu w…
Zobacz komentarze
Jakie max natężenie można przepuścić przez taki przełącznik zamiast przekaźnika?
@Rafik89 Triak BTA16 ma wytrzymałość 16A, BTA24 - 24A. Przy takich prądach trzeba stosować spore radiatory, a ścieżki na laminacie muszą być wzmocnione drutem.
@Wojtek
Dziękuję za wskazówki, chcę użyć takiego modułu na triaku w przełączniku uzwojeń. Prąd maksymalny to około 10A prądu przemiennego. Co do ścieżek są one dość grube pocynowane i krótkie ok 1,5cm. Dzięki za wskazówki.
Mam takie pytanie trochę z innej bajki ;)
Chciałbym sobie zmontować taki układ, ale nie mam transformatora. Czy mógłbym go zastąpić trafopowielaczem? Wgl czym się różni trafopowielacz od transformatora? Żyje w przekonaniu że trafopowielacz to transformator+układ powiększający(powielający) napiecie. A i jeszcze jedno jak rozróżnia się modele tych trafopowielaczy bo jak popatrzyłem na niego w jednym ze starych telewizorów to nie widziałem żeby miał gdzieś napisany model albo jakieś wartości
@ramzes Co prawda trafopowielcze posiadają uzwojenia pomocnicze z różnym zakresem napięć, ale stosowanie ich zamiennie z transformatorami sieciowymi jest niemożliwe, choćby ze względu na napięcie wejściowe (wartość, przebieg). Sama budowa jest bliźniaczo podobna (rdzeń, uzwojenia), ale przeznaczenie inne - poczytaj o jednych i drugich na wikipedii. Co do oznaczeń, to bywa róźnie - od napisów, często nieczytelnych po kilkunastu latach po odpadające naklejki z symbolami. Parametry najlepiej określić na podstawie schematu telewizora, w którym został zastosowany.
Dzięki za projekt. Czy można wykorzystać sygnał 12V DC do załączania triaka ? Taki prąd wychodzi z timera, który właśnie buduję. Następnie opisany tutaj układ miałby załączać diody LED UV w naświetlarce o poborze prądu ok. 3,5A.
Pozdrawiam, Czarek.