Montaż dysku twardego w cienkim kliencie HP T5720

Ponad rok temu kupiłem za 100 kilka zł komputerek HP T5720 Thin Client. W środku znajduje się procesor AMD Geode, 256MB RAM i dysk flash o pojemności 512MB z Windows XP Embedded. Urządzenie wykorzystałem jako mini serwer z Debianem na pokładzie. Ponieważ dysk flash był do tego celu zbyt mały, wykorzystałem stary pendrive o pojemności 2GB. Opis konfiguracji można znaleźć tutaj: Odczyt temperatury przez internet. Nieco później doinstalowałem silnik MySQL oraz pakiet munin służący do monitorowania maszyn i środowiska IT. Proste wykresy temperatury zewnętrznej można oglądać pod adresem hswg.noip.me oraz tu na stronie: Temperatura.  Wykresy generowane przez munin: hswg.noip.me/munin. Po zamknięciu usługi Google Reader, zainstalowałem fajny czytnik Tiny Tiny RSS.

Żywotność pendrive’a pracującego jako dysk twardy Linuksa

Mimo wyłączenia swapu i generowania danych na www do pamięci RAM, zastanawiałem się jak szybko pendrive odmówi posłuszeństwa na skutek uszkodzeń pamięci flash z powodu dużej liczby zapisów. Odpowiedź już znam – 1,5 roku praktycznie ciągłej pracy. Liczne bad block’i spowodowały uszkodzenie bazy mysql, ale sam system działał nadal. Straciłem tylko możliwość uruchamiania tt-rss. Starego Kingstona postanowiłem tym razem zastąpić zwykłym, magnetycznym dyskiem twardym. HP T5720 posiada interfejs ATA z 44 pinami, na allegro kupiłem pasujący dysk 2,5″ o pojemności 40GB za niecałe 48zł z wysyłką i taśmę ata44 za ok. 10zł.

Po niewielkich przeróbkach, na które poświęciłem około godziny, dysk znalazł się wewnątrz obudowy i mogłem przystąpić do instalacji Debiana.

Wymiana dysku flash 512MB na ATA 40GB 2,5″ w HP T5720

Przed przystąpieniem do pracy, trzeba zaopatrzyć się we wspomniany wcześniej dysk, taśmę, wkrętak krzyżakowy i multitool z mini tarczą do cięcia metalu. By dostać się do środka cienkiego klienta, trzeba odkręcić dwie śrubki (czerwone kropki) i całą pokrywę przesunąć do siebie – uwolnioną z zaczepów można ściągnąć:

Wewnątrz, w lewym górnym rogu znajduje się dysk flash (czerwona kropka), po prawej moduł RAM DDR1 256MB, który przy okazji wymieniłem na 512MB:

Dysk flash trzyma się na 44 pinowym wtyku i nylonowym kołku, który trzeba ścisnąć i wyjąć płytkę z pamięcią:

Przed wycięciem otworu na dysk magnetyczny, sprawdziłem czy jest on sprawny i poprawnie wykrywany przez BIOS. Podłączając go taśmą, należy zwrócić uwagę, czy nie jest to robione “odwrotnie”. Pomocne może być poniższe zdjęcie:

Podłączony dysk jest widziany w biosie pod pozycją flash disk, ale jest to bez znaczenia, wszystko działa prawidłowo. Można wycinać otwór w pokrywie. Najpierw trzeba wykręcić głośniczek i ściągnąć plastikowy kwadrat z logo HP:

Teraz, przy pomocy taniego multitoola z dyskontu trzeba wyciąć otwór pod dysk:

Cięcie nie musi być idealne, gdyż i tak otwór zostanie zasłonięty pokrywą z logo HP, do której za pomocą mocnej, piankowej taśmy dwustronnie przylepnej przytwierdziłem dysk:

Jeśli wszystko do siebie ładnie pasuje, można delikatnie założyć pokrywę, zwracając uwagę na ułożenie taśmy dysku wewnątrz obudowy. Po skręceniu nie ma śladu po przeróbce, brakuje jedynie głośnika, ale u mnie i tak nie był wykorzystywany.

Teraz tylko instalacja nowego Debiana, oczywiście z pendrive, trochę konfiguracji, przeniesienia danych z uszkodzonego pendrive i całość zawędrowała z powrotem w ciemny, niedostępny kąt. Pojemność dysku jest na tyle duża, że można pokusić się o swoją prywatną chmurę, instalując np. ownCloud.

Wojtek

Zobacz komentarze

  • Kurcze, kusisz, kusisz :) Sam chcę coś podobnego zrobić... może skopiuję za jakiś czas :)

    • Da się, ale w tym zastosowaniu to bez sensu - będzie dużo drożej, pojemność dużo mniejsza i trwałość max. 2 miliony cykli R/W.

  • Jaka jest maksymalna pojemność dysku obsługiwana przez taki terminal ?

    • Hmm, nie wiem, jego przeznaczeniem jest praca z dyskiem flash o niewielkiej pojemności. Widziałem na necie NASy zbudowane na tym terminalu, więc chyba nie powinno być problemu z jakimś znaczącym ograniczeniem. Gorzej może być z dostępnością dysków z interfejsem PATA i 44 pinami.

  • W moim 5720 podłączyłem stara kartę z sytemem 4GB CF + dodatkowo dysk USB 1 TB (z ntfs) do backupów. Stoi na tym rsync, btsync, owncloud, rtorrent, tunel ssh i inne potrzebne rzeczy ;) Głównie słuzy jako automatyczna maszynka do kopii zapasowych.

    • Ja myślę nad czymś takim zbudowanym w oparciu o BananaPi. Ten terminal już zastąpiłem tą płytką i spisuje się świetnie, pobierając znacznie mniej prądu.

  • Skusiłeś i kupiłem, dzień moze dwa dotrze do mnie.Ale czy zamiast tyrać obudowę ,czy nie można założyć przelotki kątowej do pci, następnie karty pci-sata ? będzie to startować z dysku podłączonego do kontrolera pcisata ?

  • Witam
    W całym opisie, zabrakło jednego ale bardzo ważnego zdania na temat zasilania dysku :-)

    • Zdanie nt. zasilania można pominąć, bo załatwia je taśma standardu IDE44, 3 z 4 nadmiarowych pinów (porównując z IDE40) to właśnie zasilanie. Podłączasz i działa :).

  • jak można zainstalowac tam windowsa jak w standardzie dysk flah ma 512MB a XP bierze znacznie więcej? Chciałem użyć terminala do zarządzania routerem wifi,jak łączy się terminal z komputerem stacjonarnym?

    • Na tym terminalu jest Windows XP Embedded, system pracuje w trybie odczytu, bez zapisu zmian na dysku flash. Terminal łączy się z komputerami/serwerami przez sieć, korzystając np. z RDP (Remote Desktop Protocol), VNC czy rozwiązań Citrix'a.

  • Windows XP Embedded pracuje również w trybie zapisu na dysku flash. Trzeba się zalogować w trybie administratora i możesz robić co chcesz.

  • Witam, zainteresował mnie ten terminal z racji tego że można go tanio kupić aktualnie.
    Jednak potrzebny by mi był on z większym dyskiem i teraz pytanie:
    Czy obsłuży on dysk 500GB (np 2,5" z adapterem SATA --> 44pin)?
    Ile max ramu mogę tam wcisnąć (np 2GB aby zainstalować win7)

    • Jeśli chodzi o RAM, to 1GB zadziała na pewno, co do 2GB to nie wiem. Jeśli chodzi o dysk to nie pomogę, ja korzystałem a ATA o pojemności 40GB. Jakiś czas zrezygnowałem z tego terminala na rzecz BananaPi, która robi to samo, zużywając 10x mniej prądu.

      • A masz gdzieś artykuł jak złożyć takiego banana pi z dyskiem i obudową itp?
        na tym chodzi windows? najlepiej 7?

        • Na banana pi Windowsa raczej nie postawisz, jeśli zależy Ci na tym systemie, to zainteresuj się raspberry pi 3, chociaż tam system chyba nie ma gui.

          • Microsoft przygotował specjalną wersję Windowsa 10 dla Raspberry PI która jak myślę i na banana pi zadziała.

  • Dysk powinien obsłużyć. U mnie jest podłączony 1TB na USB. Terminal służy jako dysk sieciowy i serwer DLNA. Dzięki temu nie biegam z dyskiem od komputera do telewizora. Mam tylko 1 GB RAMu ze względu na koszty. Zrezygnowałem z XP na rzecz OMV. Windows się przycinał na karcie CF i brakowało mu pamięci.

Ostatnie posty

Tani moduł IoT z kamerką ESP32 CAM – pierwsze uruchomienie

Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…

7 miesięcy temu

Aktualizacja oprogramowania w stacji lutowniczej AiXun T3A

Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…

7 miesięcy temu

Programator USB AVR ISP z Arduino Nano

Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…

8 miesięcy temu

Tester elementów elektronicznych na atmega – aktualizacja firmware’u

W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…

9 miesięcy temu

Wzmacniacz słuchawkowy Lovely Cube – popularny klon Lehmanna

Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…

9 miesięcy temu

Podsumowanie 2023 roku

Tradycyjnie w styczniu, publikuję podsumowanie minionego roku na stronie grylewicz.pl. Poniżej trochę liczb, lista najpopularniejszych…

10 miesięcy temu