Trafił ostatnio do mnie komputer z dość typową, jak na Windows XP awarią – podczas ładowania systemu (ekran z niebieskim, “płynącym” paskiem) komputer się resetuje, czasem można zaobserwować pojawiający się na mniej niż sekundę niebieski ekran (BSoD – Blue Screen of Death). Doświadczenie mówi mi, że winnym jest dysk i polecenie chkdsk powinno pomóc.
Ponieważ komputer nie chce się uruchomić w trybie awaryjnym, ani właściwie w żadnym innym, istnieją co najmniej trzy możliwości naprawy:
– wyjąć dysk i naprawić strukturę logiczną w innym komputerze z uruchamiającym się systemem operacyjnym,
– uruchomić komputer z płyty instalacyjnej Windows i wybrać opcję naprawy w konsoli,
– uruchomić komputer z płyty/pendrive’a z systemem w wersji live i z jego poziomu naprawić strukturę dysku.
Najczęściej stosuję tę 3 metodę – dla mnie jest najwygodniejsza. CD z paczką przydatnych programów polecam Hiren’s Boot, archiwum z obrazem iso można pobrać np. stąd. Na płytce znalazło się kilkadziesiąt naprawdę niezbędnych aplikacji, m.in Windows Xp w wersji Live.
Teraz wystarczy uruchomić komputer z płytki, z menu wybrać Mini Windows XP i poczekać aż się załaduje. Kolejny krok to uruchomienie wiersza poleceń (np. Start->Run… cmd i [enter]). W konsoli wpisuje chkdsk c: /r i [enter]. Komenda powoduje uruchomienie narzędzia Check Disk na dysku c (zakładam, że tam znajduje się system operacyjny, który nie chce się uruchomić) z naprawą błędów, lokalizacją uszkodzonych sektorów i odczytaniem z nich danych o ile jest to możliwe. Pełny skan może trwać sporo czasu. Jak widać poniżej, uruchomienie narzędzia było jak najbardziej celowe.
W podsumowaniu widać, że dysk posiada dwa bad sectory, zajmiemy się nimi później, dodatkowo kończy się wolne miejsce na partycji c. Teraz czas na restart komputera i próbę załadowania systemu z dysku. Udało się :). Warto jeszcze sprawdzić co było przyczyną niebieskich ekranów. Na Hiren’s Boot znalazła się bardzo wygodna aplikacja: BlueScreenView, poniżej widok programu:
Trzy ostatnie Bluescreeny były spowodowane właśnie uszkodzeniem logicznym dysku.
Następne zadanie to brak miejsca. Po krótkiej analizie okazało się, że największym winowajcą jest Internet Explorer i jego cache – grubo ponad 10GB. I tu znowu przyda się Hiren’s Boot (aplikacje z płytki można odpalać w systemie operacyjnym zainstalowanym na dysku komputera) – Windows CleanUp!:
Udało się odzyskać ponad 14GB wolnego miejsca. Po porządkach na dysku warto zrobić defragmentację – na Hiren’s Boot znajduje się kilka aplikacji, jak skorzystałem z Defragglera:
Teraz czas na bad blocki na dysku. Wystarczy uruchomić komputer z płytki, z menu wybrać aplikacje dos i z sekcji z softem do dysków uruchomić MHDD. Po zrobieniu skanu powierzchni okazało się, że 2 bad sectory występują na początku dysku. Wystarczy zmniejszyć partycję C przesuwając jej początek w prawo, tak by powstał obszar nie przydzielony o pojemności równej 3% całej pojemności dysku. W ten sposób głowica nie będzie zapisywała danych tam, gdzie występują uszkodzone sektory. Narzędzia do partycjonowania oczywiście znajdują się na Hiren’s Boot. Należy tylko pamiętać, żeby uruchomić komputer z płytki, gdyż nie będziemy mogli wykonywać operacji na partycji systemowej, gdy pracuje na niej Windows. Jeśli w przyszłości uszkodzenia dysku będą postępowały, niezbędna będzie wymiana dysku na nowy.
W ten sposób udało się przywrócić komputer do życia. Podana wyżej metoda jest jedną z wielu, których efekt działania jest ten sam. Napisz, jeśli również Tobie pomogła przywrócić komputer do sprawności.
Mamy w domu dość wiekowy (2012) Boombox Philips, model AZ385/12 używany przez dzieci głównie jako…
Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…
Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…
Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…
W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…
Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…
Zobacz komentarze
nie trzeba uruchamiac chcdsk z konsoli - jest uruchamiany we właściwosciach dysku - skanowanie dysku - to jest to samo
a patent z przesuwaniem partycji jest stary ale po pierwsze - partycja musi być pusta bo inaczej poczatku nie przesuniemy a bad sektory nie mogą znajdować sie n obszarze rozruchowym dysku jak i systemu - inaczej taki dysk nada sie tylko jako dysk na dane - system na nim nie ruszy
@cvc To prawda, skanowanie dysku można sobie też wyklikać, ja wolę jednak komendę z konsoli. Co do przesuwania partycji, to można to zrobić, gdy są na niej dane i to darmowymi narzędziami, które przenoszą dane (np. GParted).
Dziekuje Kolego. Dzieki tej poradzie odzyskalem cenne dane. Wszystko poszlo tak jak opisane powyzej ! Skorzystalem z 3 opcji.
Wielkie dzięki za szczegółowe instrukcje. Wszystko się udało. Super. A Hiren’s Boot jest naprawdę przydatny.
Pozdrawiam
Wielkie dzięki. Lekcja na przyszłość
Dziękuję!!! Rzeczowa i jasno opisana instrukcja. Mój stary komputer ożył :)
Też korzystam z Hirens Boota i bardzo dobrze działa.
Przepraszam mimo zmiany dysku na działający wszystko i tak się wyłącza i zesetuje przy włączanie proszę o pomoc....