Testy i recenzje

Narzędzie wielofunkcyjne – jedno i prawie do wszystkiego

Poszerzanie asortymentu warsztatowego często nie jest możliwe, jeśli na przechowywanie sprzętu pozostaje w warsztacie czy garażu niewielki obszar. Przy takim problemie pomocnym rozwiązaniem okaże się narzędzie wielofunkcyjne. Doceniają je także majsterkowicze, którzy szukają urządzeń jak najbardziej mobilnych.

Jeden sprzęt do wielu zadań

Wiele elektronarzędzi opiera swoją funkcjonalność na wymiennych końcówkach i tak też jest w przypadku multitoola. Z powodzeniem zastąpi on szlifierkę, wyrzynarkę czy pilarkę. Może ciąć elementy wykonane z metalu, drewna i innych materiałów, sprawdza się nawet przy docinaniu ozdobnej sztukaterii. Podczas remontu posłuży do usuwania starych fug czy zrywania płytek i paneli ze ścian oraz podłóg. Narzędzia wielofunkcyjne często posiadają też funkcję polerowania.

Multitool – jak działa

W narzędziu wielofunkcyjnym stosuje się oscylację opartą na mechanizmie krzywkowym. Energia wygenerowana przez silnik jest doprowadzana do osi, dzięki czemu zostaje ona wprawiona w ruch obrotowy. Jego kierunek zmienia się cyklicznie na linii przód-tył, niczym w pionowo położonym wahadle. Amplituda ruchu oscylacyjnego jest niewielka, bo z reguły jej zakres zamyka się w 3°, jednak ma wysoką częstotliwość, która wpływa na ilość obrotów wirnika na minutę i najczęściej wynosi około 6000-20000 obr./min. Zatem wrzeciono porusza się po określonej wielkości promieniu, by z powrotem powrócić do środkowej pozycji wyjściowej.

Oscylacja osiowa powoduje, że ruch części roboczej narzędzia ma stały tor, a nie jak w przypadku sprzętów mimośrodowych – odbywa się on po niewspółśrodkowych okręgach. To z kolei daje szersze możliwości pod względem obróbki. Narzędzie wielofunkcyjne korzystające z ruchu mimośrodowego nadawałoby się jedynie do szlifowania powierzchni. Dopiero zastosowanie oscylacji osiowej umożliwia cięcie i szlifowanie, gdyż wymagają one precyzyjnego stykania się tworzywa z płaszczyzną maszyny obrabiającej.

Zasilanie narzędzia wielofunkcyjnego

Narzędzia wielofunkcyjne różnią się nie tylko pod kątem wykonywanych zadań, ale także w kwestii ich zasilania. Mogą być akumulatorowe i sieciowe, a oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Przewaga modeli akumulatorowych polega na tym, że można ja zabrać praktycznie wszędzie i od razu przystąpić do pracy. Jest to szczególnie przydatne na placach budowy i w terenie, gdy nie ma żadnych źródeł zasilania. Ponadto operowanie taką maszyną staje się bardziej komfortowe, bo nie ma kabli, które plączą się pod nogami. Z drugiej strony jednak często urządzenia akumulatorowe mają mniejszą moc.

Ładowanie stacjonarne oznacza konieczność zapewnienia stałego dopływu prądu, jednak dzięki temu praca z użyciem narzędzia wielofunkcyjnego może trwać dłużej. Bateria ma ograniczoną pojemność i po kilku godzinach konieczne będzie jej ponowne naładowanie.
Świetne rozwiązanie tego problemu oferuje marka Makita, która stworzyła linię kompatybilnych wymiennych akumulatorów o różnej pojemności. Pasują one do wielu urządzeń tego producenta, co stanowi także sporą oszczędność, bo mając już kilka baterii Li-Ion można taniej kupować samodzielne elektronarzędzia tej marki w najlepszej cenie w sklepie internetowym Domitech.

Najlepsze narzędzia wielofunkcyjne

Fachowcy często doradzają, że najlepiej jest postawić na multitool posiadający funkcję beznarzędziowej wymiany osprzętu. W przeciwnym wypadku urządzenie zostaje pozbawione tak dużej użyteczności, w końcu jego zadanie to szybkie i wszechstronne dostosowywanie się do różnego typu zadań. Sprzęty wysokiej jakości, jak choćby Makita DTM51 zawsze wyposażone są w szybki system wymiany końcówek. Dla komfortowego użytkowania posiadają także tryb łagodnego rozruchu, pozwalający na zwiększenie precyzji.
Przy zakupie warto zwracać uwagę na zawartość zestawu. Narzędzie wielofunkcyjne najczęściej posiada przynajmniej pięć wymiennych elementów, ale nierzadko zaopatrzone jest nawet w dziesięć i więcej. To głównie one odpowiadają za uniwersalność tego sprzętu, więc warto wybierać bogato wyposażone wersje.

Wpis sponsorowany

Zobacz komentarze

Ostatnie posty

Tani moduł IoT z kamerką ESP32 CAM – pierwsze uruchomienie

Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…

7 miesięcy temu

Aktualizacja oprogramowania w stacji lutowniczej AiXun T3A

Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…

7 miesięcy temu

Programator USB AVR ISP z Arduino Nano

Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…

8 miesięcy temu

Tester elementów elektronicznych na atmega – aktualizacja firmware’u

W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…

9 miesięcy temu

Wzmacniacz słuchawkowy Lovely Cube – popularny klon Lehmanna

Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…

9 miesięcy temu

Podsumowanie 2023 roku

Tradycyjnie w styczniu, publikuję podsumowanie minionego roku na stronie grylewicz.pl. Poniżej trochę liczb, lista najpopularniejszych…

10 miesięcy temu