Kategorie Naprawy i porady

Nexus 4 – wymiana taśmy z gniazdem micro USB

Komputery z funkcją dzwonienia, czyli smartfony, mają jedną zasadniczą wadę – szybkie wysysanie baterii. Wtykanie co 1-2 dni kabelka w gniazdko micro USB wcześniej czy później doprowadzi do jego uszkodzenia. W moim LG Nexus 4 po ponad 2 latach używania kabel nie trzymał się w gniazdku i byle ruch powodował przerwanie ładowania. Miałem trzy rozwiązania – zostawić jak jest i co godzinę sprawdzać, czy telefon aby na pewno się ładuje, kupić bezprzewodową ładowarkę indukcyjną,  wymienić taśmę z gniazdem micro USB. Wybrałem to ostatnie.

Wymiana gniazda ładowania – niezbędne narzędzia

Rozłożenie telefonu Nexus 4 nie należy do skomplikowanych czynności. Potrzebne narzędzia to wkrętaki: torx 5, krzyżakowe precyzyjne, otwieracze do telefonów lub kostka gitarowa:

Gniazdo micro USB jest zamontowane na taśmie, do której również dolutowana jest wielokolorowa sygnalizacyjna dioda LED. Najlepiej kupić oryginalną część, która kosztuje ok. 30zł. Ja nabyłem odpowiednik 10zł tańszy i dioda nie świeciła, a zasięg sieci ciągle skakał między 50 a 100%.

Przed zakupem taśmy i rozkręceniem telefonu warto sprawdzić czy na pewno jest wymagana wymiana. Często wystarczy szpilką oczyścić wnętrze gniazdka, w które powchodziły paprochy, nitki, części materiału i inne rzeczy, które można znaleźć w kieszeni spodni.

Rozkręcenie telefonu LG Nexus 4

Otworzenie telefonu trzeba zacząć od wyjęcia karty SIM:

Następny krok to wykręcenie dwóch śrub za pomocą wkrętaka torx 5:

Za pomocą kostki lub podobnego otwieraka z tworzywa, wtykanego pod srebrną ramką, uwalniamy tylną obudowę z zatrzasków:

By zdjąć dolną plastikową osłonę, trzeba zdemontować górną. Czeka nas wykręcenie wszystkich widocznych śrub krzyżakowych. Niektóre są przyklejone i siedzą bardzo mocno, dlatego niezbędne są dobrej jakości wkrętaki:

Po zdjęciu dolnej osłony wystarczy odpiąć wtyczkę przewodu antenowego i gniazdo taśmy:

Montaż nowej taśmy z gniazdem micro USB

Wyjęcie starej taśmy to dosłownie chwila, podobnie jak założenie nowej – na zdjęciu widać niesprawny zamiennik, różniący się m.in brakiem chwytaków na biały kabel antenowy:

Złożenie telefonu jest równie proste – wszystko wykonujemy jak wyżej, tylko w odwrotnej kolejności. Przed założenie pokrywy tylnej, warto włączyć telefon i sprawdzić czy wszystko działa. W razie problemów zaoszczędzimy sobie pracy z ponownym uwalnianiem obudowy z zatrzasków.

Podsumowując – pracy na mniej niż 20 minut i koniec uciążliwych problemów z ładowaniem.

Wojtek

Zobacz komentarze

  • No widze jeszcze troche a razem opiszemy wszystkie usterki nexusa 4 :)

  • Ja osobiście wybrał bym wersję 2+3 :>

    Nie opłacało się przy okazji wymienić również baterię? Po 2 latach, raczej nie trzyma jak nowa, a i tak miałeś już otwartą obudowę.

    • Miałem problem z baterią jakiś czas temu i byłem bliski zakupu nowej, ale reset telefonu do fabrycznych ustawień rozwiązał problem. Ta trzyma jeszcze od 1 do 2 dni, więc przyzwoicie.

  • A ja się przez moment zastanawiałem, co to za dziwna "tytka" (ewentualnie "bączek"; fot. 1,2) leży na ekranie telefonu i do czego, jasny gwint!, będzie ci to służyć przy całej tej operacji?? :P

  • A gdzie można kupić cału moduł z gniazdem - moje lekko się nadtopiło przy ładowaniu ładowarką FastCharge na wakacjach - na szczęście w porę poczułem dym z kabla i odłączyłem...

  • Dzięki za instrukcje, Twój wpis przyspieszył wymianę elementu, gdyż nie musiałem sam odkrywać w jakiej kolejności odkręcać śrubki.

Ostatnie posty

Słuchanie stacji radiowych DAB+ w Linuksie

Radio nieodłącznie kojarzy się z nieśmiertelnym FM lub transmisją intermetową. Standard DAB+ wydaje się być…

2 tygodnie temu

Tani odpowiednik baterii 9V 6F22

Poniżej opiszę odpowiednik drogiej (w stosunku do pojemności) baterii 9V o oznaczeniu 6F22. Ze względu…

4 tygodnie temu

Drogowa / budowlana lampa ostrzegawcza – budowa i działanie

Widząc migającą na pomarańczowo lampę ostrzegawczą, zastanawiałem się (ciekawe czy tylko ja) jak jest zbudowana,…

1 miesiąc temu

ConsolePi – genialny serwer szeregowej konsoli

W tym wpisie przedstawię bardzo ciekawe narzędzie na RaspberryPi, przydatne każdemu administratorowi urządzeń sieciowych. W…

2 miesiące temu

Adapter USB-HDMI Grabber Video

Poniżej opiszę mały, przydatny gadżet, który przechwytuje obraz i dźwięk z portu HDMI i przekazuje…

2 miesiące temu

Przejściówka USB-RS232 PL2303HXA PHASED OUT SINCE 2012

Tytuł tego wpisu zawiera część komunikatu z menedżera urządzeń systemu Windows 11, po wsadzeniu w…

2 miesiące temu