Wraz ze zmianą naziemnego sygnału telewizyjnego z analogowego na cyfrowy, bardzo popularne (i tanie) stały się tunery DVB-T z interfejsem USB. Zastanawiałem się nad zakupem takiego urządzenia, tym bardziej że w sąsiedztwie (kilkanaście kilometrów) znajduje się nadajnik o mocy 100kW. Ostatecznie stałem się szczęśliwym posiadaczem tunera Not Only TV LV5T Deluxe. Raczej jest to popularny sprzęt, bo w internecie można znaleźć sporo informacji na jego temat. Cena też jest zachęcająca – 50-kilka złotych.
Mimo dosyć niskiej ceny, tuner jest zapakowany w estetyczne pudełko, a nie popularny blister. Pierwsze wrażenie – pozytywne.
W środku znajdziemy oczywiście tuner, którego obudowa jest zabezpieczona przed porysowaniem w transporcie kawałkiem folii. Dodatkowy plus to pełnowymiarowe, typowe gniazdo antenowe i niewielka wymiary całości.
Zaglądając głębiej ujrzmy pilota, podobnej jakości jak te, dołączane np. do dekoderów Cyfrowego Polsatu, czyli średnia półka.
Na dnie znajdują się jeszcze: prosta antenka z kawałkiem przewodu, baterie do pilota (kolejny plus) i koperta z płytą, na której znajdują się sterowniki i oprogramowanie Total Media firmy ArcSoft.
Na kopercie jest też naklejka z kluczem niezbędnym przy instalacji softu. Pod Windowsem (testowałem na 8.1 w wersji 64 bit) wszystko działa bardzo ładnie. Komputer zamienia się praktycznie w telewizor i to sterowany pilotem.
Po wpięciu tunera do portu USB, mój 64 bitowy Mint 17 widzi tuner tak:
Wygląda nieźle – linux rozpoznał chip (Realtek RT2838), nazwał nawet urządzenie (Trekstor DVB-T Stick Terres 2.0) a lirc (obsługa pilotów w linuksie) jest w stanie dogadać się z wbudowanym odbiornikiem. Jedyny niepokojący komunikat to Registered IR keymap rc-empty – czyli brak mapy klawiszy (komend z pilota przypisanych do poleceń/klawiszy).
W Windowsie wtykasz antenkę w tuner, tuner w USB, instalujesz drivery, Total Media, włączasz skanowanie kanałów i już możesz oglądać i bawić się pilotem. W linuksie nie trzeba instalować sterowników, a do oglądania TV mamy kilka playerów. Ja zacząłem od VLC. Najprostszy (i średnio wygodny) sposób, to wybranie w menu VLC kolejno Plik->Otwórz urządzenie przechwytywania… i w nowo otwartym ustawienie Tryb przechwytywania na TV-cyfrowa i wpisanie właściwej częstotliwości (w kHz) interesującego nas multipleksu. U mnie wygląda to tak:
Jakość sygnału zadowalająca, jest obraz i dźwięk :). Na multipleksach jest dostępnych kilka kanałów (ok. 8), jak je przełączać? Klikamy w Odtwarzanie->Program i mamy listę kanałów dostępnych na multipleksie. Wszystko fajnie, ale ogólnodostępne są trzy muksy o różnych częstotliwościach, a my mamy jeden… Zróbmy więc sobie listę odtwarzania ze wszystkimi kanałami. Zaczynami od zainstalowania sprytnego pakietu w_scan, czyli:
sudo apt-get install w-scan
Instalacja powinna wyglądać mniej więcej tak:
Mamy więc narzędzie do wyszukiwania kanałów DVB-T, wynik działania można zapisać do pliku, tworząc playlistę. Składnia pozwalająca na wyszukanie polskich kanałów to:
w_scan -ft -c PL -X >> channels.conf
Dokładny opis można znaleźć oczywiście w manualu do w_scan, w skrócie – znalezione kanały zostaną zapisane w pliku channles.conf, który znajdziemy w katalogu domowym:
Trwa to chwilę, u mnie około 4 minuty:
Plik channels.conf możemy wczytać do VLC, który potraktuje kanały DVB-T jak listę odtwarzania:
Kolejność kanałów najłatwiej poustawiać według upodobania, edytując plik channels.conf.
Do odtwarzania można użyć również programu Me TV, kótry jest bardziej dostosowany do DVB-T niż uniwersalny VLC. Po instalacji w kreatorze skanowania wybieramy ostatnią opcję i wczytujemy plik channels.conf wygenerowany wcześniej przez w_scan:
Wczytaną listę kanałów możemy sobie wyedytować według uznania:
I już można oglądać telewizję:
Dwa wyżej opisane playery poprawnie wyświetlają obraz i odtwarzają dźwięk, nie ma problemów z kanałami Full HD. Wspierają również EPG. Do pełnej funkcjonalności i wygody brakuje tylko obsługi pilota, ale i to da się zrobić – dokładny opis znajdziesz tutaj.
Mnóstwo przydatnych informacji o sprzęcie, sterownikach i oprogramowaniu można znaleźć na stronie linuxtv.org.
Znacie inne, poprawnie pracujące tunery DVB-T w Linuksie lub programy do odtwarzania?
Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…
Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…
Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…
W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…
Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…
Tradycyjnie w styczniu, publikuję podsumowanie minionego roku na stronie grylewicz.pl. Poniżej trochę liczb, lista najpopularniejszych…
Zobacz komentarze
Hi,
Formalnie w PL mamy 4 ogólno krajowe multipleksy (NUX 1-3, i ex DVT-H Mobilna TV - MUX-4?) oraz 3 lokalne (MUX-L1-3).
Fajna sprawą z DVB jest fakt by restremować po mieszkaniu sygnał TV wystarczą nam 3 urządzenie. Gdyż każde urządzenie fixuje się na NUX (w całości) a nie poszczególny kanał jak w tv analogowej - temu też niektóre Set-box'y pozwalają oglądać i nagrywać sygnał tylko w ramach jednego NUX'a (chyba iż się ma urządzenie z dwoma tunerami.
I dla celów domowego multicenter przydał by się właśnie taki tunel na PCI-E z kilkoma tunerami. Wtedy domowy serwer jest w stanie spokojnie nagrywać i retransmisować sygnał.
Spotkałem się z rozwiązaniem (TV IP w hotelu), gdzie sygnał DVB-T z 3 muksów był streamowany w sieć LAN z urządzenia składającego się z płyty mini-itx i 3 tunerów podłączanych na usb - całość zamknięta w obudowie 19" do montażu w szafie rackowej. Na podładzie jakiś linuks, a całość mimo, że hand made, działała stabilnie i niezawodnie (żadnych problemów, czy restartów przez 3 miesiące).
Dokładnie, coś takiego chodzi mi po głowie, pytanie jaką to musi mieć moc? Bo z tego co czytałem to RPi ponoć ma już kłopoty z obsługa jednego takiego urządzenia.
U mnie w ME TV kanały w full HD nie działają jak należy, "zapóźniają się", tzn. obraz idzie w zwolnionym tempie. Co z tym zrobić?
A jak wygląda wykorzystanie procka? W VLC też masz taki efekt?
Świetnie działa program Kaffeine
Obecnie w_scan nie działa należycie i nie wyszukuje wszytskich kanałów (u mnie tylko 19 znalazł). Polecam używanie w_scan2 (https://github.com/stefantalpalaru/w_scan2) fork'a.
Wyszukuje WSZYSTKIE kanały DVB-T.
Dzięki za info :)
u mnie za chiny nie działa korzystam z fydeos czyli chrome os połaczenie Androida z linuxem po wpisaniu w terminalu komendy lsusb jest widoczna pełna nazwa tunera mam identyczny tuner dvbt żadna aplikacja nie chce go wykryć pod pc i telefonem z androidem działa bez zarzutu na tel do działania potrzebna jest aplikajcja dvbt driver i apka dvbt televizor ale ta pierwsza nie działa pod androidem na fydeos