Akumulatorki różnego rodzaju są dziś wszechobecne. Pojawiają się nowsze generacje ogniw, od coraz rzadziej stosowanych niklowo-kadmowych (ni-cd), przez dość powszechne niklowo-metalowo-wodorkowe (ni-mh), różne wersje kwasowo ołowiowych (Pb) po popularne litowe w różnych odmianach (Li-ion, Li-po, Li-Fe). Czymś to wszystko trzeba ładować, warto też wiedzieć w jakiej kondycji są ogniwa. Poniżej opiszę w jaki sposób można podłączyć ładowarkę modelarską Turnigy Accucell 6 – klona popularnej iMAX B6, do komputera i logować parametry prądu czy napięcia podczas ładowania.
Jak już wyżej wspomniałem, ładowarka Turnigy Accucell 6 to przyzwoity klon iMAX B6. Za logikę ładowania odpowiada mikrokontroler AVR ATMEGA32A firmy Atmel. Do podstawowej komunikacji z użytkownikiem służy alfanumeryczny wyświetlacz LCD 2×16 znaków. Za pomocą ładowarki możemy ładować akumulatory:
Ładowarką naładujemy akumulatory prądem o natężeniu do 6A i rozładujemy 1A. Na jej wejście należy podać napięcie od 10 do 18V, można więc podłączyć ją do akumulatora samochodowego. Firmware zawiera kilka zabezpieczeń, które wyłączą ładowanie:
Ładowarka posiada gniazdko zasilania DC, typowe 2,5/5,5mm oraz kabel z wtyczką i krokodylkami, wyjście do podłączenia akumulatorów to dwa gniazda bananowe 4mm i kabel z wtykami, złączem XT60 i krokodylkami. Jest też pięć gniazd do balansowania ogniw litowych: 3, 4, 5 6 i 7 pinowe. Do podłączenia czujnika LM35 lub komputera, służą 3 goldpiny, w menu należy ustawić z czego będziemy korzystać. W nowszych wersjach jest też gniazdo microUSB do bezpośredniego połączenia z komputerem i sterowania ładowarką z poziomu aplikacji.
Dla zainteresowanych udostępniam dość szczegółową instrukcję obsługi tej ładowarki: pobierz instrukcję Turnigy Accucell 6
Dave z EEVblog w jednym ze swoich video dość szczegółowo omówił budowę ładowarki:
Moją ładowarkę kupiłem kilka lat temu w sklepie HobbyKing i służy mi bezawaryjnie do dzisiaj. W sklepie Banggood można kupić iMAX B6 za mniej niż 80 zł z darmową wysyłką – iMAX B6 Digital RC Lipo NiMH battery Balance Charger. Na Gearbest jest jeszcze taniej – niecałe 70zł – Genuine IMax B6 Style LCD Digital RC Lipo NiMh 2S – 6S Battery Balance Charger + Cord – BLUE.
Po co podłączać ładowarkę do komputera? O kondycji akumulatorów świadczą wykresy napięć oraz prądów ładowania i rozładowywania. Takie wykresy może nam wyrysować aplikacja komputerowa, która będzie zbierać dane z ładowarki.
Moja wersja Accucell 6 to starszy model, bez gniazda microUSB. By móc zbierać z niej dane, 3 pinowe gniazdo USB/Temp należy ustawić w tryb USB. Czyli w USER SET PROGRAM-> odszukujemy pozycję USB/Temp Select i ustawiamy ją na USB Enable:
Tym samym na środkowym pinie gniazda mamy linię TX RS232 TTL, czyli o poziomach napięć 0-5V. Lewy pin to +5V, niepotrzebne nam w tym przypadku, a prawy to GND, czyli masa:
Wystarczy tani konwerter USB-RS232 ustawiony na poziomy napięć +5V (czasem jest też opcja 3,3V) i gotowe. Często chińskie, tanie konwertery są zbudowane na chipie podróbce Prolific i możemy mieć problem ze sterownikami, którego rozwiązanie, aktualne do dzisiaj, opisałem tutaj: Kabel USB-RS232 Prolific PL2303 i błąd kod 10. Na moim Windows 10 x64 przejściówka działa bez problemu. Pin Tx ładowarki łączymy z pinem Rx konwertera (kabel zielony), GND do GND (kabel brązowy).
Przejściówkę wpinamy w port USB i w menadżerze urządzeń sprawdzamy pod jakim portem COM jest dostępna:
U mnie jest to COM3. Czas na instalację aplikacji.
Niemiecką aplikację LogView V2 można pobrać bezpośrednio ze strony producenta: LogView V2 Download. Program posiada menu w języku angielskim, ale nie wszystko jest przetłumaczone. Instalacja jest dość typowa, kilka poniższych zrzutów ekranu obrazuje kolejne kroki:
Po wybraniu języka, czas na wybór portu COM (można to zmienić później w aplikacji):
Teraz można ustawić ładowarkę, z której będą zbierane dane:
I na koniec ustawiamy ścieżkę, a w której LogView będzie zapisywał wyniki działań:
I mamy program gotowy do pracy.
By rozpocząć logowanie, ładowarka musi być podpięta pod konwerter, a ten do komputera. W aplikacji klikamy w ikonę Open port and start recording:
Na dolnym pasku pojawi się informacja o podłączonej ładowarce, nazwie portu, i jeśli jest otwarty, zaświeci się pierwsza dioda. Rozpoczęcie ładowania lub rozładowywania w ładowarce spowoduje zbieranie danych i rysowanie wykresów. W lewym oknie możemy wybrać, które dane chcemy obserwować: prąd, napięcie, napięcie wejściowe ładowarki, władowaną energię, władowaną pojemność, temperatury, napięcia balansowanych ogniw. Poniższy zrzut obrazuje ładowania akumulatora ołowiowego o napięciu 12V:
Na wykresie znalazły się krzywe napięcia (niebieska linia), prądu (czerwona) i władowanej pojemności (zielona). Można podejrzeć zbierane dane – zakładka Table pod wykresem, przełączyć się na widok cyfrowych wskazań – Digital VIew:
Lub analogowych zegarów – Analog View:
Zebrane dane można wyeksportować do plików csv lub excel, wykresy zapisać m. in. jako plik graficzny. Wszystkie dane można zachować na dysku w formacie programu.
Aplikacja posiada bardzo duże możliwości w zakresie obróbki, wizualizacji i eksportu logowanych danych. By je poznać, najprościej jest je przeklikać, sprawdzić ich możliwości i funkcje.
Taka uniwersalna ładowarka to bardzo dobre rozwiązanie, eliminujące posiadanie kilku innych, wyspecjalizowanych pod konkretne rodzaje ogniw. Dodatkowo funkcja logowania parametrów ładowania czy rozładowania akumulatora może bardzo dużo powiedzieć nam o jego kondycji. W sprawnych, rozładowanych ogniwach podczas ładowania wyraźnie będzie widać czas w którym stabilizowany był prąd do poziomu zgodnego z ustawieniami, który później zaczyna maleć i zaczyna być stabilizowane napięcie. Podobnie w przypadku rozładowywania, napięcie ogniwa będzie spadać dość łagodnie w czasie. Jeśli ktoś posiada dużo ogniw, bądź zajmuje się modelarstwem, z pewnością doceni przedstawione wyżej funkcje.
W tym krótkim wpisie opiszę prostą i szybką naprawę irytującej usterki kluczyka-pilota Volvo V70 z…
Mamy w domu dość wiekowy (2012) Boombox Philips, model AZ385/12 używany przez dzieci głównie jako…
Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…
Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…
Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…
W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…
Zobacz komentarze
Czy oryginalna iMAX B6 także ma takie możliwości połączenia z komputerem ?
Tak, jak najbardziej, jeśli soft ładowarki to obsługuje.