Przy okazji eksperymentów z Raspberry Pi i Banana Pi, zauważyłem, że dość istotny wpływ na wydajność ma szybkość zamontowanej karty SD. Akurat miałem do dyspozycji trzy różne karty i zrobiłem szybki test. Do porównania wykorzystałem microSD GoodRAM 8GB class 4 kupioną pół roku temu, SD GoodRAM 8GB class 10 kupioną 1,5 roku temu i microSD SanDisk 8GB UHS-1 class 10 kupioną niedawno w Biedronce.
Na początek kilka podstawowych informacji o klasach kart i przyporządkowanych im prędkościach odczytu/zapisu. Cztery podstawowe klasy prędkości to 2, 4, 6 i 10. Typowe oznaczenie na kartach to numer klasy w literce C. Od niedawna można spotkać jeszcze szybsze karty z klasami UHS (Ultra High Speed) 1 i 3. Oznaczenie to numer w literce U. Poniższa tabela (źródło: sdcard.org) zawiera przyporządkowane prędkości do oznaczeń:
Karty mogą posiadać dwa oznaczenia: UHS Speed Class i Speed Class. Obecnie w handlu większość kart UHS-1 nosi również logo class 10. Tyle teorii.
Karty, które przetestowałem widoczne są na poniższym zdjęciu. Od lewej mamy GoodRAM class 4, GoodRAM class 10 i SanDisk UHS-1 class 10.
Dwie skrajne to microSD, używane w adapterze.
Najpierw sprawdziłem jak wygląda zapis. Karty były kolejno wsadzane w tani ($0,85) chiński czytnik USB i z poziomu linuksa Mint nagrywałem na nie obraz z systemem bananian 15.04 za pomocą narzędzia dd. Poniżej wyniki:
W sumie nie ma niespodzianki: class 4 – 5,1MB/s, class 10 – 12,1MB/s i uhs-1 – 18,6MB/s. Między najwolniejszą i najszybszą kartą różnica jest ponad 3-krotna!!! Ceny kart to odpowiednio ok. 11zł i 18zł.
Drugi test polegał na uruchomieniu systemu bananian 15.04 na banana pi i odpaleniu hdparm z testem odczytu z cache’u i samej karty. Na pierwszy ogień poszła karta GoodRAM class 4:
Odczyt 48MB w 3 sekundy z prędkością ok. 15,8 MB/s.
Te same warunki i karta GoodRAM class 10:
I niespodzianka! Karta tego samego producenta, ale szybsza, bo class 10, jest wolniejsza w odczycie o 3MB/s.
Na koniec karta SanDisk UHS-1 class 10:
Prędkości odczytu większe o nieco ponad 1MB/s w porównaniu z class 4. Być może ograniczeniem był sam sprzęt (Banana Pi).
O ile prędkości wyniki testu prędkości zapisu były bardzo jednoznaczne i wyraźnie pokazują różnicę między klasami kart, to testy odczytu na Banana Pi są nieco zaskakujące. Karta class 4 okazała się szybsza od class 10 ponieważ została wykonana w nowszej technologii. Fdisk podawał 239 głowic w karcie klasy 4 i tylko 32 w GoodRAMie klasy 10, w SanDisku UHS-1 było to 81 głowic. Tyle o liczbach.
Patrząc użytkowo – otwieranie przez przeglądarkę strony www pakietu munin zainstalowanego na karcie klasy 4 nie trwało długo o ile nie następował zapis danych do plików rrd. Raspbian ze środowiskiem graficznym zainstalowany na tej samej karcie i Raspberry Pi 2 działał koszmarnie wolno, zmiana na klasę 10 powodowała zauważalną różnicę. Podobnie Kodi na RPi 2 – klasa 4 – wszystko wolne, ociężałe, klasa 10 – znacznie żwawiej, UHS-1 widoczny kop wydajnościowy. Kupując karty warto inwestować w te szybsze, ale przede wszystkim markowe.
Mamy w domu dość wiekowy (2012) Boombox Philips, model AZ385/12 używany przez dzieci głównie jako…
Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…
Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…
Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…
W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…
Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…
Zobacz komentarze
fajny materiał.