Porównanie kart SD class 4, 10 i UHS-1

Przy okazji eksperymentów z Raspberry Pi i Banana Pi, zauważyłem, że dość istotny wpływ na wydajność ma szybkość zamontowanej karty SD. Akurat miałem do dyspozycji trzy różne karty i zrobiłem szybki test. Do porównania wykorzystałem microSD GoodRAM 8GB class 4 kupioną pół roku temu, SD GoodRAM 8GB class 10 kupioną 1,5 roku temu i microSD SanDisk 8GB UHS-1 class 10 kupioną niedawno w Biedronce.

Klasy kart SD

Na początek kilka podstawowych informacji o klasach kart i przyporządkowanych im prędkościach odczytu/zapisu. Cztery podstawowe klasy prędkości to 2, 4, 6 i 10. Typowe oznaczenie na kartach to numer klasy w literce C. Od niedawna można spotkać jeszcze szybsze karty z klasami UHS (Ultra High Speed) 1 i 3. Oznaczenie to numer w literce U. Poniższa tabela (źródło: sdcard.org) zawiera przyporządkowane prędkości do oznaczeń:

Karty mogą posiadać dwa oznaczenia: UHS Speed Class i Speed Class. Obecnie w handlu większość kart UHS-1 nosi również logo class 10. Tyle teorii.

Test kart class 4, class 10 i UHS-1

Karty, które przetestowałem widoczne są na poniższym zdjęciu. Od lewej mamy GoodRAM class 4, GoodRAM class 10 i SanDisk UHS-1 class 10.

Dwie skrajne to microSD, używane w adapterze.

Najpierw sprawdziłem jak wygląda zapis. Karty były kolejno wsadzane w tani ($0,85) chiński czytnik USB i z poziomu linuksa Mint nagrywałem na nie obraz z systemem bananian 15.04 za pomocą narzędzia dd. Poniżej wyniki:

W sumie nie ma niespodzianki: class 4 – 5,1MB/s, class 10 – 12,1MB/s i uhs-1 – 18,6MB/s. Między najwolniejszą i najszybszą kartą różnica jest ponad 3-krotna!!! Ceny kart to odpowiednio ok. 11zł i 18zł.

Drugi test polegał na uruchomieniu systemu bananian 15.04 na banana pi i odpaleniu hdparm z testem odczytu z cache’u i samej karty. Na pierwszy ogień poszła karta GoodRAM class 4:

Odczyt 48MB w 3 sekundy z prędkością ok. 15,8 MB/s.

Te same warunki i karta GoodRAM class 10:

I niespodzianka! Karta tego samego producenta, ale szybsza, bo class 10, jest wolniejsza w odczycie o 3MB/s.

Na koniec karta SanDisk UHS-1 class 10:

Prędkości odczytu większe o nieco ponad 1MB/s w porównaniu z class 4. Być może ograniczeniem był sam sprzęt (Banana Pi).

Podsumowanie

O ile prędkości wyniki testu prędkości zapisu były bardzo jednoznaczne i wyraźnie pokazują różnicę między klasami kart, to testy odczytu na Banana Pi są nieco zaskakujące. Karta class 4 okazała się szybsza od class 10 ponieważ została wykonana w nowszej technologii. Fdisk podawał 239 głowic w karcie klasy 4 i tylko 32 w GoodRAMie klasy 10, w SanDisku UHS-1 było to 81 głowic. Tyle o liczbach.

Patrząc użytkowo – otwieranie przez przeglądarkę strony www pakietu munin zainstalowanego na karcie klasy 4 nie trwało długo o ile nie następował zapis danych do plików rrd. Raspbian ze środowiskiem graficznym zainstalowany na tej samej karcie i Raspberry Pi 2 działał koszmarnie wolno, zmiana na klasę 10 powodowała zauważalną różnicę. Podobnie Kodi na RPi 2 – klasa 4 – wszystko wolne, ociężałe, klasa 10 – znacznie żwawiej, UHS-1 widoczny kop wydajnościowy. Kupując karty warto inwestować w te szybsze, ale przede wszystkim markowe.

Wojtek

Zobacz komentarze

Ostatnie posty

Nieudana naprawa i udany przeszczep – Boombox Philips

Mamy w domu dość wiekowy (2012) Boombox Philips, model AZ385/12 używany przez dzieci głównie jako…

14 godzin temu

Tani moduł IoT z kamerką ESP32 CAM – pierwsze uruchomienie

Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…

7 miesięcy temu

Aktualizacja oprogramowania w stacji lutowniczej AiXun T3A

Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…

8 miesięcy temu

Programator USB AVR ISP z Arduino Nano

Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…

8 miesięcy temu

Tester elementów elektronicznych na atmega – aktualizacja firmware’u

W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…

9 miesięcy temu

Wzmacniacz słuchawkowy Lovely Cube – popularny klon Lehmanna

Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…

9 miesięcy temu