Raspberry i Banana Pi

Raspbian – konfiguracja sieci LAN i WiFi z linii komend

W tym wpisie pokażę na konkretnym przykładzie, jak skonfigurować bezprzewodową sieć WiFi lub przewodową LAN w Raspberry Pi z systemem Raspbian, bez środowiska graficznego, czyli z poziomu wiersza poleceń. Całość jest dość prosta, nawet jeśli nie chcemy korzystać z DHCP i interesuje nas konfiguracja statycznego adresu.

Było /etc/network/interfaces a jest /etc/dhcpcd.conf

W starszych Debianach i siłą rzeczy opartych na nich Raspbianach, sieć konfigurowało się w pliku /etc/network/interfaces, co opisałem w 2014 roku tutaj Konfiguracja sieci w Raspberry Pi. W nowych wydaniach konfigurację adresów IP przechowuje plik /etc/dhcpcd.conf. Zachowana jest wsteczna kompatybilność i poprawne ustawienia w /etc/network/interfaces mają pierwszeństwo przed konfiguracją zachowaną w /etc/dhcpcd.conf.

Raspberry Pi 3 i połączenie WiFi

Od wersji 3, Raspberry Pi posiada przydatny, wbudowany moduł sieci WiFi i Bluetooth. Połączenie z siecią, która typowo będzie szyfrowana w standardzie WPA2 z kluczem PSK, można zrealizować na przynajmniej 2 sposoby. Pierwszy to wpisanie nazwy sieci i hasło za pośrednictwem raspi-config.

Pierwszy krok to wpisanie w terminalu:

sudo raspi-config

Wybieramy Network Options:

Dalej wybieramy N2 Wi – fi

W kolejnym kroku wpisujemy nazwę sieci z którą chcemy się połączyć:

I pora na hasło:

I już można sprawdzić, czy mamy połączenie, wpisując w terminalu:

ifconfig

Interesuje nas interfejs bezprzewodowy, czyli wlan0. Jak widać wyżej, u mnie jest tam jakiś adres IP, kilkaset pakietów wysłano, kilkaset odebrano. Sprawdźmy dokładniej z jaką siecią mamy zestawione połączenie, wpisując:

iwconfig

Tutaj mamy już typowe, przydatne informacje dotyczące połączenia bezprzewodowego WiFi.

Jeśli nie chcemy korzystać z raspi-config do wpisania nazwy sieci i klucza, można to zrobić ręcznie, edytując plik /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf

sudo nano /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf

Ssid to oczywiście nasza nazwa sieci, a psk to klucz. Jeśli nie pamiętamy jak nazywa się nasza sieć WiFi, możemy przeskanować sobie eter, komenda:

sudo iwlist wlan0 scan | more

Stały adres IP po kablu i w sieci WiFi

Jeśli mamy w serwer DHCP rozdający adresy IP (najczęściej taką funkcję pełni router) i to nam wystarcza, to wpinamy kabel lub wpisujemy poświadczenia do sieci WiFi jak wyżej i gotowe.

Jeśli chcemy, by Raspberry Pi miała stały adres w naszej sieci to znowu istnieje kilka możliwości – pierwsza takie skonfigurowanie dhcp, by przypisywał malince zawsze ten sam adres (przypisanie adresu mac do adresu IP). Druga to konfiguracja statycznego adresu IP w Raspbianie.

Jeśli łączymy się po kablu, to w pliku /etc/dhcpcd.conf interesuje nas interfejs eth0, wpisujmy więc:

sudo nano /etc/dhcpcd.conf

Na powyższym przykładzie mamy przypisany statyczny adres 192.168.0.10/24. Dopisek /24 jest równoważny zapisowi maski w postaci 255.255.255.0. Podajemy też adres bramy (routera), tutaj jest to 192.168.0.1, oraz adresy serwerów DNS, może to być jak wyżej adres routera, lub zewnętrznych sprawdzonych DNSów. Znak # powoduje zakomentowanie danej linii i nie jest ona brana pod uwagę.

Konfigurując interfejs bezprzewodowy (najczęściej wlan0), zapisy w pliku /etc/dhcpcd.conf będą wyglądać tak:

Jak widać, korzystam z zewnętrznych DNSów o adresach 8.8.8.8 i 8.8.4.4. Nie angażuję w to routera, który i tak rozwiązuje nazwy korzystając z zewnętrznych serwerów.

I jeszcze przypomniałem sobie: ifconfig czy iwconfig są zastąpione przez nowsze ip. Chcąc np. wyświetlić konfigurację ip interfejsów, wystarczy wpisać

ip a

Zaleca się używania nowszego narzędzia, ale ifconfig i reszta są tak silnie zakorzenione, że szybko nie znikną.

Oryginalne informacje dotyczące konfiguracji sieci na Raspbianie, można znaleźć na domowej stronie, pod adresem https://www.raspberrypi.org/documentation/configuration/tcpip/README.md

Wojtek

Zobacz komentarze

  • Nie jestem pewien, czy uda się uzyskać po stronie routera ten sam adres IP dla PR podłączonego via eth oraz wifi. Bo każdy interfejs ma inny adres MAC.

  • Jednocześnie napewno nie ale jeżeli to będzie lan albo wifi to tak chyba że w routerze ustawisz blokadę po mac

Ostatnie posty

Tani moduł IoT z kamerką ESP32 CAM – pierwsze uruchomienie

Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…

6 dni temu

Aktualizacja oprogramowania w stacji lutowniczej AiXun T3A

Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…

3 tygodnie temu

Programator USB AVR ISP z Arduino Nano

Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…

4 tygodnie temu

Tester elementów elektronicznych na atmega – aktualizacja firmware’u

W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…

2 miesiące temu

Wzmacniacz słuchawkowy Lovely Cube – popularny klon Lehmanna

Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…

2 miesiące temu

Podsumowanie 2023 roku

Tradycyjnie w styczniu, publikuję podsumowanie minionego roku na stronie grylewicz.pl. Poniżej trochę liczb, lista najpopularniejszych…

3 miesiące temu