Router Nexx WT3020 – zmiana oprogramowania na LEDE

Bohaterem tego wpisu będzie tani i naprawdę mały chiński routerek WT3020F firmy Nexx. Sprzęt możemy zakupić w dalekowschodnich sklepach za ok. 50 zł. W tej cenie otrzymujemy małe plastikowe pudełeczko z dwoma portami RJ45, gniazdem USB, wbudowanym WiFi i portem microUSB do zasilania. Często możliwości sprzętu zależą od oprogramowania, które nim zarządza. Dlatego chwilę po rozpakowaniu paczki z routerem, jego fabryczny firmware zastąpiłem dobrze znanym Linuksem.

Dlaczego router Nexx WT3020F?

Opisywany dziś router zastąpił u mnie dość znanego TP-Linka MR3420 w wersji 1. Byłem z niego zadowolony, wraz z modemem LTE działał bezproblemowo, stabilnie. Więc dlaczego zmiana? Lepsze jest wrogiem dobrego, poza tym koszty zakupu nowego sprzętu całkowicie pokryły środki ze sprzedaży na allegro MR3420 i odblokowanego Whiteboksa – TL-WR741N.

Poniżej krótkie uzasadnienie, dlaczego Nexx WT3020F jest lepszy od TP-Link MR3420 v.1:

  • nowszy układ SoC MediaTek MT7620n 580MHz kontra Atheros AR7241 400MHz;
  • Flash 8MB i RAM 64MB kontra flash 4MB i RAM 32MB;
  • dużo mniejsze wymiary

Stary TP-Link posiada 5 portów ethernetowych, a Nexx tylko 2, ale korzystam z sieci przewodowej naprawdę okazjonalnie, wszystkie urządzenia korzystają z WiFi. Nowszy procesor i przede wszystkim dwukrotnie większa pojemność pamięci flash były dla mnie wystarczającym powodem do zmiany sprzętu. Poza tym nowe zawsze wzbudza ciekawość :). Więcej informacji można znaleźć na stronach wiki projektu OpenWRT: https://wiki.openwrt.org/toh/nexx/wt3020.

Router kupiłem w dalekowschodnim sklepie Gearbest, link do strony: goo.gl/gDXwej. Po kilku tygodniach otrzymałem paczkę, a w niej oryginalne pudełko, router, kabel microUSB i instrukcję obsługi:

Zestaw z Nexx WT3020F

Nexx wt3020f - pudełko

Samo urządzenie jest naprawdę niewielkich rozmiarów i dobrze, bo ma działać, a nie zajmować powierzchnię.

Przód routera nexx wt3020f

Brak zewnętrznych anten świadczy o niewielkim zasięgu, jednak jest on wystarczający do pokrycia 50-70m², wszystko oczywiście zależy od ścian, stropów. Gdyby dla kogoś zasięg okazał się problemem, w sieci można znaleźć opisy modyfikacji dodania anten zewnętrznych.

Zmiana fabrycznego oprogramowania na LEDE z LuCI

Nie przyglądałem się zbytnio fabrycznemu oprogramowaniu. Na pierwszy rzut oka wygląda na łatwe w konfiguracji i pewnie jest wystarczające dla użytkowników, którzy po prostu chcą mieć internet. Dla mnie ważna jest jednak funkcjonalność, obsługa modemu GSM, panowanie nad DHCP itd. Dlatego też zdecydowałem się na zmianę firmware’u na LEDE z graficznym interfejsem LuCI. I znowu polecę obrazy przygotowane przez Cezarego Jackiewicza, prowadzącego stronę eko.one.pl. Powód prosty – w większości przypadków takie oprogramowanie działa out-of-box bez konieczności doinstalowywania kolejnych pakietów i zależności.

Na początek należy pobrać na komputer, z którego będziemy robić upgrade, odpowiedni obraz. Wchodzimy na stronę http://dl.eko.one.pl/luci/lede/17.01-SNAPSHOT/targets/ramips/mt7620/ i wybieramy ODPOWIEDNIĄ wersję dla naszego routera. Ważny jest rozmiar pamięci flash – w moim przypadku 8MB, oraz wersja – tu factory, bo aktualizuję z poziomu fabrycznego oprogramowania.

Firmware Lede do WT3020F

Flashowanie nieodpowiednią wersją zakończy się zamianą routera w przycisk do papieru i zaznajomienie się z jego budową wewnętrzną oraz komunikacją rs323 ttl ;).

W zestawie nie ma zasilacza. Obecność portu microUSB pozwala nam użyć wszechobecnych ładowarek, lub zasilać z portu USB jakiegoś urządzenia znajdującego się w pobliżu. Zgodnie z informacją, wydajność prądowa powinna wynosić 1,2A. Jeśli podłączamy np. modem LTE, moc zasilacza musi uwzględniać dodatkowe obciążenie. Ja użyłem sprawdzonej, stabilnej ładowarki 2,1A.

Teraz można podpiąć się kablem do routera Nexx WT3020 z ustawionym dhcp na karcie sieciowej. W przeglądarce wybierany adres http://192.168.8.1/ nazwa użytkownika to admin i hasło też admin. Szczegóły znajdują się na naklejce na spodzie urządzenia.

Nexx wt3020f logowanie

Otworzy się strona jak niżej:

Nexx 3020F strona startowa

Nie klikałem po dostępnych opcjach, od razu wybrałem [Advanced] w prawym górnym rogu. Dalej z menu po lewej System Tools -> Upgrade Firmware:

Nexx wt3020 opcja upgrade

Teraz klik w przycisk [Przeglądaj…] i wybieramy pobrany wcześniej plik z obrazem:

Firmware wczytany do routera

Sprawdzamy jeszcze raz, czy na pewno ładujemy do routera odpowiedni wsad i wciskamy [Upgrade]. Chwila strachu i można logować się do LuCI pod adresem http://192.168.1.1/. Zrzut z interfejsu graficznego:

Lede LuCI na WT3020

Konfiguracja WT3020 pod Lede LuCI

Interfejs LuCI jest spolszczony, co jest dodatkowym atutem. Ja do mojego routerka podłączyłem modem ZTE MF823, który został wykryty pod usb0:

usb0 - wykryty modem

Interfejs, zgodnie z przeznaczeniem, można nazwać wan i przypisać go do takiej właśnie strefy w firewallu:

LuCI konfiguracja WAN

No i można powiedzieć, że gotowe. Oczywiście z poziomu LuCI można doinstalować dodatkowe pakiety zwiększające funkcjonalność, ograniczeniem jest pojemność pamięci Flash, chociaż dla chcącego nic trudnego i można sobie zrobić extroota.

Może nasunąć się pytanie, czy takie niefabryczne oprogramowanie jest stabilne, czy router będzie działał bezproblemowo. Jeśli przyjąć, że kłopoty z urządzeniem rozwiązuje reset, to mój nexx od prawie 70 dni pracuje ciągle i bez żadnych problemów:

nexx 3020 konsola lede

Podsumowanie

Jeśli ktoś szuka małego, taniego routerka, który posiada dość szerokie możliwości konfiguracyjne, to Nexx WT3020F jak najbardziej spełni te oczekiwania. W mojej sieci domowej urządzenie obsługuje 2 komputery, 2 telefony, tablet i TV – wszystko działa stabilnie, w codziennym użytkowaniu nie ma żadnych problemów. Nie jest to oczywiście sprzęt o wyszukanym wzornictwie jak i parametrach technicznych, ale to nie ten przedział cenowy na takie wodotryski. Cena 50 zł wydaje się jak najbardziej atrakcyjna, głównie dzięki możliwości instalacji alternatywnego oprogramowania. Ja jak najbardziej polecam.

Możesz również polubić…

14 komentarzy

  1. SpeX pisze:

    A ja z nim mam kłopot, po przejściu na Luci nie chce mi pobierać IP od ISP. We wszystkich innych przypadkach działa, ale nie z moim ISP :/

    • Wojtek pisze:

      Hmmm, dziwne, że tak podstawowa rzecz nie działa. Pytałeś na forum eko.one.pl?

    • Tomek pisze:

      Kolego a z jakiej klasy adresowej Twój ISP przydziela Ci adres IP (prywatny z klasy A,B,C) ?, czy publiczny? niektóre softy w routerach trzymają się zbyt sztywno odpowiedniej maski podsieci i nie chcą pobrać adresu gdy nie zgadza się maska podsieci np. adresy z klasy prywatnej B 172.16.0.0/16 niektórzy ISP maskują powiedzmy 172.16.0.0/24 i wtedy router nie chce przyjąć adresu.

  2. mirecki pisze:

    Dzięki temu wpisowi zmieniłem oprogramowanie swojego routerka. Nie potrafię jednak skonfigurować go aby udostępniał w sieci dysk ntfs. Chyba już jestem za stary na zabawę z linuksem 🙁

  3. Mariusz pisze:

    Na tym firmawe LEDE hest mozliwosc konfiguracji VPN? tak aby cały ruch przechodził przez router

  4. Mariusz pisze:

    Ja mam problem z zainicjowaniem połączenia przez router LTE , taki sam model jak w artykule, dodaje nowy interfejs, nazywam go wan ( wykrywa mi modem w luci ) , zapisuje i nic sie nie łączy. Szkoda ze nie zamiesciłes kazdego kroku po kolei, tylko 2 screeny, zapewne robie gdzies błąd tylko nie wiem gdzie

  5. Kamil Strączek pisze:

    Udało mi się zainstalować Lede i mam pytanie. Czy jest możliwość połączenia tego routera bezprzewodowo z istniejącą już siecią WiFi w domu i poprowadzenia od niego kabla LAN do tunera TV tak aby ten tuner był połączony z siecią? Tuner nie ma możliwości łączenia się przez WiFi, a potrzebuje w nim dostępu do internetu

  6. Zwyczajny pisze:

    Czy wie ktoś dlaczego wt3020 został całkowicie wycofany ze sprzedaży?

  7. Janko pisze:

    Trafiłem na tę stronę właśnie w związku z poszukiwaniem informacji na temat NEXX WT3020.
    Niestety dla mnie jak i dla kolegi powyżej – nie ma go już na rynku.
    Poszukałem trochę na pewnym portalu z dalekiego kraju i znalazłem router, który jest praktycznie identyczny, tak samo funkcjonalny i tani jak wspomniany NEXX WT3020 🙂
    Do rzeczy GL-MT300N-V2 Mini Smart Router: WiFi N300 2.4, 2 x RJ45 (LAN+WAN), 1 x USB 2.0 + na koniec cukierek -> OpenWrt 18 wgrane od razu 🙂
    Cena z dostawą u mnie 67 PLN
    https://www.gl-inet.com/products/gl-mt300n-v2/
    Główne GUI (dość proste, ale wystarczające) działa po zalogowaniu, OpenWRT dostępne jest w menu po klinknięcu Advanced.
    Kupiłem i mam go już od kilku dni. Dla mnie super. Tak na szybko: działa z modemem USB ZTE MF821, transfer po kablu +/- 40/20, WiFi 25/15, obciążenie podczas pracy mierzone ‘top’ w CLI ok. 7-10%, zasięg WiFi na całym piętrze ok. Wbudowany klient VPN (nie używałem).
    Wymagane posiadanie własnego zasilacza micro-USB 5V 1A (2A do pracy z modemem USB)
    Może komuś się przyda ta informacja 🙂

  1. 20.10.2021

    […] ADSL niemieckiego Vodafona (np. Huawei HG553) po wykorzystywany przez ostatnie 4 lata miniaturowy Nexx WT3020. Nigdy na dłuższą metę nie wykorzystywałem przewidzianego dla SOHO domyślnego rozwiązania i […]

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.