Radio nieodłącznie kojarzy się z nieśmiertelnym FM lub transmisją intermetową. Standard DAB+ wydaje się być zapomniany, a liczba słuchaczy raczej marginalna. Na pewno wąski wybór odbiorników jak i ich relatywnie wysoka cena, praktycznie brak promowania standardu, pokrycie zasięgiem i liczba stacji nie pomagają w zyskaniu popularności. Mimo wszystko warto przekonać się samemu, czy ta technologia jest lepsza niż FM czy transmisja z internetu. Poniżej opis jak to zrobić, nie inwestując setek złotych.
Kilka lat temu (no w sumie ponad 10 lat temu :)) pisałem o tunerze Not Only TV LV5T DLX w kontekście odbioru telewizji DVB-T na komputerze (Pingwin lubi TV, czyli DVB-T w Linuksie), konfiguracji pilota (Obsługa pilota NOT LV5T Deluxe w Linuksie) czy uruchomienie tego tunera na Raspberry Pi (OpenELEC – centrum rozrywki na Raspberry Pi). Tuner mam nadal i ostatnio wpadłem na pomysł odpalenia na nim radia DAB+. W Windows można to zrobić na dołączonym oprogramowaniu Total Media 3 – mimo, że soft jest sprzed dekady, to bez problemu działa w Windows 11, ale jak na dzisiejsze standardy jest bardzo toporny. Od zawsze uważałem, że do takich „technologicznych” smaczków linux jest lepszy, więc zacząłem szukać w sieci informacji jak zacząć słuchać cyfrowego radia w systemie z pingwinem.
Mój linux, to dystrybucja MX oparta na Debianie z jądrem 6.4+. Najpierw szybki test, czy są potrzebne jakieś sterowniki czy firmware. Wpiąłem tuner do portu usb i wykonałem w terminalu lsusb:
Wygląda dobrze, to jeszcze co tam wyświetli dmesg:
Ślicznie. Perplexity podpowiedziało mi, że jądra od wersji 3.7 posiadają sterowniki do układu RTL2832U, na którym jest oparty tuner NOT LV5T Deluxe. Czyli ta część jest już za mną, teraz software.
Pierwsze co znalazłem, to welle.io. Taka prosta aplikacja, która wydaje się, że ma wszystko to, co jest niezbędne, bez wodotrysków. Instalacja dość łatwa, bo przez apt:
Pierwsze uruchomienie (np. z terminala przez wpisanie welle-io):
Na początek trzeba naprawić ten komunikat na czerwonym tle. Po wejściu do ustawień (3 kropeczki w pionie w prawym górnym rogu okna), wybrałem ręcznie rodzinę tunerów rtl-sdr.
Po opuszczeniu okna (ptaszek w lewym górnym rogu), wybrałem wyszukiwanie stacji:
Nie dość, że zaczął szukać, to jeszcze znalazł. U mnie (Koszalin) w DAB+ nadają stacje Polskiego Radia – ogólnopolskie, tematyczne i lokalne). Generalnie nie mój gust, ale przetestować warto. Zwracam uwagę, że pokazuje się info, o znalezieniu 13 kanałów, a samych stacji jest 12. EPG (Electronic Program Guide) jest liczony jako osobny kanał.
Słuchanie radia działa naprawdę spoko. Stacje nadają z bitrate od 64 do 112kbps. Dźwięk jest dobrej jakości. Pojawia się opis nadawanej audycji lub tytuł aktualnie puszczonego utworu. Dodatkowo wyświetlana jest grafika – logo stacji bądź okładka płyty z jakiej pochodzi utwór muzyczny.
Spodziewałem się większej roboty, żeby to zadziałało. No to poszukałem jeszcze jakiejś innej aplikacji. Dokopałem się do projektu AbracaDABra z githuba – https://github.com/KejPi/AbracaDABra. Nazwa fajna, odpalenie jeszcze prostsze. Wystarczy pobrać binarkę (https://github.com/KejPi/AbracaDABra/releases/tag/v3.0.0) pod swój system. W przypadku ściągnięcia wersji dla linuksa, plik musi mieć prawa uruchamiania (prawym myszy klik na pliku i zakładka Uprawnienia):
Pierwsze uruchomienie i program automatycznie zaczyna skanować eter w poszukiwaniu stacji radiowych:
Też znalazł 12 stacji + EPG:
Sam przewodnik po programach wygląda tak:
W ustawieniach można sobie włączyć tryb Expert mode i podejrzeć np. parametry sygnału DAB – częstotliwość, SNR, wzmocnienie:
Jest też możliwość nagrywania dźwięku i inne funkcje – do poczytania na stronie projektu.
Radio w technologii DAB+ posiada niewątpliwie lepszą jakość niż tradycyjne FM. Do tego na jednej częstotliwości, w ramach tzw. multipleksu może nadawać kilka stacji. Myślę, że gdyby zasięg był większy, a oferta obejmowała komercyjne stacje, popularność tej technologii diametralnie by wzrosła, za tym poszłoby rozszerzenie gamy modeli odbiorników i spadek ich cen. A tak to mamy fajną technologię, która nie może się przebić. Częściej można przeczytać, że jakaś komercyjna stacja przestała nadawać w tym standardzie niż że oferta zastała poszerzona. Według mnie nastąpi (następuje) płynne przejście z technologii FM na rzecz transmisji internetowej z pominięciem DAB+. Trochę szkoda.
Poniżej opiszę odpowiednik drogiej (w stosunku do pojemności) baterii 9V o oznaczeniu 6F22. Ze względu…
Widząc migającą na pomarańczowo lampę ostrzegawczą, zastanawiałem się (ciekawe czy tylko ja) jak jest zbudowana,…
W tym wpisie przedstawię bardzo ciekawe narzędzie na RaspberryPi, przydatne każdemu administratorowi urządzeń sieciowych. W…
Poniżej opiszę mały, przydatny gadżet, który przechwytuje obraz i dźwięk z portu HDMI i przekazuje…
Tytuł tego wpisu zawiera część komunikatu z menedżera urządzeń systemu Windows 11, po wsadzeniu w…
Można powiedzieć, że to kolejna, druga część serii #retroelektronika. Pierwszy post dotyczył sygnalizatora 4-dżwiękowego -…
Zobacz komentarze
A robiłeś coś specjalnego, iż tunel nie łapał ci stacji FM/AM?
Nie do końca zrozumiałem pytanie, ale ten tuner odbiera też FM, DAB+ odpaliłem z ciekawości.
DAB+ to fajna sprawa, tylko szkoda, iż nowe odbiorniki FM z DAB+ do niedawna była znacząco droższe niż te FM. A teraz, to ci DAB+ domyślnie to dają nawet w aucie.
Jedyna szansa na to DAB+, to właśnie radio w samochodach, tylko oferta programowa słaba.
EPG niesie w sobie jakieś info o lokalizacji loga radia, czy to sprawe wewnętrznej bazy programu? Podobnie jak w radioodbiornikach w aucie.
EPG jest kanałem DAB+, grafiki też lecą z eteru, nie z netu.
A co do przejścia z FM na transmisje IP. To niestety ta technologia (czy względem stacji radiowych czy telewizyjnych) ma niestety znacznie większe opóźnienie względem sygnału radiowego.
Z tym opóźnieniem to fakt, ale chyba ma to największe znaczenie w meczach piłki nożnej, jak pół osiedla krzyczy, że gol, ale Ty jeszcze tego nie widzisz :). Na szczęcie sportu nie oglądam ;).
Bardziej mi chodziło czy oprogramowanie jest pisane specjalnie pod DAB, czy trzeba było coś konfigurować, by działał tylko DAB bez "łapania" stacji FM.
To co testowałem (AbracaDABra i welle) jest stricte pod DAB/DAB+, nie wyszukiwało FM.
Jestem ciekaw jak ta grafika leci? Jako base64?
Z tego co widze, dalej ci nie działa odpowiadanie przez gości w poziomie 2+ komentarzy. Czyba, iż sam nie możesz sobie odpowiedzieć jako trzeci poziom komentarzy?
Co do odpowiedzi na komentarz to właśnie zrobiłem drugie podejście do problemu. Problem jest po stronie cloudflare. Muszę doczytać jak to obejść.