Tani chiński cyfrowy termostat W1209

Ceny niektórych chińskich modułów są naprawdę zdumiewające. Podobnie jest z dość znanym termostatem cyfrowym W1209, który można kupić za ok. 2$ z bezpłatną wysyłką do Polski, czyli za mniej niż 10zł. Tej ceny nie uda nam się pobić nawet wtedy, gdy spróbujemy takie urządzenie zbudować samodzielnie od podstaw. Poniżej krótki opis możliwości tego dwufunkcyjnego termostatu.

Budowa chińskiego, taniego termostatu

Całe urządzenie składa się dosłownie z kilkunastu części. Mózgiem jest mikrokontroler STM8S003F3, posiadający m.in. 8kB Flash, 128B EEPROM, przetwornik ADC 10-bit, UART, SPI, I²C, trzy timery, wewnętrzny oscylator RC – w sumie całkiem sporo. Temperatura i nastawy są wyświetlane na multipleksowanym, 3 cyfrowym, 7-segmentowym wyświetlaczu LED. Do sterowania mamy 3 mikroswitche. Czujnik temperatury to termistor NTC 10kΩ z 50cm odłączanym kabelkiem, zalany w srebrnej, metalowej gilzie, a więc wodoszczelny. Zasilanie o napięciu stałym napięciu 12V doprowadza się do zacisków śrubowych. Na wejściu zastosowano diodę prostowniczą, która zabezpiecza układ przed odwrotną polaryzacją. Napięcie +5V dla mikrokontrolera zapewnia stabilizator AMS1117 5.0. Układ wykonawczy, to przekaźnik z cewką 12V o oznaczeniu SRA-12VDC-AL sterowany za pomocą tranzystora NPN. Według opisu jest on w stanie załączać prąd 20A dla 14VDC i tyle samo dla 125V AC. Ja jednak przyjąłbym do 24V AC/DC prąd max. 5A, dla większych napięć i prądów warto zastosować inny, lepszy przekaźnik. Po lewej stronie wyświetlacza znajdują się cztery pady do programowania, po prawej stronie dioda LED sygnalizująca załączenie przekaźnika.

W1209 - chiński termostat

Styk NO (normalnie otwarty) przekaźnika został wyprowadzony na złącze śrubowe K0 i K1.

Układ pobiera niewiele prądu – około 60mA z włączonym przekaźnikiem i 30mA z wyłączonym. Wykonanie – na przyzwoitym poziomie. Wszystkie części ładnie polutowane, nie ma się do czego przyczepić. Całość jest zmontowana na dwustronnej płytce drukowanej o wymiarach zaledwie 40mmx50mm.

Termostat W1209 – opis funkcji

Układ został wyposażony w 3 przyciski opisane jako set, + i . Po włączeniu zasilania wyświetlana jest mierzona temperatura w zakresie -50 do +110ºC. Przedział -9,9ºC do 99,9ºC jest pokazywany z rozdzielczością jednego miejsca po przecinku, pozostałe wartości jako liczby całkowite.

Krótkie wciśnięcie przycisku set spowoduje wyświetlenie i miganie nastawionej temperatury, którą można zmieniać za pomocą klawiszy + i . Po kilku sekundach bezczynności, termostat zaczyna wyświetlać mierzoną temperaturę.

Przytrzymanie przycisku set przez ok. 4 sekundy spowoduje przejście do menu i wyświetlenie P0. Przycisk set powoduje wejście do nastawy i jej zatwierdzenie, klawisze + i – pozwalają zmieniać funkcje P0…P6 i ich nastawy.

P0 – wybór między trybami H a C: H – (heating) grzanie, C – (cooling) chłodzenie, domyślnie H;

P1 – ustawienie histerezy 0,1ºC do 15ºC, domyślnie 2,0ºC;

P2 – górna granica mierzonej temperatury w zakresie -45ºC do 110ºC, domyślnie +110ºC;

P3 – dolna granica mierzonej temperatury w zakresie -50ºC do 105ºC, domyślnie -50ºC;

P4 – kalibracja wskazań w zakresie -7,0ºC do +7,0ºC, domyślnie 0;

P5 – opóźnienie załączenia przekaźnika w zakresie 0…10min, domyślnie 0,

P6 – ostrzeżenie o zbyt wysokiej temperaturze, ustawienia OFF lub On i wartość temperatury, domyślnie OFF.

Po kilku sekundach bezczynności układ wychodzi z menu i wyświetla mierzoną temperaturę.

Układ można zresetować do ustawień fabrycznych przez wciśnięcie klawiszy + oraz  i podłączenie zasilania.

Tryb H – grzania termostatu W1209

Zbudowałem prosty układ – do termostatu podłączyłem zasilanie, do wyjścia rezystor mocy 12Ω i przywiązanym termistorem. Temperaturę ustawiłem na 35,0ºC, pozostałe funkcje jak niżej:

P0 – H, P1 – 0,5, P2 – 110, P3 – -50, P4 – 0, P5 – 0, P6 – On 40.

Jak działa taki układ? Gdy temperatura spadnie poniżej ustawionej 35,0ºC, przekaźnik załączy się, co powoduje podanie prądu na rezystor i ogrzewanie czujnika. Jeśli zmierzona temperatura wyniesie dokładnie 35,5ºC (ustawienie + histereza z P1), przekaźnik zostanie wyłączony i odetnie prąd od opornika pracującego jako grzałka.

W1209 z funkcją heating

Eksperyment można obejrzeć na krótkim filmie, gdzie ustawiłem również alarm (P6) na 40ºC.

Funkcja chłodzenia w termostacie W1209

Sprawdziłem też, jak termostat działa w trybie chłodzenia (P0 – C). Zamiast rezystora podłączyłem wentylator, który chłodzi czujnik, podgrzewany dłonią. W tym eksperymencie, temperaturę ustawiłem na 26,0ºC, a pozostałe opcje jak niżej:

P0 – C, P1 – 1.0, P2 – 110, P3 – -50, P4 – 0, P5 – 0, P6 – OFF

W1209 - tryb Cooling

Załączenie wentylatora następowało przy temperaturze ustawionej, czyli równo 26,0°C, a wyłączenie gdy czujnik wskazywał mniej niż 25,0°C (temp. ustawiona – histereza z P1). Można to zobaczyć na filmie:

Podsumowanie

Niewątpliwą zaletą termostatu W1209 jest jego niska cena, nawet w Polsce układ można kupić zależnie od sklepu za 18-24zł. Wadą może okazać się słaby przekaźnik, ale łatwo można podłączyć inny oraz zachowanie termostatu w przypadku odłączenia czujnika – wykrywane jest to jako dolna temperatura poza zakresem, na wyświetlaczu pojawia się LLL i jeśli układ pracuje w trybie grzania – załączenie wyjścia, co może być najbardziej kłopotliwe.

Wpis “Tani chiński cyfrowy termostat W1209” komentowano 47 razy

 1. A co bym musiał zrobić gdybym taki moduł chciał podłączyć do komputera (sterowanie i zasilanie z PCa), a dodatkowo do tego podłączyć dwa lub trzy wentulatory? Z góry dzięki za odpowiedź.

  • Zasilanie z PC 12V jak najbardziej OK, co do sterowania termostatem, to nie wiem, jak miałoby to wyglądać. Termostat po prostu mierzy temperaturę i na podstawie ustawień włącza lub wyłącza przekaźnik. Bez problemu podłączysz 3 wentylatory, ale w PC chyba korzystniej zastosować układ z regulacją prędkości wiatraków.

 2. Jaki inny przekaźnik zastosować?Chciałbym aby działał na grzałce 1000 W (220-240w),Silniczku dc i był podłączony normalnym kablem do sieci 230 v.Jak to zrobic?

  • Nic nie trzeba przerabiać, wystarczy zasilacz za kilka złotych + przekaźnik, jeśli chcesz przełączać duże prądy przy napięciu 230V

  • Wydaje mi się, że wszystko zostało napisane. Termostat zasilasz z zasilacza 12V, grzałkę i wentylator najlepiej załączać dodatkowym przekaźnikiem, podłączonym pod ten wlutowany w termostat.

 3. Czyli mam zastosowac zasilacz i dolutowac przekaznik? Ale jaki? Nie moge po prostu zmienic przekaznika?

 4. Witajcie, orientujecie się czy ten regulator dałoby się przerobić aby działał w innych zakresach temperatur? np w okolicach 200C.

  • Na wyjściu masz przekaźnik i od Ciebie (i parametrów przekaźnika) zależy jakie napięcie tam podłączysz. Jak wpiąłem 12V.

 5. To świecę żarowa można wpiąć ale tylko tak jak ty to podlaczyles,czy bezpośrednio pod styki KO i K1?

  • Świeca żarowa ma na tyle duży pobór prądu, że przekaźnik z tego termostatu może sobie z nim nie poradzić. Podłącz świecę pod duży samochody przekaźnik, a jego cewkę pod styki przekaźnika na płytce

 6. Już wiem, dlaczego to cacko jest takie tanie. Bez korekty temperatury w wodzie z lodem wskazywało -3°C, a we wrzątku przekroczyło 110°C. Moja temperatura ciała wyniosła 40,8°C, chociaż jestem zdrowy. Ale do moich potrzeb wystarczy.

 7. Może ktoś z piszących spotkał się z takim problemem – termostat mierzy temperaturę do max. 50 stopni, po czym zapalają się poziome kreski “—” co oznaczało by alarm wysokiej temperatury… Problem w tym że funkcję tą ustawiam na of a nawet jeżeli ustawię na on i zaprogramują np. 80 stopni, to i tak blokuje się po dojściu do 50 stopni. Tak samo jest na 2 zakupionych egzemplarzach. Wcześniej kupowałem u innego dostawcy i wszystko było ok. Może to być jakaś wada serii?

  • W sumie prosta sprawa… Dostępna dokumentacja opisywała programowanie różnych parametrów od chyba P1 do P6. Okazuje się że jest jeszcze P7 i tam właśnie ustawia się górny zakres temperatury:)

 8. Bardzo ciekawa płytka. Może służyć jako platforma rozwojowa do nauki programowania STM8. Obok wyświetlacza są wyprowadzone piny dla interfejsu SWIM. W sieci jest kod źródłowy do sterowania elementami na płytce. Można ją też przerobić, aby zamiast czujnika na termistorze można było zastosować scalony sensor DS18B20.

 9. Nie jest nigdzie zaznaczone stąd moje pytanie. co dzieje się po zaniku napięcia? Czy termostat zapisuje nastawy w pamięci nieulotnej?

 10. Witam,
  Zastanawiam się czy do sterownika możemy podpiąć czujnik temperatury ale na przewodzie o długości 30 metrów. Czy taka modyfikacja pozwoli na poprawną pracę sterownika?

  • 30 metrów to trochę dużo, czujnik to zwykły termistor, ale w tak długim kablu mogą indukować się zakłócenia i całość pracować niestabilnie

 11. Zaprogramowałem tak jak na przykładzie układu do grzania i kiedy przekroczy 40ºC nie załącza się alarm. Co możne być przyczyna ze nie działa poprawnie ?
  Termostat chciałbym zastosować do kontroli temperatury w pokoju. Kiedy temperatura dojdzie do 22 ºC chciałbym aby się odłączyło ogrzewanie i aby nie spadło poniżej 18ºC . Take chciałbym aby kiedy temperatura przekroczy 25ºC załączył się alarm. Jak mam zaprogramować termostat?
  Dziękuję za pomoc

 12. Dzień dobry.
  Kupiłem taki termostat i w trakcie jego przeróbki do sterowania do temperatury 999 stopni, wszystko pracowało dobrze, aż gwałtownie coś się stało.
  Mianowicie gwałtownie w czasie pracy wyskoczyły wszystkie 3 literki “LLL”, czyli przekroczony niby limit dolnej temperatury.
  Ale w rzeczywistości nic nie przekroczono, grzebałem we wszystkich ustawieniach i nic. Przy włączeniu od razu zapalają się 3 “LLL”, czyli nie pokazuje temperatury, chociaż całe menu ustawień wszystko pracuje, jak i trzeba.
  Próbowałem w ogóle wyrezetować kontroler przez włączenie ze wstępnym jednoczesnym naciskiem przycisków “+” i “-“. I znowu nic. Wyświetlają się 3 “LLL”
  Co to by mogło być?
  Bardzo proszę o pomóc.

 13. Witam
  Temperatura faktyczna 33 stopnie a na wyświetlaczu 92
  Jaka może być przyczyna.Oryginalny czujnik podpięty przez linie 12m czy bezpośrednio te same wskazania.

 14. A ten oryginalny nie wyrobi? Podane jest 10A dla 230V więc teoretycznie powinien wyrobić,

 15. termostatem tym chcę regulować temp. na kablu grzewczym, czy zasilanie termostatu z zasileniem kabla można “zmostkować” z zasilacza12v 1a

 16. Każdy regulator może zarządzać dowolną mocą jak i napięciem. Trzeba tylko dobrać odpowiednie przekaźniki – odpowiedna cewka i odpowiednie styki. W końcu regulator nie musi przepuszczać potrzebnego prądu a tylko informować kiedy włączyć czy wyłączyć obwód pracy. A do przekazania takiej informacji zazwyczaj potrzeba setki czy tysiące razy mniej mocy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.