Na początek zrobiłem sobie listę części, w które muszę się zaopatrzyć, by móc skompletować komputer. Brakowało mi procesora, chłodzenia do niego, pamięci RAM i obudowy. Ich parametry determinowała płyta, którą już posiadałem. Jest to produkt MSI o oznaczeniu MS-7318 wyprodukowany dla firmy Medion, której produkty, niezbyt wysokiej jakości, można znaleźć w sklepach sieci ALDI. Płyta posiada chipset VIA, m.in. 2 banki na pamięć RAM, podstawkę s.775 z obsługą procesorów Core 2 Duo do modeli Conroe włącznie. Najszybsze z tej serii są C2D E6850, ale ja kierując się ekonomią, kupiłem E6400 – 2×2,13GHz i 2MB Cache. U tego samego sprzedającego zaopatrzyłem się w pamięć RAM – 2GB DDR2 PC2-5300. Pasującą obudowę BTX i chłodzenie znalazłem w sklepie internetowym, w którym kupiłem płytę główną. Resztę niezbędnych części miałem już w domu – dysk 2,5″ SATA 250GB wymontowany z jakiegoś zdezelowanego laptopa, karta graficzna Radeon HD2400 z pasywnym chłodzeniem i zasilacz ATX 420W – zawsze mam w zapasie jedną nową sztukę.
Podsumowanie kosztów:
Sumując wszystkie wydatki, otrzymałem kwotę 333,65zł. Nie jest już tak tanio jak w przypadku pierwszego komputera IBM, ale w zamian otrzymałem wydajną maszynę z dwurdzeniowym procesorem, złożoną z przyzwoitych części.
Płyta główna, pasujące chłodzenie procesora i obudowa pochodzą z rozkładanych zestawów komputerowych. Części, mimo że używane, były w idealnym stanie. W dosyć ciekawy sposób zostało rozwiązane mocowanie radiatora – płyta główna posiada duże cztery otwory dookoła podstawki procesora. Po zamontowaniu jej w obudowie, wystają przez nie tulejki, do których przykręcany jest aluminiowy blok chłodzący z miedzianą podstawką. Takie mocowanie jest bardzo solidne i nie powoduje odkształcania się płyty głównej. Podobne rozwiązanie można znaleźć w firmowych desktopach firm Dell, Lenovo czy HP.
Sam radiator nie jest odlewem aluminium, a jego budowa przypomina chłodnicę samochodu. Z miedzianego bloku stykającego się z procesorem, wychodzą rurki Heat pipe, przez które przewleczone są aluminiowe listki. Całość jest duża, ale nie ciężka. W obudowie został zamontowany wentylator, który wspomaga chłodzenie. Jego prędkość to około 550 obr/min, więc dosyć wolno i dzięki temu cicho. Jest to produkt firmy AVC – dostawcy wiatraków dla m.in. Intela i AMD.
Warto powiedzieć jeszcze kilka słów o obudowie. Po pierwsze jest ciężka, a więc i solidna. Płyta główna pasuje idealnie i jest mocowana w wielu miejscach za pomocą śrub. Dzięki temu nie wygina się przy wkładaniu pamięci RAM, czy wsadzania wtyczek zasilacza. Dodatkowo zostały w niej zainstalowane przydatne urządzenia:
Pomijam oczywiście standard, czyli np. gniazda USB i audio na front panelu.
Wiele wejść i wyjść audio/video, w tym gniazdo scart oraz dołączony pilot zdalnego sterowania sugerują, że komputer Medion posiadał system Windows z serii Media Center:
Pilot dołączony do obudowy został wyprodukowany przez firmę X10, specjalizującą się w takich rozwiązaniach. Można za jego pomocą sterować podstawowymi funkcjami (głośność itp.) w Linux czy Windows bez konieczności konfiguracji. Dodatkowo urządzenie posiada świetny zasięg, a zastosowanie fal radiowych zamiast podczerwienie powoduje, że nie trzeba celować pilotem w komputer.
Część gniazd, szczególnie Video, S-VHS, czy scart wymagają odpowiednich złącz w karcie graficznej lub karcie telewizyjnej. W moim przypadku nie zostały one po prostu podłączone. Jeśli chodzi o inne kabelki wewnątrz obudowy, to jest ich naprawdę sporo, ale wtyczki i gniazda na płycie posiadają odpowiednie kształty i kolory, więc podłączenie całości jest łatwe.
Zewnętrzne zatoki 5,25″ posiadają klapki, które są otwierane przez wysuwającą się szufladę napędu optycznego. U mnie tacka zamykającej się nagrywarki DVD zahaczała o klapkę i blokowała się. Rozwiązaniem było ściągnięcie przedniego panela w nagrywarce:
Dodatkowym bajerem jest wyświetlacz VFD zamieszczony na górze obudowy. Po włączeniu komputera pojawią się tam napis POWER ON, po wyłączeniu pokazywana jest data i bieżący czas
Po zainstalowaniu dodatkowego oprogramowania wyświetlacz będzie w pełni funkcjonalny, wyświetlając różne ikonki i tekst. Na razie nie miałem czasu na przetestowanie tego.
Przy podłączaniu przewodów, okazało się, że obudowa posiada przycisk Play z ikonką trójkąta. Nie wiem gdzie był on podłączony fabrycznie, ja wykorzystałem go jako RESET i wpiąłem w odpowiednie goldpiny na płycie głównej
Próbowałem określić, jaki dokładnie model komputera posiadał płytę MS-7318. Na obudowie znalazłem naklejki z symbolem MSN 10007979 co wskazuje na komputer Medion MD8800, ale w takim zestawie była zastosowana inna płyta główna MS-7204. Strona ze sterownikami do tego modelu będzie przydatna ze względu na oprogramowanie:
Wyżej wymienione pozycje można znaleźć pod adresem angielskiej strony Medion ze sterownikami.
Po poszukiwaniach ustaliłem, że posiadana przeze mnie płyta MS-7318 była stosowana w komputerach Medion MD8822, o MSN 10010257. Na stronie ze sterownikami przydadzą się:
Powyższe pozycje znajdują się pod tym adresem.
BIOS w mojej płycie głównej pochodzi z 2007 roku, a na stronie Medion znalazłem aktualizację 1.14 wydaną 3 lata później. Update należy wykonać w czystym systemie MS-DOS. Niepowodzenie przy aktualizacji tego oprogramowania powoduje brak możliwości uruchomienia komputera, więc lepiej nie kombinować z niededykowanymi aplikacjami do flashowania pod Windows. Przygotowałem sobie obraz ISO z MS-DOS i plikami niezbędnymi do aktualizacji ściągniętymi ze strony Medion. Początkowo chciałem stworzyć bootowalnego pendrive’a, ale komputer za żadne skarby nie chciał z niego wystartować. Pewnie trzeba odłączyć urządzenia USB zainstalowane w obudowie (WiFi, czytnik kart, odbiornik X10). Ostatecznie wypaliłem sobie płytkę i z niej uruchomiłem PC. Przeszedłem do folderu FLASH z plikami do aktualizacji:
cd flash
i uruchomiłem skrypt f.bat:
f.bat
Spowodowało to uruchomienie programu do flashowania i została przeprowadzona aktualizacja:
Update wprowadził kilka nowych opcji do BIOS’u, a podczas uruchamiania komputera pokazuje się logo firmy INTEL. Obraz ISO płyty startowej z MS-DOS i plikami niezbędnymi do update BIOS’u płyty MS7318 można pobrać stąd: bios_ms7318.
Na komputerze zainstalowałem Linux Mint 15 ze środowiskiem xfce. W porównaniu do starego IBM, praca na nowym sprzęcie jest znacznie bardziej komfortowa. Całość jest bardziej wydajna i aplikacje typu Gimp ładują się dużo szybciej, mocniejsza grafika umożliwia oglądanie filmów w jakości full HD. Do tego gniazda RS232 i LPT umożliwiają korzystanie z urządzeń niezbędnych w zabawach z elektroniką, np. z programatorem STK200, który opisałem tutaj: Programator STK200. Uważam, że warto było wydać nieco ponad 300zł. Koszt ten będzie można pomniejszyć o kwotę, za którą sprzedam starego IBM, więc ostatecznie wyjdzie jeszcze taniej.
Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…
Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…
Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…
W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…
Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…
Tradycyjnie w styczniu, publikuję podsumowanie minionego roku na stronie grylewicz.pl. Poniżej trochę liczb, lista najpopularniejszych…
Zobacz komentarze
Ta płyta jest dłuższa, czy obudowa jest krótsza niż standardowe rozwiązania? Bo z tego co widzę, dysków nie da się zamontować na płasko jak w standardowych obudowach.
@SpeX Płyta wygląda na dłuższą niż ATX. Obudowa bez problemu mieści się w typowej wnęce biurka. Kieszeń na dyski wydaje się bardziej praktyczna od typowych rozwiązań.
Witam. Bardzo podoba mi się ta obudowa. A mianowicie ten wyświetlacz. Gdzie takową zakupiłeś ? Na allegro znalazłem podobną, ale bez wyświetlacza :/
@Radek Witam. Kupowałem na allegro. Obudowa posiada wyświetlacz VFD, specfjalna aplikacja pozwala na wyświetlanie dowolnego tekstu + ikony głośności, WiFi itp.
witam posiadam identyczny komputer ale moja obudowa nie ma wyświetlacza gdzie taką znalazłeś ?
Allegro