Thunderbird na Linuksie i otwieranie linków w przeglądarce

Już ponad rok na moim stacjonarnym komputerze, głównym systemem operacyjnym jest Linux Mint. Większość aplikacji jakie mam tam zainstalowane dobrze znam z Windows. I tak, pocztę obsługuję za pomocą klienta Thunderbird, domyślną przeglądarką był Firefox, ale zrezygnowałem z niego na korzyść Chromium. I tu pojawił się drobny, ale denerwujący problem. Klikając na link w mailu wyświetlanym przez Thunderbirda, strona www otwierała się w Firefoksie. Nie udało mi się na szybko ustalić, co zrobić by linki otwierały się w innej przeglądarce, ale po pewnym czasie stało się to na tyle uciążliwe, że postanowiłem rozprawić się z tym definitywnie.

Rozwiązanie samo w sobie jest proste, ale dosyć głęboko “ukryte”. Zaczynamy od uruchomienia Thunderbirda, w którym należy przejść do preferencji. Interesuje nas pierwsza zakładka, czyli Ogólne. By otworzyć zaawansowane ustawienia programu, wystarczy wcisnąć przycisk [Edytor ustawień…].

Może pojawić się ostrzeżenie, które trzeba zatwierdzić i wyświetli się karta z całą masą ustawień. Nas interesują dokładnie trzy:

  • network.protocol-handler.warn-external.ftp,
  • network.protocol-handler.warn-external.http,
  • network.protocol-handler.warn-external.https.

Zmieniamy domyślne ustawienia z false na true i zamykamy okienko. W ten sposób spowodowaliśmy wyświetlenie pytania o domyślny program otwierający linki ftp, http i https.

Można też dla pewności zamknąć i ponownie uruchomić Thunderbirda. Klikając teraz w link w mailu, za pierwszym razem pojawi się okienko z zapytaniem o program, który ma być użyty do otworzenia odnośnika:

Wystarczy kliknąć w [Wybierz…] i wskazać ścieżkę do programu. Dla Chromium w moim Linuksie było to: /usr/bin/chromium-browser. Warto zaznaczyć opcję Zapamiętaj wybór dla odnośników https, by okno nie pojawiało się więcej. Po wykonaniu tych samych czynności dla linków ftp i hhtp problem mamy z głowy :).

 

Wojtek

Ostatnie posty

Tani moduł IoT z kamerką ESP32 CAM – pierwsze uruchomienie

Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…

3 dni temu

Aktualizacja oprogramowania w stacji lutowniczej AiXun T3A

Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…

3 tygodnie temu

Programator USB AVR ISP z Arduino Nano

Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…

4 tygodnie temu

Tester elementów elektronicznych na atmega – aktualizacja firmware’u

W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…

2 miesiące temu

Wzmacniacz słuchawkowy Lovely Cube – popularny klon Lehmanna

Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…

2 miesiące temu

Podsumowanie 2023 roku

Tradycyjnie w styczniu, publikuję podsumowanie minionego roku na stronie grylewicz.pl. Poniżej trochę liczb, lista najpopularniejszych…

3 miesiące temu