Niedawno pisałem tutaj Mini płytka testowa AVR z odzysku skąd można pozyskać gotowy moduł z procesorem AVR ATtiny2313 i 4 wyświetlaczami 7-segmentowymi. Dzisiaj, kontynuując temat, pokażę w jaki sposób minimalnym nakładem pracy można znacznie zwiększyć możliwości płytki. Dzięki przeróbce uzyskamy łatwy dostęp do wszystkich portów niezbędnych do zaprogramowania procesora w trybie szeregowym ISP oraz doprowadzimy do gniazda goldpinów 3 dodatkowe porty. Do wykonania modyfikacji, prócz lutownicy i kawałka cyny, niezbędne będą:
– 20cm kabla o niewielkiej średnicy – np. drut nawojowy w emalii;
– cztery goldpiny z rastrem 2mm (te typowe mają 2,54mm);
– wiertarka i wiertło 1mm do zrobienia otworu w płytce;
– pęseta do usunięcia dwóch elementów smd.
Prace nad usprawnieniem modułu z dekodera Echostar DSB-616 zacząłem od wywiercenia otworu dokładnie 2mm za 8 pinem gniazda na brzegu laminatu, tak żeby zamiast rzędu trzech goldpinów dało się przylutować cztery. W celu ustalenia dokładnej pozycji, przyłożyłem poziomo do otworów rząd czterech goldpinów i pinezką zaznaczyłem punkt wiercenia – dzięki temu znajdował się on w linii z pozostałymi i w odpowiedniej odległości. Taki punkt ułatwia też wiercenie – wiertło nie ślizga się po laminacie. Na początek założyłem wiertło 0,8mm, później 1mm. Punkty lutownicze posmarowałem topnikiem – kalafonią rozpuszczoną w denaturacie. Dzięki temu cyna ładnie rozlała się na miedzianym padzie. Nowe goldpiny okazały się nieco krótsze od oryginalnych, ale jest to bez znaczenia.
Rozszerzenie funkcjonalności płytki o nowe porty rozpocząłem od usunięcia rezystora R17 o wartości 10k. Znajduje się na dolnej warstwie, na prawo od nóżek wyświetlaczy i nad nóżkami kondensatorów elektrolitycznych, widnieje na nim napis 104. Rozgrzałem najpierw jego jeden pad, później drugi i pchnąłem delikatnie pęsetą. Inna metoda na usunięcie, to zrobienie na nim kulki z cyną za pomocą lutownicy i zepchnięcie gorącego elementu z punktów lutowniczych. Podobnie potraktowałem diodę D1 a w jej miejsce wlutowałem zworkę.
Kolejny krok to przygotowanie kabelków. Pierwszy z nich łączy nóżkę 16 mikrokontrolera, czyli PORTB.4 z punktem lutowniczym po rezystorze R14 (tym bliższym nóżek wyświetlacza) połączonym z pinem nr 4 gniazdka. Ja użyłem drut nawojowy w emalii o małej średnicy. Zeskrobałem izolujący lakier na obu końcach na odcinkach około 2mm, pobieliłem cyną i przylutowałem najpierw do nóżki ATtiny2313, a później do pada. Drucik przebiega z górnej warstwy na dolną. Szczegóły na zdjęciu.
Pozostały jeszcze 2 porty, które trzeba doprowadzić do gniazdka. Pin nr 5, czyli PORTA.0 mikrokontrolera trzeba połączyć z pinem nr 8 w gniazdku, drugi drucik połączy pin nr 4, czyli PORTA.1 z pinem nr 9 – tym bez pada miedzi w wywierconym przez nas otworze. Lutowanie do nóżek procesora wymaga nieco staranności, ja przed lutowaniem posmarowałem piny roztworem kalafonii i denaturatu (konsystencja mleka), rozgrzewałem nóżkę i dotykałem cyną, następnie rozgrzewałem ją znowu i przykładałem drucik. Po wszystkich modyfikacjach moja płytka wygląda tak:
Od teraz schemat płytki będzie nieco inny, niż ten z wpisu Mini płytka testowa AVR z odzysku. Dla rozróżnienia płytkę po przeróbce oznaczyłem symbolem v.2.0, a obowiązujący od dziś schemat wygląda tak:
Schemat w wersji pdf: Schemat mini płytki testowej AVR v.2.0.
Po rozszerzeniu gniazda o dodatkowe piny, mamy dostęp do wszystkich portów wymaganych do zaprogramowania (ich układ można znaleźć w pierwszym wpisie na temat płytki – Mini płytka testowa AVR z odzysku). Warto za to opisać porty, które mamy do dyspozycji:
Tutaj Najprostszy programator AVR za 3zł do mini płytki testowej znajdziesz opis prostego programatora, za pomocą którego można wgrać do mikrokontrolera program testowy.
Przydatne linki:
W tym krótkim wpisie opiszę prostą i szybką naprawę irytującej usterki kluczyka-pilota Volvo V70 z…
Mamy w domu dość wiekowy (2012) Boombox Philips, model AZ385/12 używany przez dzieci głównie jako…
Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…
Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…
Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…
W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…
Zobacz komentarze