Wymiana dysku w Acer Aspire E1-571

Trafił do mnie ostatnio prawie nowy laptop Acer Aspire E1-571 z typową i częstą usterką dzisiejszych komputerów – “wolno chodzi”. Najczęściej jest to spowodowane kilkunastoma programami, najczęściej niepotrzebnymi. uruchamianymi razem z systemem. Często też laptop działa płynnie, ale wolno działa przeglądarka z mnóstwem rozszerzeń, których głównym zadaniem jest doklejanie reklam do stron. Jednak w przypadku tego notebooka przyczyną był dysk. Po zajrzeniu do SMART’a okazało się, że tysiące sektorów zostało realokowanych, po kilku godzinach pracy było ich jeszcze więcej. Sprzęt był na gwarancji, ale nie było czasu na wysyłanie go do serwisu (w Czechach) i zostałem poproszony o wymianę dysku na nowy.

Demontaż dysku z laptopa Acer Aspire

Jak w większości laptopów, także i w tym wyjęcie dysku to chwila. Wystarczy wykręcić dwie śrubki i zdjąć klapę korzystając z wgłębienia.

Dysk znajduje się w ramce – dwie metalowe szyny połączone plastikową folią. I tu mała niespodzianka, i chyba wtopa Acera – dysk Toshiby posiada otwór “do oddychania” (breathing hole) szczelnie zasłonięty, folia ramki posiada wycięcie w innym miejscu – zaznaczyłem to na czerwono. Może ten dysk się udusił?

By wyjąć dysk z laptopa, trzeba pociągnąć za języczek, co uwolni go z gniazd zasilania i sata. Jeszcze tylko 4 śrubki po bokach i ramkę można założyć na nowy, sprawny hdd.

Kupiłem pierwszy lepszy dysk dostępny od ręki w sklepie. Trafił się budżetowy HGST w wersji thin o grubości 7mm, zamiast oryginalnie zamontowanej Toshiby o grubości 9,5mm. Grubość jest bez znaczenia, po prostu folia ramki nie będzie przylegać do dysku. Teraz wycięcie i breathing hole pokrywają się, ale z uwagi na 2,5mm prześwit jest to raczej bez znaczenia.

Teraz pozostało postawienie systemu na laptopie. Rozwiązań jest kilka – za pomocą Clonezilli czy Acronisa True Image (często dodawanego przez producentów dysków) można sklonować zawartość starego hdd na nowy, odtworzyć backup systemu lub po prostu na nowo zainstalować. Ja wybrałem to ostatnie rozwiązanie z uwagi na brak danych do przeniesienia, przy okazji nowo zainstalowany system z “nie brandowanej” instalki jest pozbawiony mnóstwa nikomu nie potrzebnych aplikacji. Laptop posiadał fabrycznie zainstalowany Windows 8, klucz standardowo jest zaszyty w biosie i instalator wykrywa go bez naszego udziału. Obraz iso odpowiedniej wersji można bez trudu znaleźć w sieci.

Koszt nowego dysku to niecałe 200zł, w przypadku wysłania laptopa do serwisu gwarancyjnego wymiana byłaby darmowa, ale trwałoby to około 2 tygodni.

Wojtek

Zobacz komentarze

  • Po co jest ta dziurka do "oddychania"? Czy przypadkiem, wewnątrz, dysku nie powinna być próżnia?

    • Podobno dyski są tylko pyłoszczelne, a breathing hole służy do wyrównywania ciśnienia.

  • Ja wiem ze ten post jest stary ale mam od 3 lat tego samego lapka co na zdjeciach po wlozeniu dysku ssd 120 giga wymianie ramu z 1066 na 1333 8 giga i wgraniu windowsa 10 64 bity laptop chodzi szybciej niz niejedne nowe laptopy z 2017 roku z polek sklepowych co sami sprzedawcy byli zaskoczeni!!!!....co teraz wymieniam procka na i7 i dokladam kolejne 8 giga ramu bedzie cacuszko do pracy i wiekszosci mniej wymagajacych gier cacuszko

  • W dyskach nie może być próżni.
    Głowice nad talerzami są utrzymywane poduszkami powietrznymi wytwarzanymi przez obracające się talerze.
    Dodatkowo powietrze tłumi drgania oraz odprowadza ciepło, a przepływając przez filtr, usuwa ew. zanieczyszczenia.

Ostatnie posty

Nieudana naprawa i udany przeszczep – Boombox Philips

Mamy w domu dość wiekowy (2012) Boombox Philips, model AZ385/12 używany przez dzieci głównie jako…

14 godzin temu

Tani moduł IoT z kamerką ESP32 CAM – pierwsze uruchomienie

Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…

7 miesięcy temu

Aktualizacja oprogramowania w stacji lutowniczej AiXun T3A

Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…

8 miesięcy temu

Programator USB AVR ISP z Arduino Nano

Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…

8 miesięcy temu

Tester elementów elektronicznych na atmega – aktualizacja firmware’u

W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…

9 miesięcy temu

Wzmacniacz słuchawkowy Lovely Cube – popularny klon Lehmanna

Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…

9 miesięcy temu