Wymiana gniazda zasilania i kabla zasilacza w Acer Aspire One 722

Jakiś czas temu znajomi poprosili mnie o rozwiązanie problemu z netbookiem Acer Aspire One 722. Chodziło o zasilacz – ładowanie baterii działało dopiero po poruszaniu wtykiem wsadzonym w gniazdo zasilania. Acer od pewnego czasu stosuje w różnych modelach swoich laptopów wtyk i gniazdo 1,7/5,5mm. By ustalić gdzie leży problem, podłączyłem do netbooka moją sprawną ładowarkę – faktycznie, by zapaliła się dioda zasilania, trzeba było pomajtać wtykiem, czyli niestety winne jest gniazdo.

Demontaż netbooka Acer Aspire One 722

Wymiana gniazdka zasilania w tym netbooku wiąże się z rozłożenie go bez mała na części pierwsze. Standardowo należy zacząć od demontażu baterii, tylnej klapy i  dysku twardego wraz z taśmą dołączoną do płyty głównej.

Wykręcić też trzeba wszystkie widoczne śrubki. Po odwróceniu i otwarciu netbooka, trzeba wyjąć klawiaturę – nad klawiszami funkcyjnymi znajdują się małe, półokrągłe wypusty – wystarczy je wciskać np. nożykiem i podważać klawiaturę, po jej delikatnym odchyleniu można odłączyć taśmę:

Przy lewym zawiasie widać już kabelek z gniazdkiem, który jest przylutowany do problematycznego gniazdka. By się do niego dostać, musimy jeszcze odpiąć dwie taśmy od touchpada i przycisków, oraz wykręcić wszystkie widoczne śrubki. Czas na demontaż górnej, czerwonej obudowy, która trzyma się na zatrzaskach. Nie ma z nimi większego problemu, ale trzeba z wyczuciem używać siły. Po chwili widać odsłoniętą płytę główną i felerne gniazdko (w dolnym prawym rogu):

W demontażu pomocny będzie film znaleziony na youtubie: http://www.youtube.com/watch?v=EwH4Eyo75Ds

Nowe gniazdo zasilania do Acer Aspire One 722

Do gniazda jest dolutowany kabelek, który ma zdublowane żyły zasilania i masy. Jest ono wsunięte w specjalnie wyprofilowane miejsce, plastikowe wypusty zapewniają stabilne osadzenie. Gniazdko nosi oznaczenie Singatron DC090 PJ072. Generalnie jest to trwały element i naprawdę rzadko ulega uszkodzeniu.

Najlepiej kupić komplet z kabelkiem i wtyczką. Mi udało się nabyć same gniazdo, w kolorze niebieskim, koszt niewielki, bo 8zł. Przy lutowaniu kabelka, trzeba też połączyć cyną ujemny zacisk z blaszaną obudową gniazdka, tak jak w oryginale. Warto zadbać o izolację miejsc lutowania, tak jak to było w oryginale.

Można teraz przystąpić do złożenia netbooka, jak widać rozłożony, zajmuje sporo miejsca:

Po złożeniu i upewnieniu się, że wszystko zostało podłączone i nie zostały żadne części, podłączyłem oryginalny zasilacz. Niestety, dioda ładowania zapaliła się dopiero po ruszeniu kablem. Po wpięciu mojej ładowarki wszystko działało bez zarzutu, czyli jest jeszcze standardowa usterka – popękane żyły kabla zasilacza.

Wymiana kabla w zasilaczu Acer

Kilka, jak nie kilkanaście razy naprawiałem popękane kable w zasilaczach, najczęściej właśnie do laptopów Acer. Przewód swoją budową przypomina nieco kabel koncentryczny – środkowa żyła w białej izolacji jest “otulona” ekranem, dołączonym do minusa. Kabel najczęściej pęka przy wtyku zasilającym i przy obudowie, zaraz za gumową odgiętką mającą uchronić kabel przed uszkodzeniem. Można próbować naprawiać takie usterki jak na poniższym zdjęciu, ale nauczony doświadczeniem odradzam:

Nieoryginalny wtyk 1,7/5,5 jest kilka milimetrów za krótki (powinien mieć 12mm) i niezbyt pewnie siedzi w gnieździe. łatwo też go oderwać, gdyż osłona nie jest zalewana na kablu, do tego w moim lokalnym sklepie ten wtyk kosztuje 12,50zł ! Naprawa pęknięcia przy odgiętce wymusza jej usunięcie, skrócenie kabla o kilka centymetrów i kombinowanie z koszulkami termokurczliwymi zamiast odgiętki oraz supłaniem kabla wewnątrz obudowy co ma go zabezpieczyć przed wyrwaniem.

Polecam takie rozwiązanie:

Kabel z zalewanym wtykiem i odgiętką. Na allegro do kupienia za ok. 7zł + wysyłka. Rozwiązanie pewne, bez kombinowania i wytrzyma przynajmniej tyle, ile oryginał. Przy okazji – w zasilaczy, który naprawiałem, kabel był pęknięty za odgiętką i przed wtykiem.

Wojtek

Zobacz komentarze

  • Witaj :) Nie wiesz gdzie mogłabym kupić takie gniazdko z wtyczką i kablem? Na aukcjach widzę tylko samo gniazdko (ale lutowanie, izolacja itp. to jednak póki co ponad moje możliwości).
    Pozdrawiam i dzięki za posta!

    • Używane w cenie 19zł i 40zł: aspire one 722 chyba jednak lepiej kupić samo gniazdko i poprosić kogoś o przelutowanie kabelka.

Ostatnie posty

Nieudana naprawa i udany przeszczep – Boombox Philips

Mamy w domu dość wiekowy (2012) Boombox Philips, model AZ385/12 używany przez dzieci głównie jako…

16 godzin temu

Tani moduł IoT z kamerką ESP32 CAM – pierwsze uruchomienie

Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…

7 miesięcy temu

Aktualizacja oprogramowania w stacji lutowniczej AiXun T3A

Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…

8 miesięcy temu

Programator USB AVR ISP z Arduino Nano

Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…

8 miesięcy temu

Tester elementów elektronicznych na atmega – aktualizacja firmware’u

W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…

9 miesięcy temu

Wzmacniacz słuchawkowy Lovely Cube – popularny klon Lehmanna

Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…

9 miesięcy temu