Błędy dysku 0301 0303 0305 w laptopach HP i Compaq

Ostatnio pisałem o notebooku Compaq CQ61, którego BIOS wyświetlał błędy związane z dyskiem o numerach 0301, 0303 i 0305. Wpis znajduje się tu: Jak wymienić dysk w laptopie. Ponieważ sugerowane na stronie HP wyjęcie i ponowne włożenie dysku nie pomogło, kupiłem nowy. Postanowiłem jednak sprawdzić, dlaczego laptop wyświetlał błędy i co było ich powodem. Pierwszy trop to S.M.A.R.T. dysku w którym zapisywane są kluczowe informacje. Postanowiłem więc go odczytać.

Pierwsze podejście to podłączenie dysku za pośrednictwem przejściówki USB<->SATA/PATA. Na komputerze uruchomiłem Mini XP z płyty Hiren’s Boot i programem Victoria próbowałem odczytać interesujące mnie dane – niestety bez powodzenia. Podłączyłem więc dysk bezpośrednio do płyty głównej za pomocą taśmy szeregowego interfejsu SATA. I znowu Mini XP i Victoria – w zakładce SMART wcisnąłem przycisk Get SMART:

Jak widać na screenie, kondycja badanego dysku to BAD, czyli zła. Decydują o tym kluczowe parametry:
reallocated sector count – czyli ilość uszkodzonych sektorów dysku, które zostały przeniesione na ukryte sektory zapasowe. Na badanym dysku aż 1324 sektory zostały zremapowane na obszar zapasowy. Jest to na tyle dużo, że SMART monituje złą kondycję dysku i ryzyko utracenia danych, obowiązuje zasada – im mniej tym lepiej,
reported UNC error – jest to ilość błędów, których nie udało się zniwelować sprzętową korekcją. Nie są to błędy krytyczne, ale mogą świadczyć o problemach ze strukturą dysku.

Dysk ogólnie działa, więc można go wykorzystać jako np. przenośna pamięć masowa, ale pamiętając o tym, że przechowywane na nim dane nie są zbyt bezpieczne i należy się liczyć z ich utratą  Zakup w jego miejsce nowego i montaż w laptopie było jak najbardziej trafnym rozwiązaniem.

Napisz, jakie błędy sygnalizował SMART Twoich dysków.

Wojtek

Zobacz komentarze

Ostatnie posty

Słuchanie stacji radiowych DAB+ w Linuksie

Radio nieodłącznie kojarzy się z nieśmiertelnym FM lub transmisją intermetową. Standard DAB+ wydaje się być…

2 tygodnie temu

Tani odpowiednik baterii 9V 6F22

Poniżej opiszę odpowiednik drogiej (w stosunku do pojemności) baterii 9V o oznaczeniu 6F22. Ze względu…

4 tygodnie temu

Drogowa / budowlana lampa ostrzegawcza – budowa i działanie

Widząc migającą na pomarańczowo lampę ostrzegawczą, zastanawiałem się (ciekawe czy tylko ja) jak jest zbudowana,…

1 miesiąc temu

ConsolePi – genialny serwer szeregowej konsoli

W tym wpisie przedstawię bardzo ciekawe narzędzie na RaspberryPi, przydatne każdemu administratorowi urządzeń sieciowych. W…

2 miesiące temu

Adapter USB-HDMI Grabber Video

Poniżej opiszę mały, przydatny gadżet, który przechwytuje obraz i dźwięk z portu HDMI i przekazuje…

2 miesiące temu

Przejściówka USB-RS232 PL2303HXA PHASED OUT SINCE 2012

Tytuł tego wpisu zawiera część komunikatu z menedżera urządzeń systemu Windows 11, po wsadzeniu w…

2 miesiące temu