Błędy dysku 0301 0303 0305 w laptopach HP i Compaq

Ostatnio pisałem o notebooku Compaq CQ61, którego BIOS wyświetlał błędy związane z dyskiem o numerach 0301, 0303 i 0305. Wpis znajduje się tu: Jak wymienić dysk w laptopie. Ponieważ sugerowane na stronie HP wyjęcie i ponowne włożenie dysku nie pomogło, kupiłem nowy. Postanowiłem jednak sprawdzić, dlaczego laptop wyświetlał błędy i co było ich powodem. Pierwszy trop to S.M.A.R.T. dysku w którym zapisywane są kluczowe informacje. Postanowiłem więc go odczytać.

Pierwsze podejście to podłączenie dysku za pośrednictwem przejściówki USB<->SATA/PATA. Na komputerze uruchomiłem Mini XP z płyty Hiren’s Boot i programem Victoria próbowałem odczytać interesujące mnie dane – niestety bez powodzenia. Podłączyłem więc dysk bezpośrednio do płyty głównej za pomocą taśmy szeregowego interfejsu SATA. I znowu Mini XP i Victoria – w zakładce SMART wcisnąłem przycisk Get SMART:

Jak widać na screenie, kondycja badanego dysku to BAD, czyli zła. Decydują o tym kluczowe parametry:
reallocated sector count – czyli ilość uszkodzonych sektorów dysku, które zostały przeniesione na ukryte sektory zapasowe. Na badanym dysku aż 1324 sektory zostały zremapowane na obszar zapasowy. Jest to na tyle dużo, że SMART monituje złą kondycję dysku i ryzyko utracenia danych, obowiązuje zasada – im mniej tym lepiej,
reported UNC error – jest to ilość błędów, których nie udało się zniwelować sprzętową korekcją. Nie są to błędy krytyczne, ale mogą świadczyć o problemach ze strukturą dysku.

Dysk ogólnie działa, więc można go wykorzystać jako np. przenośna pamięć masowa, ale pamiętając o tym, że przechowywane na nim dane nie są zbyt bezpieczne i należy się liczyć z ich utratą  Zakup w jego miejsce nowego i montaż w laptopie było jak najbardziej trafnym rozwiązaniem.

Napisz, jakie błędy sygnalizował SMART Twoich dysków.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 25.11.2012

    […] Ostatnio w laptopie (Compaq CQ61) mojej dziewczyny zaczęły pojawiać się komunikaty jeszcze przed ładowaniem systemu Windows. Informowały one o problemach z dyskiem i wskazywały błąd 0301. Uruchomiłem narzędzie testujące dysk, które w podsumowaniu wyświetliło błędy 301, 303 i 305. Na stronie HP znalazłem informację, że błąd 301 można spróbować usunąć, przez wyjęcie i ponowne wsadzenie dysku – niestety w moim przypadku nie pomogło. Błędy 303 i 305 wskazują na konieczność jego wymiany. Tutaj napisałem, jakie błędy wykazywał S.M.A.R.T. tego dysku: Błędy dysku 0301 0303 0305 w laptopach HP i Compaq. […]

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.