Gruntowna modernizacja netbooka Acer Aspire One D270

Jakieś 2 lata temu znajomi kupili dziecku (córce) netbboka Acer Aspire One D270 Limited Edition. Był to typowy zakup “oczami” – fajny lekki, mały biały komputerek. Radość nie trwała długo – w domu, po rozpakowamiu, okazało się, że sprzęt jest potwornie wolny i już na drugi dzień wpadł w moje ręcę z prośbą “przyspiesz go jakoś”. Po deinstalacji zbędnego softu od Acera, Windows stał się żwawszy i dało się na tym przeglądać Internet czy odpalić Sapera. Ostatnio znowu poproszono mnie o zajęcie się tym białym cudeńkiem. Netbook programowo był w idealnym stanie i musiałem zrobić upgrade sprzętu.

Baza sprzętowa Aspire One D270

Zwykle w takich sytuacjach zaczynam od oględzin tego co mam. W tym przypadku jest to słabiutki Intel Atom N2600: 2 rdzenie 1,6GHz, 4 wątki, 1MB Cache, TDP 3,5W(!), obsługa do 2GB RAM, pamięć zainstalowana – 1GB DDR3, dysk 320GB i Windows 7 Starter (ograniczenie do 2 uruchomionych aplikacji jednocześnie). Pamięc zapchana pod korek, odpalenie przeglądarki trwa długo, dysk mieli. Mała ilość ramu = duże wykorzystanie swapa na dysku stąd dioda jego aktywności świeci prawie cały czas. Czyli pierwsza czynność to wstawienie nowego modułu RAM – ten Atom obsługuje maksymalnie tylko 2GB. Krok drugi to wymiana dysku na wydajniejszy. Na początku myślałem o SSHD, czyli hybrydzie magnetycznej z kilkoma gigabajtami pamięci flash. Taki dysk świetnie sprawdza się w moim stacjonarnym komputerze, znalazłem jednak dysk SSD w podobnej cenie, co prawda o 4 krotnie mniejszej pojemności, ale tu było to bez znaczenia. Krok trzeci to pozbycie się Windows 7 Starter i instalacja przynajmniej Windows 7 Home Basic. Wystarczyło kupić tylko dysk. Z uwagi na atrakcyjną cenę, kupiłem Intela seria 320 o pojemności 120GB za 199zł, moduł RAM udało się odzyskać po modernizacji innego laptopa, podobnie jak zafoliowana jeszcze licencja Windows 7 Home Premium, która miała kiedyś zastąpić Windowsa 8, do którego ostatecznie udało się przyzwyczaić.

Acer Aspire D270 - 2GB RAM i dysk SSD

Pozostało “tylko” otworzenie netbooka, zainstalowanie nowego sprzętu i instalacja Windowsa.

Wymiana pamięci RAM i dysku w Acer Aspire One D270

Mając niezbędne podzespoły, można przystąpić do ich wymiany. By dostać sie do dysku czy pamięci, należy wyjąć baterię i ściągnąć dolną pokrywę. Pokrywa jest przykręcona 5 śrubkami, które znajdują się pod klawiaturą… Zatem trzeba i ją zdemontować. Wymaga to pewnego wyczucia. Klawiaturę trzymają plastikowe wypusty na górze obudowy, znajdują się one między klawiszami ESC i F1, F4, F8, F12, Ins i Del. Wystarczy więc między obudowę a blaszaną podstawę klawiatury wsadzić mały płaski wkrętak lub nóż i delikatnie podważyć. Najlepiej robić to na wysokości klawiszy F2 i F3, F6 i F7, F10, Pause Break. Należy uważać na klawisze, by ich nie uszkodzić. Kolejne wypusty znajdują się po bokach – po jednym na każdym.

Wyjęcie klawiatury w Acer Aspire One

Uwolnioną na górze klawiaturę wystarczy przesunąć w kierunku matrycy, by jej blaszane wypusty wyszły spod obudowy. Teraz można ją delikatnie odwrócić, by uzyskać dostęp do gniazda taśmy. Gniazdo posiada typowe zabezpieczenie – czarny plastik na całej długości – po przesunięciu go do góry, można wysunąć taśmę. Mamy teraz dostęp do 5 śrub trzymających klapę (czerwone kropki), po ich okręceniu należy nacisnąć na plastikowy prostokąt znajdujący się w prawym dolnym rogu (niebieska kropka), zaraz pod dyskiem, miejsce jest opisane: DOOR RELEASE.

Aspire One D270 - odkręcenie klapy

Klapa również trzyma się na wielu zatrzaskach. Po jej zdjęciu mamy dostęp zarówno do dysku jak i pamięci RAM. Przy okazji można wyczyścić wentylator procesora:

Dysk i pamięć w Aspire One D270

Przydatny może okazać się filmi prezentujący rozbiórkę tego netbooka, który znalazłem na youtube:

Dysk wystarczy wysunąć z wnęki i odłączyć zespolone gniazdo zasilania i SATA, analogicznie podpina się nośnik SSD. W przypadku pamięci RAM, standardowo wystarczy odchylić blaszane listki, które uwolnią moduł. Na zdjęciu widać zainstalowany RAM o pojemności 2GB i nowy dysk SSD:

Acer Aspire One D270 2GB RAM 120GB SSD

Przed ostatecznym złożeniem netbooka warto go włączyć, uruchomić BIOS i sprawdzić, czy podzespoły są poprawnie wykryte:

Aspire One D270 - BIOS

Jak widać, u mnie wszystko przebiegło poprawnie. Wystarczy złożyć netbbooka w odwrotnej kolejności i zainstalować Windowsa, w tym wypadku z bootowalnego pendrive’a.

Ram 2GB i dysk SSD a wzrost wydajności

Nim napiszę o subiektywnej ocenie wzrostu prędkości działania po wymianie pamięci i dysku, najpierw pokażę indeks wydajności przed upgrade’m:

Acer Aspire - indeks wydajności

Jak widać, najsłabsze ogniwa to procesor i karta graficzna, dysk oceniony został na 5,9 (typowa wartość), podobnie pamięć RAM – 4,5 pkt, po zainstalowaniu nowego, szybkiego dysku SSD i pamięci o dwukrotnie większej pojemności, wynik wygląda następująco:

Aspire One z dyskiem SSD - wydajność

Wydajność RAM’u wzrosła nieznacznie, o 0,2pkt, ale dysk otrzymał ocenę 7,7 na maksymalnie 7,9.

W netbooku, prócz montażu nowych części został również zainstalowany Windows 7. Komputer wyraźnie ożył, uruchomienie przeglądarki trwa natychmiast, Windows ładuje się w kilkadziesiąt sekund, nie ma już efektu wolnej pracy i mielenia dysku. Gdyby Acer należał do mnie, na pewno zamiast Windowsa znalazłby się tam Linux Mint.

Podsumowując wykonaną modernizacją – było warto. Gdyby jednak zsumować wszystkie koszty (dysk, pamięć, licencja) bilans nie byłby zbyt korzystny.

Możesz również polubić…

45 komentarzy

  1. SpeX pisze:

    Netbooki wydawały się fajną sprawą, jeśli chodzi o mobilność. Jednak dość słaby procesor, 1 GB ramu i brak możliwości rozbudowy w większości modeli ubiło te modele.

    W sumie, cały czas nie wiem, skąd ograniczenie do 2 Gb?

    Z praktyki wiem, iż najlepszym wyjściem jeśli chodzi o moc i mobilność, to coś pokroju 12-13.3″, sam mam teraz 13,3″ HP probook i chyba nie mógłbym wybrać czegoś lepszego.

    • Wojtek pisze:

      Procesor obsługuje (jest w stanie zaadresować) tylko 2GB pamięci RAM. Przez 3 lata używałem 12,1″ netbooka MSI z procesorem AMD E-350 i 4GB RAM – bardzo fajny sprzęt, radził sobie bez problemu z uruchamianiem wirtualnego XP. Ostatnio wymieniłem go na 3 letniego Della 13,3″ E4310 z i5 560M, 8GB RAM i 500GB SSHD – naprawdę super sprzęt.

      • SpeX pisze:

        Mi chodziło o fakt, iż 12 i 13,3″ jest o wiele wygodniejszym ekranem niż 10″

        • Wojtek pisze:

          To fakt, 10″ to często 1024×600 i ciężko na tym pracować. Zasugerowałem się wydajnością, bo pisałeś że 12″-13,3″ są odpowiednie pod kątem wydajności i mobilności.

          • SpeX pisze:

            Pewien, skrót myślowy:
            12-13″ spokojnie kupisz już sprzęt na poziomie i3 lub lepiej – ja mam i5
            12-13″ jest o wiele mobilniejsze niż 15-17″

  2. Marcin pisze:

    Czy można wymienić coś jeszcze w tym netbooku oprócz dysku i pamięci? np kartę graficzną, płytę główną lub procesor?

  3. Pati pisze:

    Czy jeśli wyjęłam kartę ram i włożyłam ją na miejsce muszę zainstalować windowsa od nowa? Po włączeniu komputera mam czarny ekran i nic się nie dzieje…

  4. foltys pisze:

    Witam. Jakie programy Acera można usunąć. Dziękuje i pozdrawiam.

  5. foltys pisze:

    właśnie cofnąłem komputerek do ustawień fabrycznych bo po roku w pracy już nawet nie chciał się internet włączyć ale zaraz będę mógł odpowiedzieć.

  6. foltys pisze:

    Acera to: Crystal eye webcam, ePower Management, eRecovery Management, Games, Registration, Screen Saver, updater, VCM. Są też jakieś Fooz kids, Evernote, mywinlocker suite, newsexpresso, podstawowe programy windows live 2011, i to chyba wszystko

    • Wojtek pisze:

      Teoretycznie możesz wywalić wszystko co nie jest Ci potrzebne i nie jest sterownikiem. Z tego co wymieniłeś przydatne może być eRecovery Management i być może Crystal eye webcam.

  7. foltys pisze:

    dziękuję, a czy ta pamięć będzie do niego pasować http://allegro.pl/samsung-hynix-ddr3-2-gb-pc8500-10600-sodimm-i5010835939.html

  8. foltys pisze:

    Dziękuję. Spróbuję coś w końcu zrobić z tym komputerem.

  9. cerzam22 pisze:

    Witam, a czy próbowałeś zaktualizować bios do wersji 10, na fotach widzę wersje 04? Sam chciałbym zaktualizować tylko nie wiem jak jak byś mógł jakoś pomóc.

    • Wojtek pisze:

      W paczce ze strony Acer masz plid readme.txt a w nim: “Windows flash: Please click “ZE7_110W.exe” to update bios.”

  10. Paweł pisze:

    czy po wsadzeniu 4 GB, nie dalby rady zobaczyc 3,4 GB i czy nie pracowalby lepiej? pozdrawiam

  11. lesiu pisze:

    Nie prawda, obsługuje również 4GB ram, dla W7S bez różnicy, ale dla W7HP już nie,
    pokazuje 2.99 z 4GB.

  12. lesiu pisze:

    Moim zdaniem między 2 a 4GB nie ma żadnej różnicy w wydajności, tak samo jak po włożeniu SSD’ka, procesor jest tak słaby, że przeglądanie stron z flashem przycina przeglądarkę, za to bateria trzyma super:)

  13. Patryk Vadren pisze:

    Witaj. W tym netbooku idzie wrzucic kosc pamieci 4 GB i widzi on jakies 3 lub ciut wiecej GB. Kiedys tak w nim zrobilem i tak bylo wiec da sie jeszcze wiecej pamieci mu wrzucic.

  14. Gazerek pisze:

    po wymianie Ramu nie startuje a ram sprawny ???

  15. ja pisze:

    Nie podziała po wyzej 2 gb ram nie obsłuzy nie odpali się

  16. Pytanie pisze:

    Witam, mam w tym netbooku 4GB RAM, a moje pytanie dotyczy systemu. Lepiej zainstalować na nim Lubuntu czy Linux Mint? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  17. Benek pisze:

    Witam, chciałbym zapytać co oznacza to VIDEO MEMORY 8MB? Czy warto zmienić tą wartość? Mam taką możliwość, ponieważ udało mi się uruchomić rozszerzoną wersję BIOSa. Pozdrawiam.

    • eee pc pisze:

      Jeżeli chcesz mieć większą pamięć grafiki, to zmień, a jeżeli 8 MB ci wystarczy to nie zmieniaj.

  18. Dario Romanof pisze:

    …2 rdzenie?
    ….to ja mam chyba jakiegoś “MUTANTA” bo posiada 4 (słownie “CZTERY”) rdzenie.

    • Wojtek pisze:

      Nie, nie masz mutanta, każdy rdzeń ma Hyper-Threading, czyli taki trik Intela polegający na dwuwątkowości, dlatego widzisz 4 rdzenie, pewnie w menedżerze zadań.

      • eee pc pisze:

        Starsze atomy (od n270 do n475) były jednordzeniowe i dwuwątkowe ale nowsze (od n550 do n2600) były dwurdzeniowe przez co miały dwa wątki dlatego w menedżerze zadań widać 4 rdzenie.

  19. znajomy znajomego pisze:

    Na winxp wstaje w 44 sekundy już gotowy do pracy na zwykłym hdd. Są sterowniki nawet do grafiki, ale nie obsługują direct3d. Podam nazwy archwium sterowników do znalezienia w internecie dla potomnych.
    Chipset_Intel_9.1.1.1025_XPx86_A.zip
    0004-RtsXStor_10.0.370.125.zip
    GMA3600_xp_black_ed.rar
    motherboard_driver_lan_realtek_8111.exe
    SATA_Intel_v8.0.0.1039_XPx86XPx64_A.zip – koniecznie wgrać obsługę AHCI, integracja nlite instalki xp albo po instalacji systemu podmiana sterownika niejako wymuszona i przestawienie w biosie z IDE na AHCI inaczej system muli. Jest w internecie instrukcja jak to zrobić bez reinstalacji systemu.
    WDM_R268(dobreprogramy.pl).exe
    xp3264-10.0.0.216-whql.zip
    Chodzi bardzo szybko N2600, 2 GB ddr3.
    Jedyna wada to nie pełna obsługa karty graficznej (brak direct3d i hdmi) i musiałem wyłączyć w zarządzaniu energią stan wstrzymania bo się czasami restartował.
    Walczyłem z tym pół dnia także się dzielę, bo pewnie się komuś przyda.
    Na przyśpieszenie i zabezpieczenie xp polecam xpantispy, seconfigxp oraz wormsdoorcleaner. Jako firewall privatefirewall 7 lekki i skuteczny.
    Testuję 3 dzień i jak narazie pełne zadowolenie.
    Powodzenia.

    • eeepc1005pxd pisze:

      już wolę moją wolniejszą siódemkę starter niż xp sprzed 16 lat, nie rozumiem, czemu ludzie jeszcze się pakują w ten system.

  20. Kuba pisze:

    Zrobiłem w tym laptopie dokładnie to samo co autor artykułu opisał, z wyjątkiem systemu – Windows 8.1 Pro x86 ale coś dało du*y i nie mogę poprawnie połączyć się z żadnym WiFi. Przed podmianką samego dysku, miałem na nim zainstalowany dokładnie ten sam system z dokładnie tego samego pliku instalacyjnego. Po włożeniu dysku i reinstalacji ni jak nie mogę poprawnie połączyć się z siecią – Dostep ograniczony, brak dostępu do internetu. Zainstalowane wszystkie sterowniki.
    Jakieś pomysły ?

  21. Wojciech pisze:

    Czy temat jeszcze żyje?
    Chciałem zapytać od maksymalną pojemność dysku. Czy 4Tb, będą prawidłowo obsłużone ?
    Chce wykorzystać to urządzenie do transferowania kart pamięci na dysk w czasie motocyklowych wycieczek.

  22. Fach pisze:

    4gb widzi jak wsadzisz ale zaadresuje tylko 3gb ramu więc też warto

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.