Od jakiegoś czasu obserwuję coraz mniejsze znaczenie napędów optycznych w komputerach, a co za tym idzie płyt CD/DVD. Zapewne spotka je taki sam los jak napędy i dyskietki 3,5″. Od ponad 2 lat używam netbook MSI U270, który nie ma dvd-romu i właściwie wcale mi to nie przeszkadza. Jednak mam awaryjne rozwiązanie, które od czasu do czasu używam – nagrywarka DVD, którą mogę podłączyć do komputera za pomocą przejściówki SATA->USB. Ostatnio w moim starym dobrym desktopie (Bardzo tani komputer dla elektronika amatora) postanowiłem zrobić czystą instalację nowej systemu Linux Mint 15 (Olivia).
Od ponad 8 miesięcy miałem zainstalowany najpierw Mint 13, który za pomocą distro-upgrade zaktualizowałem do 14. Wbrew zaleceniom w ten sam sposób podniosłem Minta do 15 wersji i nawet Linux działał. System na dysku był jednak zmęczony licznymi eksperymentami jakie na nim przeprowadzałem i nadszedł czas na zainstalowanie świeżej kopii. Instalka Mint Olivia Mate 32 bit to 900 kilka MB, więc nagrywarka CD-RW, która jest w komputerze odpada. Za leniwy też jestem na wyciąganie nagrywarki DVD i podłączanie jej przez przejściówkę do komputera, do tego jeszcze wypalenie płytki, która i tak będzie tylko raz użyta. Poszedłem po linii najmniejszego oporu, czyli instalacja z pendrive’a. Dzisiaj jest to już bardzo popularny sposób i można znaleźć mnóstwo programów, które ułatwią cały proces. Na początek opiszę jak przygotować sticka USB z instalką Minta pod Linuxem.
Istnieje kilka metod – ja opiszę jedną z najprostszych, z użyciem programu mintstick. Standardowo jest on w systemie: Akcesoria->USB Image Writer. Jeśli nie możesz go odnaleźć, instalacja trwa chwilę: sudo apt-get install mintstick:
By uruchomić zainstalowaną przed chwilą aplikację, trzeba podłączyć pendrive i wpisać w terminalu mintstick, lub uruchomić ją z menu, gdzie zostało utworzone dowiązanie. Okno programu wygląda tak:
Wybieramy w nim plik ISO z obrazem instalki, oraz docelowy pendrive, na którym zostanie on zapisany, następny krok to wciśnięcie Zapisz na urządzeniu. Teraz trzeba chwilę poczekać, zależnie od rozmiaru pliku i prędkości pamięci flash:
Zakończenie procesu zostanie zasygnalizowane komunikatem:
Można teraz uruchomić ponownie komputer i w biosie, lub menu startowym wybrać bootowanie z urządzenia USB – umożliwi to zainstalowanie systemu operacyjnego, znajdującego się na pendrive’ie.
Dla systemów Windows również istnieją programy, które upraszczają do minimum utworzenie “instalacyjnego” pendrive’a. Jeden z wielu przykładów to darmowy unetbootin. W jego pierwszym oknie wskazujemy obraz ISO i pendrive, który musi zostać podłączony do komputera jeszcze przed uruchomieniem aplikacji:
Po wciśnięciu przycisku OK trzeba chwilę poczekać na skopiowanie plików z obrazu ISO na pendrive podłączony do komputera:
Po zakończeniu całego procesu można uruchomić ponownie komputer z ustawioną opcją bootowania z pamięci USB:
W ten sposób można szybko przygotować sobie instalkę dowolnego systemu operacyjnego czy bootowalnych programów narzędziowych – oszczędzając czas i płyty CD czy DVD.
Mój stary IBM, mimo ustawionej opcji Removable w Boot Sequence, nie chciał startować z pendrive’a – nie był on wykrywany przez BIOS. Być może zadziałałby inny stick, który posiadam, ale nie chciało mi się tego sprawdzać. Ponieważ mam zainstalowany napęd CD-RW, postanowiłem wykorzystać niezawodną płytkę Hiren’s Boot. Uruchomiłem z niej komputer i z głównego menu wybrałem aplikację Smart Boot Manager 3.7.1:
W kolejnym oknie należy wybrać pendrive – czyli urządzenie USB. Na poniższym zrzucie nie ma tej pozycji, bo był on robiony na Virtualbox’ie:
Następnie wybór należy zatwierdzić enterem, zapisać ustawienia i komputer powinien uruchomić się z instalatorem zapisanym na pendrive’ie.
W tym krótkim wpisie opiszę prostą i szybką naprawę irytującej usterki kluczyka-pilota Volvo V70 z…
Mamy w domu dość wiekowy (2012) Boombox Philips, model AZ385/12 używany przez dzieci głównie jako…
Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…
Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…
Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…
W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…
Zobacz komentarze
Szczególnie przydatne, gdy mamy zepsuty napęd w komputerze lub po prostu chcemy zainstalować sobie system szybciej. Wiadomo, że prędkość odczytu danych z USB-Stick jest o wiele szybsza aniżeli ze zwykłej płyty DVD.
Nie wiem czemu, ale lin nie startuje ;/. Tak samo po wypalu Iniver. USB Inst i LiLi :|.
Sprawdź, czy na pewno masz ustawione bootowanie z urządzenia USB w biosie. Spróbuj też z innym pendrivem, bo może bios ma problem z wykryciem obecnego.
Tzn. tak:
1) Gdy przygotuję pena UNetem, to co prawda komp startuje z USB, pokazuje się boot menager UNB, ale Enter nic nie daje.
2) Gdy użyję Universal USB Installera to wywala błędy przy boocie...
3) Po użyciu LiLi pokazała mi się migająca kreska:/.
Komp na pewno widzi pena (klikam F12, wybieram USB disk i daję Enter). Błąd wyrzuca po zabootowaniu z pendrive'a.
Teraz testuję live usb install.
Zobacz ę jeszcze na Kingstonie;).
A i jeszcze używałem YUMI i BOOT USB = błędy :(.
Ja tam pod Windowsem preferuję XBoota
http://grzglo.jogger.pl/2011/06/01/xboot-kreator-obrazow-multibootowalnych/