Instalacja systemu Linux z pendrive’a

Od jakiegoś czasu obserwuję coraz mniejsze znaczenie napędów optycznych w komputerach, a co za tym idzie płyt CD/DVD. Zapewne spotka je taki sam los jak napędy i dyskietki 3,5″. Od ponad 2 lat używam netbook MSI U270, który nie ma dvd-romu i właściwie wcale mi to nie przeszkadza. Jednak mam awaryjne rozwiązanie, które od czasu do czasu używam – nagrywarka DVD, którą mogę podłączyć do komputera za pomocą przejściówki SATA->USB. Ostatnio w moim starym dobrym desktopie (Bardzo tani komputer dla elektronika amatora) postanowiłem zrobić czystą instalację nowej systemu Linux Mint 15 (Olivia).

Przygotowanie bootowalnego pendrive’a z instalką Linuksa

Od ponad 8 miesięcy miałem zainstalowany najpierw Mint 13, który za pomocą distro-upgrade zaktualizowałem do 14. Wbrew zaleceniom w ten sam sposób podniosłem Minta do 15 wersji i nawet Linux działał. System na dysku był jednak zmęczony licznymi eksperymentami jakie na nim przeprowadzałem i nadszedł czas na zainstalowanie świeżej kopii. Instalka Mint Olivia Mate 32 bit to 900 kilka MB, więc nagrywarka CD-RW, która jest w komputerze odpada. Za leniwy też jestem na wyciąganie nagrywarki DVD i podłączanie jej przez przejściówkę do komputera, do tego jeszcze wypalenie płytki, która i tak będzie tylko raz użyta. Poszedłem po linii najmniejszego oporu, czyli instalacja z pendrive’a. Dzisiaj jest to już bardzo popularny sposób i można znaleźć mnóstwo programów, które ułatwią cały proces. Na początek opiszę jak przygotować sticka USB z instalką Minta pod Linuxem.

Istnieje kilka metod – ja opiszę jedną z najprostszych, z użyciem programu mintstick. Standardowo jest on w systemie: Akcesoria->USB Image Writer. Jeśli nie możesz go odnaleźć, instalacja trwa chwilę: sudo apt-get install mintstick:

Instalacja mintstick

By uruchomić zainstalowaną przed chwilą aplikację, trzeba podłączyć pendrive i wpisać w terminalu mintstick, lub uruchomić ją z menu, gdzie zostało utworzone dowiązanie. Okno programu wygląda tak:

Mintstick

Wybieramy w nim plik ISO z obrazem instalki, oraz docelowy pendrive, na którym zostanie on zapisany, następny krok to wciśnięcie Zapisz na urządzeniu. Teraz trzeba chwilę poczekać, zależnie od rozmiaru pliku i prędkości pamięci flash:

Mintstick - zapisywanie obrazu

Zakończenie procesu zostanie zasygnalizowane komunikatem:

Mintstick - koniec zapisu na pendrive

 

Można teraz uruchomić ponownie komputer i w biosie, lub menu startowym wybrać bootowanie z urządzenia USB – umożliwi to zainstalowanie systemu operacyjnego, znajdującego się na pendrive’ie.

Dla systemów Windows również istnieją programy, które upraszczają do minimum utworzenie “instalacyjnego” pendrive’a. Jeden z wielu przykładów to darmowy unetbootin. W jego pierwszym oknie wskazujemy obraz ISO i pendrive, który musi zostać podłączony do komputera jeszcze przed uruchomieniem aplikacji:

Unetbootin - ustawienia zapisu

 

Po wciśnięciu przycisku OK trzeba chwilę poczekać na skopiowanie plików z obrazu ISO na pendrive podłączony do komputera:

Unetbootin - zapis obrazu iso

 

Po zakończeniu całego procesu można uruchomić ponownie komputer z ustawioną opcją bootowania z pamięci USB:

Unetbootin - koniec zapisu obrazu na pendrive

W ten sposób można szybko przygotować sobie instalkę dowolnego systemu operacyjnego czy bootowalnych programów narzędziowych – oszczędzając czas i płyty CD czy DVD.

Komputer nie uruchamia się z bootowalnego pendrive’a – rozwiązanie

Mój stary IBM, mimo ustawionej opcji Removable w Boot Sequence, nie chciał startować z pendrive’a – nie był on wykrywany przez BIOS. Być może zadziałałby inny stick, który posiadam, ale nie chciało mi się tego sprawdzać. Ponieważ mam zainstalowany napęd CD-RW, postanowiłem wykorzystać niezawodną płytkę Hiren’s Boot. Uruchomiłem z niej komputer i z głównego menu wybrałem aplikację Smart Boot Manager 3.7.1:

Hiren's Boot Menu

W kolejnym oknie należy wybrać pendrive – czyli urządzenie USB. Na poniższym zrzucie nie ma tej pozycji, bo był on robiony na Virtualbox’ie:

Smart Boot Manager - wybór urządzenia

Następnie wybór należy zatwierdzić enterem, zapisać ustawienia i komputer powinien uruchomić się z instalatorem zapisanym na pendrive’ie.

Możesz również polubić…

9 komentarzy

 1. Denis pisze:

  Szczególnie przydatne, gdy mamy zepsuty napęd w komputerze lub po prostu chcemy zainstalować sobie system szybciej. Wiadomo, że prędkość odczytu danych z USB-Stick jest o wiele szybsza aniżeli ze zwykłej płyty DVD.

 2. SpeeD pisze:

  Nie wiem czemu, ale lin nie startuje ;/. Tak samo po wypalu Iniver. USB Inst i LiLi :|.

  • Wojtek pisze:

   Sprawdź, czy na pewno masz ustawione bootowanie z urządzenia USB w biosie. Spróbuj też z innym pendrivem, bo może bios ma problem z wykryciem obecnego.

 3. SpeeD pisze:

  Tzn. tak:

  1) Gdy przygotuję pena UNetem, to co prawda komp startuje z USB, pokazuje się boot menager UNB, ale Enter nic nie daje.

  2) Gdy użyję Universal USB Installera to wywala błędy przy boocie…

  3) Po użyciu LiLi pokazała mi się migająca kreska:/.

  Komp na pewno widzi pena (klikam F12, wybieram USB disk i daję Enter). Błąd wyrzuca po zabootowaniu z pendrive’a.

 4. SpeeD pisze:

  Teraz testuję live usb install.

  Zobacz ę jeszcze na Kingstonie;).

 5. SpeeD pisze:

  A i jeszcze używałem YUMI i BOOT USB = błędy :(.

 1. 06.10.2013

  […] Mamy szybki, coraz szybszy internet. Pendrive o pojemności 16GB kosztuje mniej niż 30zł. Robimy się coraz bardziej wygodni. Darmowe dyski on-line w chmurze mają już ponad 15GB. To wszystko powoduje, że płyty CD i DVD odchodzą powoli w odstawkę. Do tego coraz więcej nowych notebooków nie posiada napędu optycznego, netbooki i ultrabooki nie mają go najczęsciej wcale. Kupując nowy sprzęt często nie dostaje się w ogóle płyt, choćby z instalką systemu operacyjnego. Za taki nośnik Microsoft każe sobie dodatkowo płacić. I właśnie często problem pojawia się wtedy, gdy jest potrzebna ponowna instalacja Windows 7 i okazuje się, że mamy naklejkę COA z kluczem produktu, ale brak nośnika, napędu DVD – lub obydwu. I co wtedy począć? Ściągnąć ISO z Windows 7 z internetu, nagrać go na usb sticka i zainstalować – poniżej pokażę jak to zrobić krok po kroku. Podobny opis zrobiłem dla Linuxa, który możesz przeczytaj tutaj: Instalacja systemu Linux z pendrive’a. […]

 2. 01.05.2015

  […] wyspecjalizowanych aplikacji pisałem już tutaj: Instalacja Windows 7 z pendrive’a i tutaj: Instalacja systemu Linux z pendrive’a. Tym razem pokażę jak to zrobić z obrazem Visty, Siódemki czy Ósemki bez konieczności […]

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.