Jak działa LeMedia, czyli Kodi (xbmc) na Banana Pi
W kolejnym wpisie, poświęconym malutkim komputerkom o sporych możliwościach, pobawimy się multimediami na Banana Pi. O ile Kodi (dawniej XBMC) działa świetnie na Raspberry Pi, szczególnie na mocniejszej, drugiej wersji, to z funkcjonalnością na Banana Pi jest różnie. Postanowiłem to sprawdzić, odpalając system LeMedia.
Przygotowanie karty SD z LeMedia dla Banana Pi
Obraz niezbędny do przygotowania karty SD z LeMedia najlepiej pobrać za pośrednictwem strony Lemaker, czyli stąd: http://www.lemaker.org/product-bananapi-resource.html. Obecnie do pobrania jest wersja 1504, spakowany obraz waży nieco ponad 550MB. Przygotowanie karty z systemem w Linuksie sprowadza się do rozpakowania pobranego pliku i wklepania w terminalu:
sudo dd if=LeMedia_v1504.img of=/dev/sdb bs=1M && sync
Oczywiście należy sprawdzić (sudo fdisk -l), czy karta SD jest widziana w systemie jako sdb, czy np. sdc. Pomyłka może doprowadzić do zniszczenia danych! Użyta karta powinna być szybka, najlepiej class 10. Polecam lekturę porównania, które zrobiłem w maju 2015: porównanie kart SD.
Jeśli posiadamy Banana Pi, to tak przygotowany obraz na karcie wymaga jeszcze drobnej parametryzacji, tj. zmiany typu płyty z Pro na Pi i określenia domyślnego wyjścia video. W tym celu należy pobrać skrypt z LeMaker Github:
wget --no-check-certificate -c https://raw.githubusercontent.com/LeMaker/scripts/master/whichBanana.sh
Teraz sprawdzamy jak zamontowana jest karta za pomocą polecenia sudo fdisk -l:
i można odaplić skrypt:
sudo bash whichBanana.sh pi 0 sdb
Opis parametrów:
- pi – płyta Pi, do wybory pi lub pro
- 0 – wyjście HDMI, do wyboru 35, 7, 5 – wyświetlacze LVDS odpowiednio 3,5″, 5″ i 7″.
- sdb – montowanie karty, do wyboru sdb, sdc, sdd
Wykonanie skryptu nie zwraca wyniku:
Powyższy opis zrobiłem na podstawie oryginału z forum LeMaker: LeMedia (XBMC) v1504 Released.
Pierwsze uruchomienie LeMedia
Wcześniej przygotowaną kartę wsadzamy w gniazdo na płycie Banana Pi, podłączamy przynajmniej mysz, zasilanie i monitor czy TV kablem HDMI. Jeśli Banana Pi wystartuje i widać puls (miganie zielonej diody LED) a mimo to ekran pozostaje pusty, to pomaga odłączenie i ponowne wpięcie kabla HDMI. Bug jest znany, rozwiązanie u mnie pomogło. Sam system ładuje się dosyć szybko, a pierwszy wyświetlony komunikat wygląda tak:
Czyli należy wejść w Programs -> Add-ons -> LeMedia Settings:
W ustawieniach, prócz wyboru typu płyty i źródła obrazu, przechodząc na kolejne zakładki, można m.in. skonfigurować połączenie sieciowe, które jest praktycznie niezbędne. Po zmianie ustawień, wymagany jest restart:
Konfigurację i podstawową obsługę KODI opisałem jakiś czas temu tutaj: RaspBMC czyli multimedialne Raspberry Pi i tutaj: OpenELEC – centrum rozrywki na Raspberry Pi. Warto przejrzeć te wpisy, jeśli wcześniej nie miało się do czynienia z tym oprogramowaniem.
Banana Pi ma problemy z odtwarzaniem materiałów wideo, szczególnie gdy są w rozdzielczości HD Ready (720p) i Full HD (1080p). Próba uruchomienia takich materiałów kończyła się czarnym obrazem z emisją dźwięku. Wideo w niższych rozdzielczościach było odtwarzane poprawnie, w tym streaming z sieci, (na zrzutach ekranu niestety nie zostały zapisane klatki wideo):
Odtwarzanie audio działało bez problemu, do wyjścia “mały jack” podłączyłem wzmacniacz audio:
I trochę zdjęć z sieci:
Procesor nieco pomęczonej Banana Pi zachowywał umiarkowaną temperaturę (brak obudowy i radiatorków):
Wtyczek jest sporo, mimo że działamy na dość starym XBMC 13.1 Gotham:
Podsumowanie
Obecną wersję (1504) LeMedia należy traktować jako ciekawostkę. Na pewno sporym problemem jest brak dobrego wsparcia sprzętowego dekodowania materiałów video. Być może kolejne wersje LeMedia okażą się bardziej funkcjonalne i przez to użyteczniejsze. Jakieś światełko w tunelu już jest, a walka programistów trwa.
Nokia 6310i jest świetna po prostu. Najszybciej mi się wybiera nr nawet z mokrą reką czy w rękawiczce. Wygodny, świetnie…
super artykuł. można powiedzieć że będzie wiecznie aktualny dla każdego poczatkującego ( i nie tylko ) elektronika. Dziękuję!
Witam stary konwerter rs232 na USB ponownie ożył....... Dzięki za pomoc!!!
Już rozgromiłem problem... jak zwykle sam :( dobrze ,że przyświeciliście mi lampką :). wystarczy podać akceptowane bez portu samo IP…
Mam taki problem, że dane są niby wysyłane ale domoticz ich nie odbiera. Link bezpośrednio w przeglądarce odbiera ale po…