Komputer i internet

Kabel USB-RS232 Prolific PL2303 i błąd kod 10

Kilka lat temu kupiłem na allegro kabel USB-RS232. Był to czas, gdy gniazdo DB9 interfejsu szeregowego coraz rzadziej pojawiało się w komputerach stacjonarnych, o laptopach nie wspomnę, a w elektronice, automatyce, różnych urządzeniach przemysłowych było i nadal jest popularne. W opisie aukcji można było przeczytać, że kabel oparty jest na porządnym chipie Prolific i bez problemu działa na nim np. drukarka fiskalna. Do zestawu dołączony był też mini CD-ROM ze sterownikami, który od razu wyrzuciłem – na stronie prolific.com.tw jest wszystko, co niezbędne.

Kabel przez te kilka lat wykorzystałem kilka razy, m.in. do awaryjnego podłączenia drukarki fiskalnej z laptopem, czy centrali telefonicznej z komputerem, który ściągał rozmowy telefoniczne i ich koszt. Za każdym razem pobierałem sterowniki ze strony producenta i instalowałem je w Windows XP – wszystko działało bez zarzutu. Niecałe 2 lata temu chciałem do tunera DM500 wgrać oprogramowanie za pośrednictwem RS232 i musiałem zainstalować sterowniki do kabla w Windows 7 64 bit. I wtedy zaczęły się kłopoty.

Windows 7 64 bit, PL2303 i błąd kod 10

Po podłączeniu kabla do netbooka z Windows 7 64 bit, system próbował zainstalować sterowniki z bogatej bazy Windows Update, ale bez powodzenia:

Ściągnąłem więc najnowsze drivery ze strony Prolific, ale po ich zainstalowaniu kabel nadal nie działał – szybki rzut oka na menedżera urządzeń i wszystko jasne:

Zaglądam głębiej i…:

Pierwsza myśl to uszkodzony kabel, ale zacząłem szukać czegoś w internecie – może to kwestia np. ustawień w sterowniku. Chwila googlowania i jestem na stronie producenta chipu, gdzie wszystko staje się jasne:

Warning Notice:
Please be warned that counterfeit (fake) PL-2303HX (Chip Rev A) USB to Serial Controller ICs using Prolific’s trademark logo, brandname, and device drivers, were being sold in the China market. Counterfeit IC products show exactly the same outside chip markings but generally are of poor quality and causes Windows driver compatibility issues (Yellow Mark Error Code 10 in Device Manager). We issue this warning to all our customers and consumers to avoid confusion and false purchase.

Please be warned that selling counterfeit products are illegal and punishable by civil and criminal courts according to the trademark, copyright, and intellectual properties laws and regulations. Prolific will take proper and severe actions to cease and confiscate these counterfeit products. Prolific also prohibits the distribution of any PL-2303 drivers (including download links) without written permission from Prolific.

Prolific advices end-users to only purchase vendor branded cable products with company name contact information for service and support. Prolific does not sell cables with Prolific brand and packaging. In case you suspect a counterfeit chip inside, you may also contact Prolific to provide the vendor information.

W skrócie chip Prolific w moim kablu to podróbka, a producent w obronie zastosował zabezpieczenie w sterowniku, które w takim przypadku powoduje błąd Kod 10, czyli brak możliwości uruchomienia urządzenia. No ok, ale kabel działał bez najmniejszego problemu, wiec może uda się znaleźć sterownik 64 bitowy, który nie posiada zabezpieczenia przed podróbkami.

Działające sterowniki Prolific z podróbkami PL2303

Kilkadziesiąt minut na googlach, kilka instalacji różnych sterowników i wreszcie sukces:

Jeszcze sprawdzenie w menedżerze urządzeń, czy wszystko jest w porządku:

Oraz we właściwościach samego urządzenia, dodatkowo w tym oknie w kolejnych zakładkach można ustawić wiele przydatnych rzeczy (prędkość transmisji, numer portu itp.):

Wersja sterownika, która działa bez zarzutu z podrobionym chipem PL2303, to 3.3.2.105, podpisane cyfrowo:

Dodatkowo, w nowych sterownikach ze strony Prolific znajduje się mała aplikacja, która sprawdza dokładny rodzaj chipa – po instalacji działającego, starszego sterownika, programik bez problemu rozpoznał wersję układu znajdującego się w kablu, mimo, że jest to podróbka:

Ciekawostka: Linux Mint w wersji 13 jak i 14 rozpoznał i zainstalował kabel bez problemu, podobnie tuner satelitarny Gigablue oparty o oprogramowanie Enigma2. Działające sterowniki na Windows uratowały kabel od śmietnika, który teraz dzielnie emuluje port COM w moim netbooku MSI Wind U270:

Jeśli macie podobny problem, ze swoim kablem, lub innym konwerterem USB-RS232 firmy Prolific, poniżej znajdują się sprawdzone, działające sterowniki:

>> Ściągnij sterowniki Prolific PL2303 działające z podróbkami

Wojtek

Zobacz komentarze

  • Bardzo dziękuje za ten artykuł - dzięki poradom w nim zawartym pokonałem mój kabel i wreszcie zaczął on ze mną rozmawiać. Rzetelna, kompletna i wyczerpująca informacja - pełen profesjonalizm. Wielkie uznanie dla publikującego!

  • Profesjonalny artykuł. Pełen szacunek. Mój kabel teraz działa!!!
    Serdeczne dzięki za poświęcony czas!

  • Artykuł bardzo dobry, ale potrzebne małe uzupełnienie.

    Przede wszystkim na końcu całego procesu Windows 7 i tak wyszukuje najnowsze sterowniki i próbuje je zainstalować. Na koniec oczywiście to robi i kabel znowu nie działa. Żeby tego uniknąć należy wyłączyć w Windowsie automatycznie instalowanie nowszych wersji sterowników przez Windows. Wtedy działa. Polecam też stronę:

    http://www.ifamilysoftware.com/news37.html

  • @Bojowiec Dzięki za dodatkowe informacje. U mnie wspomniany przez Ciebie problem z automatyczną instalacją nowszych sterowników i nadpisywaniem starych nie występuje, mimo włączonego Windows Update - sprawdzałem na dwóch komputerach z Windows 7 x86 i Windows 7 x64, oba w wersji Professional.

Ostatnie posty

Tani moduł IoT z kamerką ESP32 CAM – pierwsze uruchomienie

Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…

19 godzin temu

Aktualizacja oprogramowania w stacji lutowniczej AiXun T3A

Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…

2 tygodnie temu

Programator USB AVR ISP z Arduino Nano

Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…

3 tygodnie temu

Tester elementów elektronicznych na atmega – aktualizacja firmware’u

W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…

2 miesiące temu

Wzmacniacz słuchawkowy Lovely Cube – popularny klon Lehmanna

Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…

2 miesiące temu

Podsumowanie 2023 roku

Tradycyjnie w styczniu, publikuję podsumowanie minionego roku na stronie grylewicz.pl. Poniżej trochę liczb, lista najpopularniejszych…

3 miesiące temu