Kabel USB-RS232 Prolific PL2303 i błąd kod 10

Kabel USB RS232 z allegroKilka lat temu kupiłem na allegro kabel USB-RS232. Był to czas, gdy gniazdo DB9 interfejsu szeregowego coraz rzadziej pojawiało się w komputerach stacjonarnych, o laptopach nie wspomnę, a w elektronice, automatyce, różnych urządzeniach przemysłowych było i nadal jest popularne. W opisie aukcji można było przeczytać, że kabel oparty jest na porządnym chipie Prolific i bez problemu działa na nim np. drukarka fiskalna. Do zestawu dołączony był też mini CD-ROM ze sterownikami, który od razu wyrzuciłem – na stronie prolific.com.tw jest wszystko, co niezbędne.

Kabel przez te kilka lat wykorzystałem kilka razy, m.in. do awaryjnego podłączenia drukarki fiskalnej z laptopem, czy centrali telefonicznej z komputerem, który ściągał rozmowy telefoniczne i ich koszt. Za każdym razem pobierałem sterowniki ze strony producenta i instalowałem je w Windows XP – wszystko działało bez zarzutu. Niecałe 2 lata temu chciałem do tunera DM500 wgrać oprogramowanie za pośrednictwem RS232 i musiałem zainstalować sterowniki do kabla w Windows 7 64 bit. I wtedy zaczęły się kłopoty.

Windows 7 64 bit, PL2303 i błąd kod 10

Po podłączeniu kabla do netbooka z Windows 7 64 bit, system próbował zainstalować sterowniki z bogatej bazy Windows Update, ale bez powodzenia:

Ściągnąłem więc najnowsze drivery ze strony Prolific, ale po ich zainstalowaniu kabel nadal nie działał – szybki rzut oka na menedżera urządzeń i wszystko jasne:

Zaglądam głębiej i…:

Pierwsza myśl to uszkodzony kabel, ale zacząłem szukać czegoś w internecie – może to kwestia np. ustawień w sterowniku. Chwila googlowania i jestem na stronie producenta chipu, gdzie wszystko staje się jasne:

Warning Notice:
Please be warned that counterfeit (fake) PL-2303HX (Chip Rev A) USB to Serial Controller ICs using Prolific’s trademark logo, brandname, and device drivers, were being sold in the China market. Counterfeit IC products show exactly the same outside chip markings but generally are of poor quality and causes Windows driver compatibility issues (Yellow Mark Error Code 10 in Device Manager). We issue this warning to all our customers and consumers to avoid confusion and false purchase.

Please be warned that selling counterfeit products are illegal and punishable by civil and criminal courts according to the trademark, copyright, and intellectual properties laws and regulations. Prolific will take proper and severe actions to cease and confiscate these counterfeit products. Prolific also prohibits the distribution of any PL-2303 drivers (including download links) without written permission from Prolific.

Prolific advices end-users to only purchase vendor branded cable products with company name contact information for service and support. Prolific does not sell cables with Prolific brand and packaging. In case you suspect a counterfeit chip inside, you may also contact Prolific to provide the vendor information.

W skrócie chip Prolific w moim kablu to podróbka, a producent w obronie zastosował zabezpieczenie w sterowniku, które w takim przypadku powoduje błąd Kod 10, czyli brak możliwości uruchomienia urządzenia. No ok, ale kabel działał bez najmniejszego problemu, wiec może uda się znaleźć sterownik 64 bitowy, który nie posiada zabezpieczenia przed podróbkami.

Działające sterowniki Prolific z podróbkami PL2303

Kilkadziesiąt minut na googlach, kilka instalacji różnych sterowników i wreszcie sukces:

Jeszcze sprawdzenie w menedżerze urządzeń, czy wszystko jest w porządku:

Oraz we właściwościach samego urządzenia, dodatkowo w tym oknie w kolejnych zakładkach można ustawić wiele przydatnych rzeczy (prędkość transmisji, numer portu itp.):

Wersja sterownika, która działa bez zarzutu z podrobionym chipem PL2303, to 3.3.2.105, podpisane cyfrowo:

Dodatkowo, w nowych sterownikach ze strony Prolific znajduje się mała aplikacja, która sprawdza dokładny rodzaj chipa – po instalacji działającego, starszego sterownika, programik bez problemu rozpoznał wersję układu znajdującego się w kablu, mimo, że jest to podróbka:

Ciekawostka: Linux Mint w wersji 13 jak i 14 rozpoznał i zainstalował kabel bez problemu, podobnie tuner satelitarny Gigablue oparty o oprogramowanie Enigma2. Działające sterowniki na Windows uratowały kabel od śmietnika, który teraz dzielnie emuluje port COM w moim netbooku MSI Wind U270:

Jeśli macie podobny problem, ze swoim kablem, lub innym konwerterem USB-RS232 firmy Prolific, poniżej znajdują się sprawdzone, działające sterowniki:

>> Ściągnij sterowniki Prolific PL2303 działające z podróbkami

Wpis “Kabel USB-RS232 Prolific PL2303 i błąd kod 10” komentowano 89 razy

 1. Bardzo dziękuje za ten artykuł – dzięki poradom w nim zawartym pokonałem mój kabel i wreszcie zaczął on ze mną rozmawiać. Rzetelna, kompletna i wyczerpująca informacja – pełen profesjonalizm. Wielkie uznanie dla publikującego!

 2. Profesjonalny artykuł. Pełen szacunek. Mój kabel teraz działa!!!
  Serdeczne dzięki za poświęcony czas!

 3. Artykuł bardzo dobry, ale potrzebne małe uzupełnienie.

  Przede wszystkim na końcu całego procesu Windows 7 i tak wyszukuje najnowsze sterowniki i próbuje je zainstalować. Na koniec oczywiście to robi i kabel znowu nie działa. Żeby tego uniknąć należy wyłączyć w Windowsie automatycznie instalowanie nowszych wersji sterowników przez Windows. Wtedy działa. Polecam też stronę:

  http://www.ifamilysoftware.com/news37.html

 4. @Bojowiec Dzięki za dodatkowe informacje. U mnie wspomniany przez Ciebie problem z automatyczną instalacją nowszych sterowników i nadpisywaniem starych nie występuje, mimo włączonego Windows Update – sprawdzałem na dwóch komputerach z Windows 7 x86 i Windows 7 x64, oba w wersji Professional.

 5. Bardzo dziękuję za przedstawienie rozwiązania tego problemu. Informacja ta bardzo mi pomogła w ożywieniu mojego kabla, który po kilku latach użytkowania okazał się podróbką :-).
  Pozdrawiam

 6. Dzięki za info. Myślałem, po wejściu na firmową stronę, że wywaliłem kasę na nie działającego chińczyka, a tu niespodzianka. Pełna peofeska – pozdr.

 7. Witam. Próbowałem wszystkiego i nie działa mi ten adapter:( może jest jeszcze jakiś inny sposób?

 8. Nie mam innego komputera. System jest świeży i w pełni legalny. Może robię coś źle. Ale wszystko co jest opisane na tej stronie próbowałem i bez skutku. Pojawia się tylko kod 10 i że nie można uruchomić urządzenia. Proszę o jakąś radę.

 9. Dzięki człowieku za pomoc parę dni nad tym siedziałem. Super opis. Jak ktoś ma problemy to najlepiej odinstalować sterownik i zainstalować nowy. Po każdej instalacji reset komputera.

 10. Dzieki bardzo koleś za opis pomogło działa idealnie a te stery co u sprzedawcy dostałem to śmietnik totalny, totalny bo nawet nie czyta płyty
  Dziękuje Pozdrawiam

 11. Witam. Mam podobny problem z tym sterownikiem ale pod Windows 8.1 Zainstalowałem powyższy sterownik, aktualny ze strony prolifica jak też dedykowany dla kabla GEV189 ze strony Leica’i… za każdym razem komunikat: “Nie można uruchomić tego urządzenia. (Kod 10) {Za mało zasobów} Nałożono zbyt ścisłe ograniczenia na ilość pamięci wirtualnej lub plik stronicowania, aby możliwe było zakończenie tej operacji.”
  Jestem laikiem i liczę że pomożecie…

 12. @olo Sprawdź programikiem CheckChipVersion Tool jak układ posiada Twój kabelek. Sterowniki do Windows8/8.1 nie wspierają układów PL-2303HXA i PL-2303X, czyli te lawinowo podrabiane. Prolific rekomenduje układy PL-2303HXD oraz PL-2303TA, które nie współpracują ze starszymi sterownikami, bez zabezpieczeń przed klonami. Najnowsze sterowniki do oryginałów znajdziesz na http://www.prolific.com.tw -> Products Application -> Smart I/O -> Serial / Parallel.

 13. Załadowałem sterownik z podanego linkiem pliku. Windows 8.1. Hula!!!
  Wielkie dzięki i szacunek za to, że Ci się chce 🙂
  Pozdrawiam.

 14. a ja mam problem związany z aktualizacją dekoder, podłączam do kabla usb-rs232 kabel rs232 żeńsko żeński, a całość do dekodera. Niby sterowniki zadomowiły się w COM11, gdy jednak wybieram ten COM w aplikacji do aktualizacji dekodera, to mam komunikat, że COM zajęty przez inne aplikacje…

 15. Niesamowicie dziękuję !! :). Przeglądnąłem pół anglojęzycznego internetu w poszukiwaniu tego sterownika, a miałem go pod nosem i to jeszcze z instrukcją po polsku! :). Zaoszczędził mi Pan trzy dyszki na nowe kable, co jest nie bez znaczenia dla biednego studenta 😉

 16. Wielkie dzięki za pomocny artykulik. Kabelek nie chciał współpracować, ale po wykonaniu operacji przedstawionych w artykule oraz zaciągnięciu polecanego sterownika, wszystko śmiga 😉 A kabelek pracuje jako łącznik między moim lapikiem a nieśmiertelną Amigą!

 17. Bardzo dużo pomógł mi Twój artykuł, ale niestety w moim przypadku pomimo instalacji którą zalecasz dla podróbek dalej widnieje błąd 10 :/ już chyba nie mam sił się spierać z tym kablem… powiedzcie mi tylko czy uda się znaleźć kabelek oryginalny? ewentualnie jakiś zastępczy żeby to hulało jak trzeba…

 18. Dobra, pożyteczna i wielce przydatna robota!!! Było sporo takich przewodów w sprzedaży w różnym wykonaniu. Dzięki Twoim wskazówkom ten mój zadziałał jak należy pod Win 7. Program sprawdzający Prolifica melduje: “PL-2303 XA/HXA chip”. Olbrzymie podziękowania!

 19. Dołączam sie do grona oświeconych opisem. Na Win 7 mam komunikację. Na Win 10 sterownik został zainstalowany automatycznie, ale komunikacja nie działała. Błąd jak w publikacji. Po wgraniu sterownika w wersji 3.3.2.105 problem został rozwiązany!!! Na początku, po wgraniu sterownika i ponownym uruchomieniu, Win 10 podmienił sterownik na najnowszy, ale jest na makiecie właściwości sterownika przycisk – wróć do poprzedniej wesji. Jest OK. Jeszcze raz Dzięki.

 20. Jestem kolejnym zadowolonym z pomocy rozwiazania problemu. Wszystkie informacje znalezione tutaj byly bardzo pomocne i rozwiazaly problem! wiec jesli ktos ma problem z PL-2303 to tylko tutaj znajdzie rozwiazanie. Dziekuje !

 21. Jak wyłączyc automatyczne update http://www.dobreprogramy.pl/Wylaczamy-automatyczna-instalacje-sterownikow-z-Windows-Update,News,64945.html mozna też to zrobić w sposób: start/ uruchom i wpisać Zmień ustawienia instalacyjne urządzenia a następnie enter. Pamiętać aby przed instalacją sterowników odłączyć wspomniany kabel usb od komputera.. Gdyby nadal waliło błedami to warto zastosowac taki trick. Wchodzimy w manager urzadzen, i tam gdzie pokazuje nasz kabel klikamy prawym, wybieramy aktualizuj oprogramowanie sterownika, przegladaj moj komputer w poszukiwaniu sterownika, nastepnie pozwol mi wybrac z listy sterowników urzadzen w moim komputerze, na liscie wybieramy pierwsze urzadzenie a nastepnie profilic. A wyzej opisana metoda, po wyłączeniu auto-update steronikow, działa znakomicie.

 22. Człowieku, objawienie Ty moje! – na W10 64bit działa jak złoto 😀 a już tak blisko śmietnika był…
  Dźwięki wielkie 😉

 23. Cześć. U mnie zadziałało. Ale po dłuższym czasie(w sumie to nie aż tak długim, ok. pół godziny) wyrzuca BSOD :/ Ma ktoś sprawdzone sterowniki pod win8.1 ?

 24. a instalował ktoś pod windows 7 ale home 64 bity? mam takiego z pra y i nie chce m i chodzić nawet na tych z porady

 25. Po tylu latach od publikacji artykuł ciągle aktualny… Wspaniałą porada, WIELKIE DZIĘKI !

 26. U mnie na win7 cały czas jest ten problem kodu 10. Ma ktoś jeszcze jakieś rozwiązania :/?

 27. Dla Win10 sterownik powinien byc 3.3, trzeba zrobic downgrade drivera.
  Koledze pomogł akurat Fix ze strony: ifamilysoftware.com/Drivers/PL2303_64bit_Installer

  • Masz rację, dla systemów Windows Vista i nowszych wymagany jest sterownik w wersji max v3.3*. Od wersji v3.4* przestali wspierać układy z serii PL-2303HXA.
   Ostatni certyfikowany pakiet sterowników od Prolific, który obsługuje układy PL-2303HXA to PL2303_Prolific_DriverInstaller_v1417.zip
   Wersja sterownika:
   – Windows 2000/XP/Server2003 (32 & 64-bit) WDM WHQL Driver: v2.0.16.166
   – Windows Vista/7/8/10/Server2008 (32 & 64-bit) WDF WHQL Driver: v3.3.17.203
   Można go pobrać z mojego konta:
   http://www.mediafire.com/file/96yd6ajb9n9yfcb/PL2303_Prolific_DriverInstaller_v1417.zip

 28. Po raz kolejny dziękuję jak wielu moich poprzedników.
  Kabel działał pod win 7 a już pod win 10 nie , jakiś czas temu udało się go uruchomić dzięki poradom grylewicz .pl , lecz po którejś aktualizacji WIN. kabel przestał gadać i oczywiście kod 10.
  , wiele czasu spędzone na uruchomieniu kabelka pod win 10 bez rezultatu .
  A wystarczyło pociągnąć stery z tej strony.

 29. Świetny artykuł – świetny bo trafny. Od kilku lat co jakiś czas walczę z tym adapterem (skądinąd dobrze działającym, gdy właściwie zainstalowany – nigdy mnie nie zawiódł) podczas nowej instalacji. Teraz przesiadłem się na Win10 i moje sprawdzone sterowniki…pod Win10… zawiodły. A tutaj od razu pomoc właściwa i trafna…

 30. Artykuł pomocny, sterownik zadziałał, ale niestety po połoączeniu się przez terminal na odpowiednim porcie w terminalu lecą krzaki 🙁

  1▒▒▒
  ▒▒ɍ&▒(B;▒E▒▒▒;蕢l▒Q;▒▒*▒▒*r▒▒.▒▒C▒vȡ▒r▒AN̅▒▒v▒a @▒▒Ш▒▒▒▒▒
  ▒▒▒@2▒▒▒(B߮aT3?6~▒&▒g ▒▒▒▒▒&▒D▒=$▒.▒▒▒e

  ▒▒▒”▒▒
  v▒▒9▒
  ▒$▒

  *▒””▒*!▒>▒▒
  ▒▒#▒▒▒*▒▒e▒*▒f▒▒▒:▒▒▒(▒▒▒▒▒
  ▒▒▒▒▒z ▒*
  4a1.▒▒▒*
  ▒▒af▒▒*셅%▒▒ ▒▒▒▒
  ▒▒▒A▒g▒
  +▒0▒▒b▒▒▒#r&▒*f▒▒▒▒▒*v▒▒u▒*
  ▒j▒f▒▒▒҉▒*l
  ▒▒|▒▒▒▒P /#
  ▒&▒
  ▒*4▒s▒8▒g▒*
  ▒▒▒*▒▒;▒▒&▒▒▒*!D2▒e▒
  ▒▒*▒*▒▒▒ ▒▒▒v▒&D▒*l
  ▒▒▒z▒(▒a!q▒P▒▒*d▒j▒9▒▒ *▒* ▒▒▒f▒P
  ▒*
  v▒▒b▒▒ ▒>>f▒Ј▒R▒$R▒▒AS▒
  ▒▒▒▒P▒▒8h▒’l.c3▒fS▒D䦨▒▒▒▒
  ▒▒b▒▒b▒▒
  "ee▒/ ▒2▒▒ ▒▒
  ▒:▒▒r▒0▒▒▒▒؅▒▒%▒▒▒*b9&▒v▒a▒▒▒▒
  ▒▒▒>>f▒P ▒▒:▒▒
  a▒
  ▒b▒▒:f▒ȁ
  ::▒▒▒D▒*!.▒▒▒▒▒
  ▒▒▒*▒▒▒*!z▒▒:▒▒R▒▒*▒
  ▒▒▒▒*▒▒▒:f▒*▒&▒*
  ▒▒b▒R▒ ▒e,(▒P ▒.(▒b▒▒e▒*▒▒▒*▒▒ ▒>>d騨▒

  Pozdrawiam

  • Ja miałem podobnie w sytuacji kiedy niepoprawnie były skonfigurowane parametry połączenia z drukarką (prędkość, parzystość itp.). Drukowały się “śmieci”. Po sprawdzeniu parametrów drukarki i odpowiednim ustawieniu we właściwościach COMa hula jak wściekła 🙂

 31. Ten artykuł + komentarze to jak dobre wino, im starszy tym lepszy. W10 – działa.
  Dzięki.

 32. Jak skutecznie wyłączyć automatyczną instalację nowych sterowników w Windows 8.1? Próbowałem pierwszego sposobu z https://www.dobreprogramy.pl/Wylaczamy-automatyczna-instalacje-sterownikow-z-Windows-Update,News,64945.html , drugi nie działa (Uruchom nie odnajduje właściwego programu), a trzeci (edycja rejestru) pokazuje, że sposób 1. już zmienił odpowiedni zapis w rejestrze. Mimo to po włożeniu przejściówki do USB Windows zaczyna instalować nowszy sterownik (3.6.78.350) i błąd znowu występuje.

 33. U mnie na win 10 też pomogło. Niestety po kwietniowej aktualizacji wszystko szlak trafiło i przestało działać. Czy ktoś ma jakiś pomysł jak to naprawić?

  • A nie podmienił Ci się przypadkiem sterownik na niedziałający ? “10” lubi z tym pomieszać przy dużych apdejtach (małych zresztą też :]).

 34. szukałem, szukałem… i znalazłem Twój art. Wielkie dzięki, a już chciałem nowy kabel kupić:)

 35. Kilka lat do komunikacji z tablicą reklamową led musiałem używać ledwo żywego lapa z nieodżałowanym XP na którym kabel działał bez problemu. Po przejściu w 2010 na nowego lapa z Win7 nei mogłem zainstalować tego kabla tak żeby działał. Do dzisiaj 🙂 kiedy trafiłem na ten art. Super dzięki pomogło. Jeśli nie pójdzie od razu znaczy, że macie zainstalowaną oryginalną wersję i trzeba ręcznie zaktualizować sterownik z wyszukaniem najlepszego sterownika w komputerze. Pojawić się wtedy powinno okno z wyborem sterowników dostępnych na kompie i trzeba wybrać ten oznaczony symbolem: 3.3.2.105 i nagle zobaczycie zielony ptaszek 🙂 jeszcze raz wielkie dzięki

 36. Kabel z 409 shop XA/HXA. zmiana z XP na WIN7-32. Przerobione chyba wszystkie dostępne “cudowne” wersje sterowników. Albo nie działa – błąd 10, albo w tym samym miejscu straszy komunikatem o nieoryginalnym chipie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.