Karta WiFi TL-WN822N na chipie rtl8192eu w Linux Mint
Dotychczas używane przeze mnie karty WiFi to TL-WN722N. Sterownik do tej karty był we wszystkich używanych przeze mnie linuksach, bez znaczenia, czy był to Mint na stacjonarnym, armbian na banana pi, czy soft tunera satelitarnego. Ostatnio musiałem trochę zmienić konfigurację sieci i okazało się, że jest mi potrzebna jeszcze jedna karta bezprzewodowa. Na szybko czegoś poszukałem w sieci, kupiłem, paczkę odebrałem, rozpakowałem i po podłączeniu do komputera z Mintem… cisza. Brak sterowników.
Karta TL-WN822N i sterownik
Zakupiona sieciówka, to TP-Link TL-WN822N – 300Mb/s, dwie antenki, podobno duży zasięg. Kartę kupiłem na licytacji za dość dobre (małe) pieniądze. No i nadszedł czas na uruchomienie tego w Mincie, gdzie ma pracować na co dzień.
Poszperałem nieco w sieci i okazało się, że sterownik trzeba sobie zbudować ze źródeł. W ogóle z chipem rtl8192eu nie jest tak fajnie, bo źródła od producenta są do kernela 4.4.x, a teraz można bez problemu używać 4.10 i nowsze. No ale ktoś patch’uje ten driver, tak żeby działała na nowszych jądrach. Znalazłem linki do dwóch wersji, których źródła są na github – sprawdziłem je na kernelu 4.10.0.37 i oba działają poprawnie pierwszy znajduje się tutaj:
https://github.com/jeremyb31/rtl8192eu-linux-driver
a drugi tutaj:
https://github.com/masterzorag/RTL8192EU-linux.git
Zaczynamy od sklonowania źródeł, czyli:
git clone https://github.com/masterzorag/RTL8192EU-linux.git
lub
git clone https://github.com/jeremyb31/rtl8192eu-linux-driver
Teraz skompilujemy sobie sterownik, jeśli sklonowaliśmy zawartość od masterzorag to wchodzimy do folderu:
cd RTL8192EU-linux.git
a jeżeli pobraliśmy źródła od jeremyb31 to wklepujemy:
cd rtl8192eu-linux-driver
Oczywiście przy nazwie folderu posługujemy się tabulatorem, żeby było szybciej. Dalej, budujemy sterownik, czyli robimy:
sudo make
Chwilkę może to potrwać, gdy skończy to instalujemy:
sudo make install
Restart komputera i w sumie karta już powinna zostać wykryta, można sprawdzić czy ma załadowany sterownik:
sudo cat /sys/kernel/debug/usb/devices
Po zestawieniu połączenia z jakąś siecią wifi, wygląda to tak
Podsumowanie
Na początku panika – nowa karta nie działa pod linuksem. Później szperanie w necie i niezbyt ciekawe informacje o rtl8192eu i jego sterowniku do pingwina. Kilka minut później sklonowane źródła, sterownik zbudowany i załadowany, karta działa. Ot linux :). Połączenie jest stabilne. Na dwadzieścia uruchomień systemu raz zdarzyło się, że driver nie został załadowany – wystarczyło odłączyć i podłączyć kartę. Jeśli chodzi o zasięg to na pewno jest dużo lepiej niż na poprzedniej TL-WN722N, bo po zmianie na TL-WN822N zobaczyłem nowe, zapewne bardziej oddalone sieci WiFi.
Jako nie linuxowa osoba, myślałem iż kompilowanie czegoś ze źródeł pod linuxem jest trudniejsze 😀
Też kiedyś myślałem że Linux jest trudny, a teraz to Windows co chwila mnie irytuje.
make ARCH=x86_64 CROSS_COMPILE= -C /lib/modules/4.15.4-300.fc27.x86_64/build M=/home/xxxx/RTL8192EU-linux modules
make[1]: *** /lib/modules/4.15.4-300.fc27.x86_64/build: No such file or directory. Stop.
make: *** [Makefile:1697: modules] Błąd 2
Witam po zrobieniu wszystkiego jak w instrukcji wyskakuje mi taki błąd, jestem świerzy w Linux i nie bardzo rozumiem o co chodzi, proszę o pomoc.
Wygląda na brak folderu /lib/modules/4.15.4-300.fc27.x86_64/build
A co zrobić jeśli sterownik nie chce przyjąć hasła(każdego) do sieci WiFi? Sieci wykrywa, łączy się, ale po podaniu hasła nie następuje uwierzytelnienie i znowu pojawia się ekran do podania hasła. Z sieciami bez haseł mam poprawne połączenie.