Mała płytka testowa AVR atmega8 za niecałe 10zł

Jakiś czas temu natrafiłem na aliexpress na małą płytkę testową dla mikrokontrolera atmega8 i podobnych. Układ praktycznie nie nadaje się do samodzielnej pracy, ale sprawdzi się, gdy dołączymy kolejne moduły czy układy na płytce testowej. Płytka w wersji do samodzielnego montażu kosztuje ~$2, a więc naprawdę niewiele.

Schemat płytki testowej atmega8

Schemat ideowy płytki jest wyjątkowo prosty. W skrócie – mikrokontroler z wyprowadzonymi wyjściami, zasilanie i rezonator kwarcowy. Wygląda to tak (schemat skopiowany z aukcji):

Trochę Chińczykom ucięło prawą stronę, ale wiadomo o co chodzi. Dość dziwny patent, to gniazdo na wtyk USB A. Posiada ono podłączone tylko zasilanie i znacznie lepszym rozwiązanie byłoby gniazdo USB B czy microUSB.

Kit do samodzielnego montażu

W przesyłce, którą otrzymałem z dalekich Chin, znalazłem niezłej jakości gruby laminat z soldermaską i opisem oraz komplet elementów. Jedynie do goldpinów można mieć zastrzeżenia – „złoty” kolor był bardzo blady, bolce wydawały się chudsze niż normalnie.

Laminat jest dwustronny, pady są pocynowane:

Trochę razi kilka niepodłączonych pól miedzi. Znana podstawka ZIF 3M TEXTOOL tutaj występuje jako mnie znana TFXTDOL, ale działa ;).

Czas wziąć lutownicę w rękę.

Montaż taniej, chińskiej płytki testowej AVR

Mimo kompletu części, ja skorzystałem ze starych elementów, większość z wylutu – takie odświeżenie zapasów magazynowych. Montując jakieś inne diody LED, warto sprawdzić, jak będą świecić przy napięciu 5V z szeregowym rezystorem o wartości 4,7kΩ. Prąd wynosi wtedy ok. 3mA i niektóre diody mogą świecić bardzo słabo.

Dobrym pomysłem może okazać się wlutowanie podstawki pod kwarc – umożliwi to jego wymianę na inny. Najprościej wyciąć z podstawki precyzyjnej 3 piny, ze środkowego usunąć końcówkę lutowniczą:

Lutowanie nie powinno zająć dłużej niż 10-15 minut i płytka gotowa:

Pady zostały pokryte dobrej jakości cyną, lutowanie to przyjemność, spoiwo ładnie się rozlewa łącząc nóżki elementów ze ścieżkami:

Na koniec można sobie napisać jakiś prosty program zmieniający cyklicznie stan na pinie PD6 i sprawdzić, czy LED będzie mrugał.

Podsumowanie

Jeśli ktoś zaczyna zabawę z AVR i chce budować prototypy na płytce stykowej, to taki dodatkowy moduł bardzo ułatwi sprawę. Nie szukać i podłączać pinów zasilania, kombinować z kabelkami do programowania itp. W prostych układach, bez zaawansowanego wykorzystywania przetwornika ADC itp., konfiguracja połączeń atmegi na tej płytce okaże się wystarczająca. Ja polecam.

Wojtek

Ostatnie posty

Słuchanie stacji radiowych DAB+ w Linuksie

Radio nieodłącznie kojarzy się z nieśmiertelnym FM lub transmisją intermetową. Standard DAB+ wydaje się być…

2 tygodnie temu

Tani odpowiednik baterii 9V 6F22

Poniżej opiszę odpowiednik drogiej (w stosunku do pojemności) baterii 9V o oznaczeniu 6F22. Ze względu…

4 tygodnie temu

Drogowa / budowlana lampa ostrzegawcza – budowa i działanie

Widząc migającą na pomarańczowo lampę ostrzegawczą, zastanawiałem się (ciekawe czy tylko ja) jak jest zbudowana,…

1 miesiąc temu

ConsolePi – genialny serwer szeregowej konsoli

W tym wpisie przedstawię bardzo ciekawe narzędzie na RaspberryPi, przydatne każdemu administratorowi urządzeń sieciowych. W…

2 miesiące temu

Adapter USB-HDMI Grabber Video

Poniżej opiszę mały, przydatny gadżet, który przechwytuje obraz i dźwięk z portu HDMI i przekazuje…

2 miesiące temu

Przejściówka USB-RS232 PL2303HXA PHASED OUT SINCE 2012

Tytuł tego wpisu zawiera część komunikatu z menedżera urządzeń systemu Windows 11, po wsadzeniu w…

2 miesiące temu