Mała płytka testowa AVR atmega8 za niecałe 10zł

Jakiś czas temu natrafiłem na aliexpress na małą płytkę testową dla mikrokontrolera atmega8 i podobnych. Układ praktycznie nie nadaje się do samodzielnej pracy, ale sprawdzi się, gdy dołączymy kolejne moduły czy układy na płytce testowej. Płytka w wersji do samodzielnego montażu kosztuje ~$2, a więc naprawdę niewiele.

Schemat płytki testowej atmega8

Schemat ideowy płytki jest wyjątkowo prosty. W skrócie – mikrokontroler z wyprowadzonymi wyjściami, zasilanie i rezonator kwarcowy. Wygląda to tak (schemat skopiowany z aukcji):

Schemat płytki avr

Trochę Chińczykom ucięło prawą stronę, ale wiadomo o co chodzi. Dość dziwny patent, to gniazdo na wtyk USB A. Posiada ono podłączone tylko zasilanie i znacznie lepszym rozwiązanie byłoby gniazdo USB B czy microUSB.

Kit do samodzielnego montażu

W przesyłce, którą otrzymałem z dalekich Chin, znalazłem niezłej jakości gruby laminat z soldermaską i opisem oraz komplet elementów. Jedynie do goldpinów można mieć zastrzeżenia – “złoty” kolor był bardzo blady, bolce wydawały się chudsze niż normalnie.

Kit do samodzielnego montażu

Laminat jest dwustronny, pady są pocynowane:

Atmega8 - płytka

Trochę razi kilka niepodłączonych pól miedzi. Znana podstawka ZIF 3M TEXTOOL tutaj występuje jako mnie znana TFXTDOL, ale działa ;).

Zestaw elementów do budowy płytki AVR

Czas wziąć lutownicę w rękę.

Montaż taniej, chińskiej płytki testowej AVR

Mimo kompletu części, ja skorzystałem ze starych elementów, większość z wylutu – takie odświeżenie zapasów magazynowych. Montując jakieś inne diody LED, warto sprawdzić, jak będą świecić przy napięciu 5V z szeregowym rezystorem o wartości 4,7kΩ. Prąd wynosi wtedy ok. 3mA i niektóre diody mogą świecić bardzo słabo.

Dobrym pomysłem może okazać się wlutowanie podstawki pod kwarc – umożliwi to jego wymianę na inny. Najprościej wyciąć z podstawki precyzyjnej 3 piny, ze środkowego usunąć końcówkę lutowniczą:

Podstawka pod rezonator

Lutowanie nie powinno zająć dłużej niż 10-15 minut i płytka gotowa:

Zmontowana płytka testowa

Pady zostały pokryte dobrej jakości cyną, lutowanie to przyjemność, spoiwo ładnie się rozlewa łącząc nóżki elementów ze ścieżkami:

Płytka atmega8 strona lutowania

Na koniec można sobie napisać jakiś prosty program zmieniający cyklicznie stan na pinie PD6 i sprawdzić, czy LED będzie mrugał.

Podsumowanie

Jeśli ktoś zaczyna zabawę z AVR i chce budować prototypy na płytce stykowej, to taki dodatkowy moduł bardzo ułatwi sprawę. Nie szukać i podłączać pinów zasilania, kombinować z kabelkami do programowania itp. W prostych układach, bez zaawansowanego wykorzystywania przetwornika ADC itp., konfiguracja połączeń atmegi na tej płytce okaże się wystarczająca. Ja polecam.

Możesz również polubić…

2 komentarze

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.