Szlifierka jest jak kropka nad i dla każdego majsterkowicza. Dzięki niej można pięknie wygładzić powierzchnię, co służy estetycznemu wykończeniu lub w niektórych przypadkach ułatwia złączenie ze sobą dwóch elementów. Wszystko dlatego, że szlifując, tworzy się równą, płaską powierzchnię, co pozwala lepiej zespajać poszczególne części. Szlifierka sprawdza się także przy precyzyjnym przecinaniu różnych materiałów i do wielu innych zadań.
Różnice w rodzajach szlifierek dotyczą kilku obszarów. Przede wszystkim różnią się one przeznaczeniem i wykorzystywaną technologią. Przy wyborze elektronarzędzia warto zwrócić uwagę na aspekty takie jak moc czy liczba oscylacji, bo te parametry mają największy wpływ na to, z jakimi rodzajami materiałów poradzi sobie urządzenie. Bezpośrednio przed rozpoczęciem pracy należy dobrać odpowiednie tarcze i dopasować obroty, które powinny być jak najmniejsze, jeśli obróbce poddawane jest delikatne tworzywo.
Jednym z najczęściej wybieranych narzędzi do pracy w przydomowym warsztacie jest szlifierka oscylacyjna. Odpowiadają za to dwie kwestie: przystępna cena i szeroka liczba zastosowań urządzenia. Modele o małej mocy posłużą głównie do pracy w drewnie, jednak można postawić na wyższe parametry i pracować z użyciem szlifierki oscylacyjnej także przy metalu. To narzędzie najlepiej sprawdza się do obrabiania niewielkich powierzchni. Za pomocą małej tarczy można szlifować także trudno dostępne miejsce, jak choćby narożniki drewnianych konstrukcji.
Głównym wyróżnikiem tego typu szlifierek jest ruch, w jaki silnik wprowadza tarczę szlifującą. Odbywa się on oscylacyjnie, a więc na linii przód-tył. Z tego powodu narzędzie najlepiej sprawdza się do ostatecznego wykańczania wstępnie już obrobionych powierzchni. W konfrontacji z dużymi nierównościami czas pracy z użyciem takiego modelu byłby znacznie dłuższy niż przy zastosowaniu innego typu szlifierek. Charakterystycznym elementem szlifierki oscylacyjnej jest także jej stopa, która zwykle ma kształt prostokątny lub trójkątny.
Szlifierka mimośrodowa odznacza się na tle innych modeli swoją elastyczną tarczą. Dzięki temu obróbce można poddawać nie tylko powierzchnie płaskie, ale też wypukłe czy wklęsłe. Nadaje się do obróbki tych samych materiałów, co wariant oscylacyjny, czyli radzi sobie równie dobrze z drewnem, co z metalem czy betonem. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że tarcza elastyczna może nieco gorzej sprawdzać się przy miękkich tworzywach. Polerowanie z jej użyciem wykonuje się szybciej, jednak z tego powodu praca wymaga wtedy większej precyzji.
Ruch szlifierki mimośrodowej łączy w sobie oscylację oraz obroty, dzięki czemu sprzęt dobrze radzi sobie z wyrównywaniem bardziej nieforemnych powierzchni. Często stosuje się ją do zdzierania starego lakieru z karoserii aut czy usuwania resztek farby na betonie. Jednym z ważniejszych parametrów przy wyborze tego narzędzia jest mimośrodowość, czyli zakres wychylenia stopy. Stopa takiej szlifierki jest okrągła i nakłada się na nią papier ścierny. Im mniejsza stopa, tym dokładniejsza będzie obróbka, jednak przy materiałach o dużej powierzchni lepiej sprawdzi się większy model.
Za pomocą szlifierki prostej można wykonać szereg prac w zakresie obróbki, na różnego rodzaju materiałach. Świetnie sprawdza się przy wyrównywaniu powierzchni spoin spawalniczych, grawerowaniu, polerowaniu czy nawet wierceniu i frezowaniu. Niektóre modele oferują opcję czyszczenia, gdy założy się na nie drucianą szczotkę. Szlifierka prosta operuje zarówno na materiałach miękkich, typu tworzywa sztuczne czy drewno, jak i na twardych typu metal, kamień i beton.
Ze względu na budowę elektronarzędzia, tego typu szlifierkę często nazywa się palcową. Ma wygodny kształt, który umożliwia pracę w bardzo trudnodostępnych miejscach i nie wymaga trzymania oburącz. Na szczególną uwagę zasługują szlifierki proste DeWalt. Marka oferuje wysokoobrotowe narzędzia przydatne w profesjonalnych warsztatach. Stosowane są w nich nowoczesne technologie, które ułatwiają obsługę i poprawiają bezpieczeństwo. Przykładem tego może być automatyczne rozłączanie szczotek silnika przy znacznym przeciążeniu, co pozwala uniknąć uszkodzenia sprzętu.
Wysoka cena i specjalistyczne zastosowania sprawiają, że szlifierka stołowa wybierana jest głównie do profesjonalnych warsztatów. Różnica w jej anatomii jest widoczna już na pierwszy rzut oka, ponieważ najczęściej zbudowana jest z dwóch okrągłych tarcz, a w jej centralnej części umieszczony zostaje silnik. Oczywiście dla amatorów majsterkowania również może okazać się bardzo cennym narzędziem, jednak należy brać pod uwagę jej znaczny rozmiar i związaną z tym mniejszą mobilność, niż ma to miejsce w przypadku innych typów szlifierek.
Głównym przeznaczeniem szlifierki stołowej jest ostrzenie części tnącej w metalowych narzędziach. Z powodzeniem poradzi sobie z nożami kosiarki, głowicą siekiery czy piłą. Poza tym służy do szlifowania ostrych metalowych krawędzi, pozwala na obróbkę skrawaniem, czyli poprzez usuwanie naddatku materiału, umożliwia też polerowanie i wygładzanie detali. Za obróbkę metalu odpowiada specjalnie przystosowany kamień szlifierski, jednak w wielu modelach instaluje się również taśmę do szlifowania drewna, co zwiększa uniwersalność narzędzia.
Szlifierki kątowe swoją nazwę biorą od specyficznego układu tarczy. Położona jest ona bokiem, ponieważ taka forma pozwala na wygodniejsze manewrowanie przy cięciu i szlifowaniu twardych materiałów. Taka szlifierka świetnie nadaje się na plac budowy czy do warsztatu obrabiającego twarde tworzywa. Nie sprawdzi się jednak przy precyzyjnych pracach, choć zastosowanie odpowiednich końcówek znacznie zwiększa funkcjonalność urządzenia.
Wybierając szlifierkę kątową, warto zwracać uwagę na technologie stosowane przez producenta. Marka DeWalt w swoich elektronarzędziach umieszcza sprzęgło, które redukuje efekt odbicia. W wielu modelach stosowana jest regulacja pozycji rękojeści bocznej. Pozwala to ustawić sprzęt tak, aby obróbka była jak najbardziej ergonomiczna.
Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…
Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…
Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…
W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…
Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…
Tradycyjnie w styczniu, publikuję podsumowanie minionego roku na stronie grylewicz.pl. Poniżej trochę liczb, lista najpopularniejszych…