Jakiś czas temu pisałem o całkiem ciekawym gadżecie z androidem na pokładzie, przeznaczonym do pracy z telewizorem: Android w telewizorze czyli Google TV. Urządzenie, czyli MK808 posiadało zainstalowany system w wersji 4.1 – Jelly Bean. Firmware był datowany na 10.01.2013. Poszperałem ostatnio troszkę w internecie i okazało się, że jest to całkiem popularny sprzęt i można na nim zainstalować różne alternatywne oprogramowanie, w tym nawet ubuntu. Jednym z najczęściej instalowanych softów jest Finless ROM i takie też firmware zdecydowałem się wgrać do mojego dongla. Cała operacja to mniej niż godzina, a dongle zyskuje nowszy system i kilka dodatkowych funkcji, więc warto.
Urządzenia występują w dwóch wersjach, bez bluetootha – czyli model bez literki na końcu oznaczenia, i z bluetoothem, czyli MK808B. Dodatkwo możemy mieć do czynienia z oryginalnymi donglami i z klonami. Ustalenie posiadanej wersji jest niezbędne do dobrania odpowiedniego firmware. Po wgraniu niewłaściwego sofru, google tv nie będzie działał.
Poniższy opis dotyczy wersji bez bluetootha z chipem Rk3066. Do przeprowadzenia aktualizacji oprogramowania będzie potrzebny komputer z Windowsem, archiwum z firmware i porządny kabel mini USB. Oprogramowanie znajdziemy na tej stronie: FREAKTAB. Ja pobrałem paczkę o nazwie mk808_finless_21.zip. Archiwum rozpakowałem na pulpicie, by mieć łatwy i szybki dostęp do plików. Kolejny krok to podłączenie MK808 do komputera za pomocą kabla USB wetkniętego w port OTG. Urządzenie musi być podłączone jako pamięć masowa – czyli w Windows musimy je widzieć jako dysk wymienny. Jeśli jest inaczej (podłączone jako urządzenie multimedialne, lub nic nie widać), to w MK808 wchodzimy w Ustawienia->USB i zaznaczamy opcję Connect to PC. Koło zegarka pojawi się ikonka USB, klikamy na nią i wybieramy opcję Pamięć masowa.
W ściagniętym archiwum znajduje się plik ROM_Flash_Tool_137.exe, który trzeba uruchomić. Przy prawidłowo ustawionej komunikacji USB w MK808, na dole okna aplikacji RKAndroidTool v1.37 powinien widnieć komunikat Found RKAndroid Mass Storage Usb, tak jak na poniższym screenie:
Naciskamy przycisk Reboot to Flash Mode, by przełączyć urządzenie w tryb wgrywania firmware. Jeśli otrzymamy komunikat błędu (tak było w moim przypadku), to wyłączamy aplikację i przechodzimy do folderu alternate_reboot_to_flash_tool z którego uruchamiamy RKBatchTool.exe:
Różowy kwadrat z jedynką oznaczony jako 1-2 informuje o wykrytym MK808, naciskamy przycisk Switch, który zrestatuje urządzenie i ustawi tryb Flash Mode. Możemy już wyłączyć tą aplikację.
Po restarcie naszego dongle’a, Windows spróbuje zainstalować do niego specjalne sterowniki, co zakończy się niepowodzeniem. Przechodzimy więc do Menedżera urządzeń, w przypadku 7 wygląda to tak:
Na nieznanym urządzeniu klikamy prawym myszy i wybieramy Właściwości, następnie Aktualizuj sterownik…:
W kolejnym oknie trzeba wybrać opcję Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika:
Wskazujemy folder ze sterownikiem, wystarczy zaznaczyć główny katalog MK808 Finless 2.1 ROM (wtedy ptaszkujemy opcję przeszukującą podfoldery) lub wybrać zgodnie z wersją systemu:
Akceptujemy komunikat informujący o znalezieniu właściwego sterownika Rockchip:
I czekamy chwilkę na jego instalację:
Teraz w Menedżerze urządzeń sprawdzamy, czy wszystko jest OK, czyli czy mamy Rockusb Device:
Zamykamy wszystkie zbędne okna i ponownie uruchamiany progran RKAndroidTool v1.37 klikając na ROM_Flash_Tool_137.exe i upewnimy się, że status to Found RKAndroid Loader Rock Usb. Nie zmieniamy żadnych opcji, wybieramy tylko ERASE NAND:
Czekamy chwilkę na zakończenie kasowania wewnętrznego Flasha, po którym wybieramy opcję Flash ROM:
Zajmie to chwilkę. Jeśli cały proces wgrywania nowego firmware przebiegnie pomyślnie, to okno ze statusem będzie wyglądało mniej więcej tak:
Na koniec urządzenie zresetuje się i uruchomi z nową wersją oprogramowania.
Już podczas ładowania Androida w MK808 łatwo zauważyć, że mamy wgrany nowy firmware:
Czyli możemu uznać, że wszystko przebiegło pomyślnie. Po poświęceniu kilku minut na konfigurację urządzenia, MK808 z Androidem 4.2.2 jest gotowe do pracy.
Mamy w domu dość wiekowy (2012) Boombox Philips, model AZ385/12 używany przez dzieci głównie jako…
Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…
Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…
Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…
W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…
Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…
Zobacz komentarze