Wgrywanie nowego firmware do MK808

Jakiś czas temu pisałem o całkiem ciekawym gadżecie z androidem na pokładzie, przeznaczonym do pracy z telewizorem: Android w telewizorze czyli Google TV. Urządzenie, czyli MK808 posiadało zainstalowany system w wersji 4.1 – Jelly Bean. Firmware był datowany na 10.01.2013. Poszperałem ostatnio troszkę w internecie i okazało się, że jest to całkiem popularny sprzęt i można na nim zainstalować różne alternatywne oprogramowanie, w tym nawet ubuntu. Jednym z najczęściej instalowanych softów jest Finless ROM i takie też firmware zdecydowałem się wgrać do mojego dongla. Cała operacja to mniej niż godzina, a dongle zyskuje nowszy system i kilka dodatkowych funkcji, więc warto.

Przygotowania do wgrania firmware do MK808

Urządzenia występują w dwóch wersjach, bez bluetootha – czyli model bez literki na końcu oznaczenia, i z bluetoothem, czyli MK808B. Dodatkwo możemy mieć do czynienia z oryginalnymi donglami i z klonami. Ustalenie posiadanej wersji jest niezbędne do dobrania odpowiedniego firmware. Po wgraniu niewłaściwego sofru, google tv nie będzie działał.

Poniższy opis dotyczy wersji bez bluetootha z chipem Rk3066. Do przeprowadzenia aktualizacji oprogramowania będzie potrzebny komputer z Windowsem, archiwum z firmware i porządny kabel mini USB. Oprogramowanie znajdziemy na tej stronie: FREAKTAB. Ja pobrałem paczkę o nazwie mk808_finless_21.zip. Archiwum rozpakowałem na pulpicie, by mieć łatwy i szybki dostęp do plików. Kolejny krok to podłączenie MK808 do komputera za pomocą kabla USB wetkniętego w port OTG. Urządzenie musi być podłączone jako pamięć masowa – czyli w Windows musimy je widzieć jako dysk wymienny. Jeśli jest inaczej (podłączone jako urządzenie multimedialne, lub nic nie widać), to w MK808 wchodzimy w Ustawienia->USB i zaznaczamy opcję Connect to PC. Koło zegarka pojawi się ikonka USB, klikamy na nią i wybieramy opcję Pamięć masowa.

Przełączenie MK808 w tryb Flash Mode

W ściagniętym archiwum znajduje się plik ROM_Flash_Tool_137.exe, który trzeba uruchomić. Przy prawidłowo ustawionej komunikacji USB w MK808, na dole okna aplikacji RKAndroidTool v1.37 powinien widnieć komunikat Found RKAndroid Mass Storage Usb, tak jak na poniższym screenie:

Ustawienie Flash Mode w MK808

Naciskamy przycisk Reboot to Flash Mode, by przełączyć urządzenie w tryb wgrywania firmware. Jeśli otrzymamy komunikat błędu (tak było w moim przypadku), to wyłączamy aplikację i przechodzimy do folderu alternate_reboot_to_flash_tool z którego uruchamiamy RKBatchTool.exe:

Flash Mode w MK808

Różowy kwadrat z jedynką oznaczony jako 1-2 informuje o wykrytym MK808, naciskamy przycisk Switch, który zrestatuje urządzenie i ustawi tryb Flash Mode. Możemy już wyłączyć tą aplikację.

Instalacja sterowników w Windows do MK808

Po restarcie naszego dongle’a, Windows spróbuje zainstalować do niego specjalne sterowniki, co zakończy się niepowodzeniem. Przechodzimy więc do Menedżera urządzeń, w przypadku 7 wygląda to tak:

MK808 w windows - sterowniki

Na nieznanym urządzeniu klikamy prawym myszy i wybieramy Właściwości, następnie Aktualizuj sterownik…:

Instalacja sterowników do MK808

W kolejnym oknie trzeba wybrać opcję Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika:

Wskazanie sterownika do MK808

Wskazujemy folder ze sterownikiem, wystarczy zaznaczyć główny katalog MK808 Finless 2.1 ROM (wtedy ptaszkujemy opcję przeszukującą podfoldery) lub wybrać zgodnie z wersją systemu:

Sterowniki windows do MK808

Akceptujemy komunikat informujący o znalezieniu właściwego sterownika Rockchip:

Sterowniki Rockchip do mk808

I czekamy chwilkę na jego instalację:

Instalowanie sterowników do MK808

Teraz w Menedżerze urządzeń sprawdzamy, czy wszystko jest OK, czyli czy mamy Rockusb Device:

Zainstalowany MK808

Zamykamy wszystkie zbędne okna i ponownie uruchamiany progran RKAndroidTool v1.37 klikając na ROM_Flash_Tool_137.exe i upewnimy się, że status to Found RKAndroid Loader Rock Usb. Nie zmieniamy żadnych opcji, wybieramy tylko ERASE NAND:

Erase NAND w MK808

Czekamy chwilkę na zakończenie kasowania wewnętrznego Flasha, po którym wybieramy opcję Flash ROM:

Wgrywanie nowego firmware do MK808

Zajmie to chwilkę. Jeśli cały proces wgrywania nowego firmware przebiegnie pomyślnie, to okno ze statusem będzie wyglądało mniej więcej tak:

Komunikaty przy wgrywaniu softu do MK808

Na koniec urządzenie zresetuje się i uruchomi z nową wersją oprogramowania.

ROM Finless 2.1 z Androidem 4.2.2 w MK808

Już podczas ładowania Androida w MK808 łatwo zauważyć, że mamy wgrany nowy firmware:

finless ROM bootlogo w MK808

Czyli możemu uznać, że wszystko przebiegło pomyślnie. Po poświęceniu kilku minut na konfigurację urządzenia, MK808 z Androidem 4.2.2 jest gotowe do pracy.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 21.10.2013

    […] Mail od Samknows z podsumowaniem wrześniowych parametrów łącza internetowego przyszedł dosyć późno, bo dopiero 10 października. Wrzesień typowo – bez żadnych zakłóceń, wszystko działało jak należy. Jeśli chodzi o domową sieć, to konfiguracja jest bez zmian: router netiaspot, do portu LAN dołączony whitebox, a do niego bramka voip i tuner satelitarny. Z sieci WiFi korzysta komputer stacjonarny, netbook i notebook, mini-serwer na linuksie, printserver, drukarka-skaner-kopiarka, okazjonalnie tablet,  2 telefony z androidem i google TV, czyli małe urządzonko mk808. […]

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.