Wgrywanie nowego firmware do MK808

finless ROM bootlogo w MK808Jakiś czas temu pisałem o całkiem ciekawym gadżecie z androidem na pokładzie, przeznaczonym do pracy z telewizorem: Android w telewizorze czyli Google TV. Urządzenie, czyli MK808 posiadało zainstalowany system w wersji 4.1 – Jelly Bean. Firmware był datowany na 10.01.2013. Poszperałem ostatnio troszkę w internecie i okazało się, że jest to całkiem popularny sprzęt i można na nim zainstalować różne alternatywne oprogramowanie, w tym nawet ubuntu. Jednym z najczęściej instalowanych softów jest Finless ROM i takie też firmware zdecydowałem się wgrać do mojego dongla. Cała operacja to mniej niż godzina, a dongle zyskuje nowszy system i kilka dodatkowych funkcji, więc warto.

Przygotowania do wgrania firmware do MK808

Urządzenia występują w dwóch wersjach, bez bluetootha – czyli model bez literki na końcu oznaczenia, i z bluetoothem, czyli MK808B. Dodatkwo możemy mieć do czynienia z oryginalnymi donglami i z klonami. Ustalenie posiadanej wersji jest niezbędne do dobrania odpowiedniego firmware. Po wgraniu niewłaściwego sofru, google tv nie będzie działał.

Poniższy opis dotyczy wersji bez bluetootha z chipem Rk3066. Do przeprowadzenia aktualizacji oprogramowania będzie potrzebny komputer z Windowsem, archiwum z firmware i porządny kabel mini USB. Oprogramowanie znajdziemy na tej stronie: FREAKTAB. Ja pobrałem paczkę o nazwie mk808_finless_21.zip. Archiwum rozpakowałem na pulpicie, by mieć łatwy i szybki dostęp do plików. Kolejny krok to podłączenie MK808 do komputera za pomocą kabla USB wetkniętego w port OTG. Urządzenie musi być podłączone jako pamięć masowa – czyli w Windows musimy je widzieć jako dysk wymienny. Jeśli jest inaczej (podłączone jako urządzenie multimedialne, lub nic nie widać), to w MK808 wchodzimy w Ustawienia->USB i zaznaczamy opcję Connect to PC. Koło zegarka pojawi się ikonka USB, klikamy na nią i wybieramy opcję Pamięć masowa.

Przełączenie MK808 w tryb Flash Mode

W ściagniętym archiwum znajduje się plik ROM_Flash_Tool_137.exe, który trzeba uruchomić. Przy prawidłowo ustawionej komunikacji USB w MK808, na dole okna aplikacji RKAndroidTool v1.37 powinien widnieć komunikat Found RKAndroid Mass Storage Usb, tak jak na poniższym screenie:

Ustawienie Flash Mode w MK808

Naciskamy przycisk Reboot to Flash Mode, by przełączyć urządzenie w tryb wgrywania firmware. Jeśli otrzymamy komunikat błędu (tak było w moim przypadku), to wyłączamy aplikację i przechodzimy do folderu alternate_reboot_to_flash_tool z którego uruchamiamy RKBatchTool.exe:

Flash Mode w MK808

Różowy kwadrat z jedynką oznaczony jako 1-2 informuje o wykrytym MK808, naciskamy przycisk Switch, który zrestatuje urządzenie i ustawi tryb Flash Mode. Możemy już wyłączyć tą aplikację.

Instalacja sterowników w Windows do MK808

Po restarcie naszego dongle’a, Windows spróbuje zainstalować do niego specjalne sterowniki, co zakończy się niepowodzeniem. Przechodzimy więc do Menedżera urządzeń, w przypadku 7 wygląda to tak:

MK808 w windows - sterowniki

Na nieznanym urządzeniu klikamy prawym myszy i wybieramy Właściwości, następnie Aktualizuj sterownik…:

Instalacja sterowników do MK808

W kolejnym oknie trzeba wybrać opcję Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika:

Wskazanie sterownika do MK808

Wskazujemy folder ze sterownikiem, wystarczy zaznaczyć główny katalog MK808 Finless 2.1 ROM (wtedy ptaszkujemy opcję przeszukującą podfoldery) lub wybrać zgodnie z wersją systemu:

Sterowniki windows do MK808

Akceptujemy komunikat informujący o znalezieniu właściwego sterownika Rockchip:

Sterowniki Rockchip do mk808

I czekamy chwilkę na jego instalację:

Instalowanie sterowników do MK808

Teraz w Menedżerze urządzeń sprawdzamy, czy wszystko jest OK, czyli czy mamy Rockusb Device:

Zainstalowany MK808

Zamykamy wszystkie zbędne okna i ponownie uruchamiany progran RKAndroidTool v1.37 klikając na ROM_Flash_Tool_137.exe i upewnimy się, że status to Found RKAndroid Loader Rock Usb. Nie zmieniamy żadnych opcji, wybieramy tylko ERASE NAND:

Erase NAND w MK808

Czekamy chwilkę na zakończenie kasowania wewnętrznego Flasha, po którym wybieramy opcję Flash ROM:

Wgrywanie nowego firmware do MK808

Zajmie to chwilkę. Jeśli cały proces wgrywania nowego firmware przebiegnie pomyślnie, to okno ze statusem będzie wyglądało mniej więcej tak:

Komunikaty przy wgrywaniu softu do MK808

Na koniec urządzenie zresetuje się i uruchomi z nową wersją oprogramowania.

ROM Finless 2.1 z Androidem 4.2.2 w MK808

Już podczas ładowania Androida w MK808 łatwo zauważyć, że mamy wgrany nowy firmware:

finless ROM bootlogo w MK808

Czyli możemu uznać, że wszystko przebiegło pomyślnie. Po poświęceniu kilku minut na konfigurację urządzenia, MK808 z Androidem 4.2.2 jest gotowe do pracy.

Wpis “Wgrywanie nowego firmware do MK808” posiada jeden komentarz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.