Warsztat elektronika

Wiertarka stołowa czy magnetyczna? Co lepsze?

Wiertarka stołowa i magnetyczna mają to samo przeznaczenie – wiercenie, gwintowanie i pogłębianie otworów. Różnią się jednak znacznie pod względem swojej budowy, co przekłada się na zupełnie inny komfort użytkowania i zakres zastosowań.

Zastosowania wiertarek

Zarówno wiertarka stołowa, jak i magnetyczna, w zależności od modelu mogą mieć wąską specjalizację w zakresie obrabianych materiałów lub radzić sobie z wieloma różnymi tworzywami przy zastosowaniu odpowiednich wierteł. Tak mocne wiertarki najczęściej wykorzystuje się do wykonywania otworów o sporej średnicy lub takich, które muszą być niezwykle precyzyjnie rozmieszczone ze względu na ich rolę konstrukcyjną. Często są to sieciowe elektronarzędzia, dlatego wyróżniają się znacznie większą mocą od swoich bardziej mobilnych wariantów. Właśnie dlatego jest to sprzęt do zadań specjalnych.

Wiertarka stołowa

Ogromna precyzja, jaką zapewnia wiertarka stołowa, wynika z kilku faktów. Przede wszystkim w czasie pracy jej głowica pozostaje unieruchomiona, podczas gdy samo wiertło przesuwa się po pionowej osi, by wykonać otwór w materiale. Dokładność elektronarzędzia jest uzależniona także od jego przemyślanej budowy, która powinna zapewnić jak najlepsze tłumienie drgań. W tym względzie na wyróżnienie zasłużyła wiertarka stołowa Bosch, wyposażona także w laser ułatwiający naprowadzenie wiertła na obszar roboczy.

Obsługa wiertarki kolumnowej jest względnie prosta. W pierwszym kroku należy wyregulować wszystkie ustawienia pod kątem wielkości i komfortu obrabiania danego typu materiału. Odblokowuje się dźwignię zaciskową, by nadać stołowi roboczemu odpowiednią wysokość. Później należy wyregulować głębokość wykonanego nawiercenia za pomocą zderzaka wrzeciona. Konieczne będzie dopasowanie także obrotów – powinny być tym wyższe, im twardszy jest materiał poddawany obróbce.

Wiertarka magnetyczna

Specyficzna budowa wiertarki magnetycznej wynika z faktu, iż została ona zaopatrzona w stopę z elektromagnesem mocującym ją do metalowych elementów. Jest dość lekka, nadaje się do pracy w trudnodostępnych miejscach i można ją kupić w wariancie sieciowym lub akumulatorowym. Dzięki temu odznacza się dużo większą mobilnością niż jej stołowa odpowiedniczka. Cenią ją za to budowlańcy, zwłaszcza z obszaru infrastruktury transportowej, jednak takie rozwiązanie przydaje się także w różnych wyspecjalizowanych warsztatach. Warto pamiętać, że wiertarka magnetyczna nie przyczepi się do każdej powierzchni, obrabiany materiał musi mieć określoną wielkość, aby zaczepienie się elektromagnesu było możliwe.

Użytkowanie tego elektronarzędzia wymaga nieco wprawy. Wrzeciono wiertarki magnetycznej umieszcza się na suwaku, który obsługuje się ręcznie za pomocą dźwigni. Przy wykonywaniu dużych otworów często wybierane są frezy trepanacyjne, bo nie wymagają wcześniejszego nawiercania obszaru roboczego oraz pobierają nawet o 30% mniej mocy, zwiększając tym samym zakres możliwości urządzenia. Silny elektromagnes i skuteczne wiertła trepanacyjne powodują, że wiertarka magnetyczna nadaje się do bardzo precyzyjnych zadań.

Najlepsze rozwiązanie w warsztacie

Za plus wiertarki magnetycznej zdecydowanie można uznać stosunek wielkości wykonywanych otworów do rozmiaru urządzenia. Duża precyzja zawarta w niewielkim narzędziu szczególnie przydaje się przy pracy na wysokościach lub w terenie. Warto jednak zwrócić uwagę, że wersja stołowa ma nieco większą uniwersalność w kwestii ilości obrabianych materiałów. Nie ogranicza jej rozmiar elementu i sprawdzi się także do drewna czy innych niemetalicznych tworzyw.

Przy zakupie elektronarzędzi warto najpierw dobrze sprecyzować swoje potrzeby. Na pewno oferta produktów marki Bosch sprosta każdej z nich, jednak wybór typu sprzętu poprzyj przemyślaną decyzją. Warto wiedzieć, że wiertarka magnetyczna może mieć dodatkową przyssawkę i pracować także w pozycjach bocznych oraz wzniesiona ku górze. Z drugiej jednak strony – jej stabilne ustawienie wymaga gładkiej i grubej metalowej powierzchni, co nie zawsze jest osiągalne.

Wpis sponsorowany

Ostatnie posty

Tani moduł IoT z kamerką ESP32 CAM – pierwsze uruchomienie

Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…

7 miesięcy temu

Aktualizacja oprogramowania w stacji lutowniczej AiXun T3A

Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…

7 miesięcy temu

Programator USB AVR ISP z Arduino Nano

Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…

8 miesięcy temu

Tester elementów elektronicznych na atmega – aktualizacja firmware’u

W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…

9 miesięcy temu

Wzmacniacz słuchawkowy Lovely Cube – popularny klon Lehmanna

Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…

9 miesięcy temu

Podsumowanie 2023 roku

Tradycyjnie w styczniu, publikuję podsumowanie minionego roku na stronie grylewicz.pl. Poniżej trochę liczb, lista najpopularniejszych…

10 miesięcy temu