Wymiana matrycy w laptopie – krok po kroku

Całkiem niedawno znajoma poprosiła mnie o naprawienie laptopa. Tym razem nie chodziło o oprogramowanie – notebook miał po prostu pękniętą matrycę. Był to ten sam Acer, na przykładzie którego jakiś czas temu opisałem uruchomienie trybu eRecovery. W podobnych przypadkach najpierw rozkręcam laptopa, by dokładnie sprawdzić zamontowany tam model LCD. Tym razem jednak nowa matryca musiała czekać na sprzęt. Po krótkich poszukiwaniach okazało się, że do Acer Aspire 5439 pasuje bardzo dużo różnych matryc o przekątnej 15,6 cala, z 40 pinowym gniazdem, umieszczonym na dole z lewej strony.

Demontaż pękniętej matrycy

Laptop, który do mnie trafił wyglądał tak:

Przed przystąpieniem do pracy, należy wyłączyć laptop i bezwzględnie odłączyć od niego zasilacz i wyjąć baterie. Następnie należy usunąć maskownice ze śrub, znajdujące się w dolnym lewym i prawym rogu:

Ja użyłem szpilkę, którą podważyłem przyklejone zaślepki i po delikatnym oderwaniu odłożyłem je w bezpieczne miejsce. Następnie małym krzyżakowym wkrętakiem wykręciłem schowane wcześniej śrubki, po czym przystąpiłem do delikatnej operacji demontażu ramki, mocowanej na kilka zatrzasków. Mniej więcej w połowie jej wysokości wsadziłem palce między plastik a ekran i delikatnie odciągałem do puszczenia zatrzasków:

Po całkowitym ściągnięciu ramki należy uważać na części maskujące zawiasy. Są one w kształcie haka i łatwo je połamać gwałtowym ruchem. Teraz już pozostało tylko kilka śrubek – po dwie przy każdym zawiasie i po jednej w prawym i lewym górnym rogu.

Przed całkowitym ściągnięciem tylnej pokrywy, odpiąłem małą wtyczkę od modułu z kamerką:

Trochę gimnastyki czekało mnie przy odklejaniu taśmy sygnałowej. Najpierw usunąłem zabezpieczenie naklejone na gniazdo, następnie delikatnie oddzielałem kabel od starej matrycy. Ostatni etap, to wykręcenie sześciu śrubek – po trzy z lewej i prawej strony, które mocują ekran LCD do pałąków połączonych z zawiasami:

I w ten dosyć łatwy sposób udało się uwolnić zeputą część od laptopa.

Montaż nowej matrycy LCD

Kupiłem nowy ekran LCD za około 200zł. Modeł który otrzymałem, to CHIMEI Innolux N156BGE -L21:

Gniazdo sygnałowe jak i jego ulokowanie jest identyczne jak w oryginalnie zamontowanej matrycy LG LP156WH4:

Montaż zacząłem od wkręcenia bocznych śrub, mocujących ekran do zawiasów. Następnie wpiąłem wtyk w gniazdo i nakleiłem zabezpieczenie. Taśmę sygnałową przykleiłem, tak jak to miało miejsce w oryginale:

Następny krok, to przykręcenie tylnej klapy – cztery śrubki na dole i dwie na górze, podłączyłem też moduł z kamerką. Przed złożeniem całości, a szczególnie kłopotliwej ramki, włączyłem notebook, by sprawdzić, czy wszystko jest OK, warto też zrobić test wbudowanej kamerki:

Idealny, krystaliczny obraz to sygnał, że czas na ramkę z zatrzaskami. Przed jej montażem warto jeszcze się upewnić, że wiązka sygnałowa jest dobrze ułożona w lewym zawiasie. Jeśli znajdzie się ona w niewłaściwym miejscu, to ramka będzie brzydko odstawać.

Przed samodzielną wymianą matrycy w laptopie, prócz powyższych zdjęć i opisu może być również przydatny filmik, który znalazłem w sieci:

Po wkręceniu dwóch śrubek i zamaskowaniu ich okrągłymi naklejkami wystarczyło przetrzeć matrycę specjalną szmatką, która usunęła odciski palców zostawione podczas montażu. Jak widać cała operacja jest dosyć prosta, jedyna trudność to ramka z zatrzaskami, którą łatwo uszkodzić. Nie potrzeba również góry narzędzi – wystarczy porządny wkrętak krzyżakowy.

Wojtek

Zobacz komentarze

Ostatnie posty

Tani moduł IoT z kamerką ESP32 CAM – pierwsze uruchomienie

Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…

2 dni temu

Aktualizacja oprogramowania w stacji lutowniczej AiXun T3A

Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…

2 tygodnie temu

Programator USB AVR ISP z Arduino Nano

Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…

4 tygodnie temu

Tester elementów elektronicznych na atmega – aktualizacja firmware’u

W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…

2 miesiące temu

Wzmacniacz słuchawkowy Lovely Cube – popularny klon Lehmanna

Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…

2 miesiące temu

Podsumowanie 2023 roku

Tradycyjnie w styczniu, publikuję podsumowanie minionego roku na stronie grylewicz.pl. Poniżej trochę liczb, lista najpopularniejszych…

3 miesiące temu