Wymiana matrycy w laptopie – krok po kroku

Przetestowanie nowej matrycyCałkiem niedawno znajoma poprosiła mnie o naprawienie laptopa. Tym razem nie chodziło o oprogramowanie – notebook miał po prostu pękniętą matrycę. Był to ten sam Acer, na przykładzie którego jakiś czas temu opisałem uruchomienie trybu eRecovery. W podobnych przypadkach najpierw rozkręcam laptopa, by dokładnie sprawdzić zamontowany tam model LCD. Tym razem jednak nowa matryca musiała czekać na sprzęt. Po krótkich poszukiwaniach okazało się, że do Acer Aspire 5439 pasuje bardzo dużo różnych matryc o przekątnej 15,6 cala, z 40 pinowym gniazdem, umieszczonym na dole z lewej strony.

Demontaż pękniętej matrycy

Laptop, który do mnie trafił wyglądał tak:

Pęknięta matryca w laptopie

Przed przystąpieniem do pracy, należy wyłączyć laptop i bezwzględnie odłączyć od niego zasilacz i wyjąć baterie. Następnie należy usunąć maskownice ze śrub, znajdujące się w dolnym lewym i prawym rogu:

Zaślepki śrub w Acer

Ja użyłem szpilkę, którą podważyłem przyklejone zaślepki i po delikatnym oderwaniu odłożyłem je w bezpieczne miejsce. Następnie małym krzyżakowym wkrętakiem wykręciłem schowane wcześniej śrubki, po czym przystąpiłem do delikatnej operacji demontażu ramki, mocowanej na kilka zatrzasków. Mniej więcej w połowie jej wysokości wsadziłem palce między plastik a ekran i delikatnie odciągałem do puszczenia zatrzasków:

Usunięcie ramki dookoła matrycy

Po całkowitym ściągnięciu ramki należy uważać na części maskujące zawiasy. Są one w kształcie haka i łatwo je połamać gwałtowym ruchem. Teraz już pozostało tylko kilka śrubek – po dwie przy każdym zawiasie i po jednej w prawym i lewym górnym rogu.

Usunięcie ramki matrycy

Przed całkowitym ściągnięciem tylnej pokrywy, odpiąłem małą wtyczkę od modułu z kamerką:

Wykręcenie pokrywy w notebooku

Trochę gimnastyki czekało mnie przy odklejaniu taśmy sygnałowej. Najpierw usunąłem zabezpieczenie naklejone na gniazdo, następnie delikatnie oddzielałem kabel od starej matrycy. Ostatni etap, to wykręcenie sześciu śrubek – po trzy z lewej i prawej strony, które mocują ekran LCD do pałąków połączonych z zawiasami:

Notebook po zdemontowaniu matrycy

I w ten dosyć łatwy sposób udało się uwolnić zeputą część od laptopa.

Montaż nowej matrycy LCD

Kupiłem nowy ekran LCD za około 200zł. Modeł który otrzymałem, to CHIMEI Innolux N156BGE -L21:

Nowa, zapakowana matryca

Gniazdo sygnałowe jak i jego ulokowanie jest identyczne jak w oryginalnie zamontowanej matrycy LG LP156WH4:

Nowa matryca do laptopa

Montaż zacząłem od wkręcenia bocznych śrub, mocujących ekran do zawiasów. Następnie wpiąłem wtyk w gniazdo i nakleiłem zabezpieczenie. Taśmę sygnałową przykleiłem, tak jak to miało miejsce w oryginale:

Podłączenie matrycy w laptopie

Następny krok, to przykręcenie tylnej klapy – cztery śrubki na dole i dwie na górze, podłączyłem też moduł z kamerką. Przed złożeniem całości, a szczególnie kłopotliwej ramki, włączyłem notebook, by sprawdzić, czy wszystko jest OK, warto też zrobić test wbudowanej kamerki:

Przetestowanie nowej matrycy

Idealny, krystaliczny obraz to sygnał, że czas na ramkę z zatrzaskami. Przed jej montażem warto jeszcze się upewnić, że wiązka sygnałowa jest dobrze ułożona w lewym zawiasie. Jeśli znajdzie się ona w niewłaściwym miejscu, to ramka będzie brzydko odstawać.

Przed samodzielną wymianą matrycy w laptopie, prócz powyższych zdjęć i opisu może być również przydatny filmik, który znalazłem w sieci:

Po wkręceniu dwóch śrubek i zamaskowaniu ich okrągłymi naklejkami wystarczyło przetrzeć matrycę specjalną szmatką, która usunęła odciski palców zostawione podczas montażu. Jak widać cała operacja jest dosyć prosta, jedyna trudność to ramka z zatrzaskami, którą łatwo uszkodzić. Nie potrzeba również góry narzędzi – wystarczy porządny wkrętak krzyżakowy.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 31.07.2015

    […] miną. Za brak humoru odpowiedzialna jest pęknięta matryca. Tak było i tym razem, a przyniesiony notebook to znowu Acer, a konkretnie Aspire E1-530. W laptopach tego producenta miałem okazję kilka razy wymieniać […]

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.