Kategorie SamKnows

Zmierz swój internet czyli SamKnows

Na jakiejś stronie przeczytałem artykuł o SamKnows – europejskim projekcie, który ogólnie polega na pomiarach parametrów szerokopasmowego internetu. Program jest już dosyć dobrze znany w USA i Wielkiej Brytanii, teraz przyszła kolej na resztę krajów UE. Program ma objąć 100 000 użytkowników-wolontariuszy z 30 krajów, w tym blisko 6 000 z Polski. Organizator projektu zapewnia, że nie są zbierane żadne dane nt. odwiedzanych witryn czy ściąganych danych.

Zasada działania w wielkim skrócie:

  1. Zgłaszasz swój akces rejestrując się na stronie projektu www.samknows.eu (dostępne w języku polskim)
  2. Jeśli przejdziesz weryfikację, dostajesz maila w którym potwierdzasz chęć uczestnictwa w programie i akceptujesz jego warunki.
  3. Kilka dni później listonosz przynosi do domu dużą kopertę z bąbelkami w której znajdziesz router TP-Link.
  4. Podłączasz router zgodnie z instrukcją do swojej sieci LAN.
  5. Dostajesz maila, że router, zwany whitebox jest poprawnie podłączony i zbiera dane.
  6. Program trwa 2 lata a po jego zakończeniu whitebox jest Twój.

Zgłosiłem swój akces i zostałem zakwalifikowany. Po potwierdzeniu przeze mnie warunków programu, po mniej więcej tygodniu dostałem paczkę z routerem TP-Link TL-WR741N, SamKnows dostarcza też znacznie lepszy model TP-Link TL-WR1043ND. Na pokładzie został zainstalowany firmware OpeWRT dostosowany do potrzeb projektu. Oprogramowanie posiada licencję GPL i dostępne są jego kody źródłowe. Router pracuje w trybie bridge, więc nie robi bałaganu w sieci – mam go podłączonego od 17 stycznia i nie odczułem jakichkolwiek negatywnych skutków jest obecności, jest za to jeden odczuwalny pozytyw, ale o tym później.

Poniżej filmik obrazujący instalację whitebox’a w domowej sieci:

Firmware zawiera zaszyte dane pozwalające na identyfikację wolontariusza. Już po kilku godzinach od wpięcia do sieci otrzymałem maila z gratulacjami poprawnego podłączenia i danymi do konta.

Do whitebox’a podłączamy tylko urządzenia korzystające z sieci Ethernet, w moim przypadku jest to bramka VoIP, gdyż reszta urządzeń (dwa laptopy i dwie drukarki) korzystają z WLan, a więc z mojego routera. WiFi whitebox’a zbiera jednak również dane – monitoruje biernie ruch w sieciach bezprzewodowych będących w zasięgu.

Pod adresem http://www.samknows.eu/index.php/pl/faq#GQ8 znajduje się bardzo przystępnie napisany FAQ.

Tak wygląda panel, w którym możemy obserwować parametry naszego łącza, przesyłane przez whitebox’a.

Moje łącze obsługuje Netia na linii TP. Skorzystałem z promocji w której moja prędkość internetu uzależniona jest od możliwości centrali – w moim przypadku 20Mb/s… do 20Mb/s. Pomijam fakt, że najpierw przez 2 miesiące walczyłem o synchronizację modemu z 7Mb/s na 20Mb/s (wszyscy na infolinii twierdzili, że tak ma być, aż w końcu udało się zrobić zgłoszenie osobie, która odróżniała prędkość na jaką synchronizuje się modem od prędkości internetu). Robiłem kilka pomiarów za pomocą różnych on-line’owych testerów i nigdy nie udało mi się przekroczyć 10Mb/s, ale ok – przecież mam łącze o przepustowości do 20Mb/s :). Jednak po tygodniu od instalacji whitebox’a moje łącze wyraźnie przyspieszyło – widać to zresztą na wykresie. W godzinach nocnych transfery nierzadko przekraczają 18Mb/s. Ciekawe czy to tylko zbieg okoliczności, czy może SamKnows monitoruje łącze, a Netia monitoruje SamKnows…

Program trwa dwa lata, jeśli chcemy zrezygnować wcześniej – musimy zwrócić router. Po zakończeniu programu urządzenie staje się naszą własnością – z pewnością zostanie wtedy odblokowane by pełnić rolę normalnego routera.

Aktualizacja 3.02.2014 – program nie ma obecnie wyznaczonego terminu zakończenia, chęć rezygnacji należy zgłosić mailowo do supportu SamKnows, opisałem to tutaj: Zakończenie projektu SamKnows po 2 latach.

Czy warto przyłączyć się do programu? Myślę, że tak, tym bardziej, że uczestnictwo ogranicza się praktycznie tylko do podłączenia whitebox’a do naszej sieci. Takie akcje z pewnością przyczyniają się do polepszenia usług świadczących przez operatorów telekomunikacyjnych.

Wojtek

Zobacz komentarze

  • Chyba nie doczytałeś EULA-jest tam 1 punkt:
    5. SamKnows' Property

    The Whitebox and Software will remain the property of SamKnows. SamKnows may at any time ask You to return the Whitebox, which they must do within 28 days of such a request being sent. SamKnows will arrange for the Whitebox to be returned at SamKnows cost.

  • @User
    Tak, masz rację, (taki punkt to zresztą zabezpieczenie w większości tego typu umowach) ale jest też w faq:
    "Co stanie się z urządzeniem SamKnows Whitebox na zakończenie projektu?
    Po zakończeniu projektu będziesz mógł zachować Whitebox do użytku własnego."

  • A co sie stanie po zakonczeniu projektu? Czy SamKnows whitebox można wykorzystac do innych celów?

  • @Michal
    Tak jak napisałem, po zakończeniu programu router staje się naszą własnością i wtedy zapewne zostanie odblokowane oprogramowanie, by urządzenie mogło pełnić funkcję normalnego routera.

  • @daoskar Z informacji podanych w FAQ wynika, że projekt został zaplanowany na 2 lata. Nie wiem tylko, czy jako projekt rozumie się cały program SamKnows, czy może członkostwo jednego wolontariusza. Mi mijają 2 lata za 2 dni, odkąd mam wpiętego whiteboxa do sieci.

  • Witam, mam podłączonego whiteboxa od 17 stycznia 2012. Dziś mamy 23 stycznia 2014 i urządzenie nie ma zamiaru stać się zwykłym routerem, wiadomo może kiedy to nastąpi? miało być 2 lata..

  • @looki Mój whitebox również zarejestrował się w sieci 17 stycznia 2012. Szukałem w panelu informacji o zakończeniu pomiarów, ale nic takiego tam nie ma. Ostatecznie zadałem pytanie do supportu - dam znać jak coś odpowiedzą.

  • Panowie, to nie działa tak że kiedykolwiek router zostanie "uwolniony" i nagle w magiczny sposób uzyskamy dostęp do jego konfiguracji - sami musimy wgrać odpowiedni firmware żeby tak się stało.

    Tak czy siak, ciekaw jestem czy pojawi się jakieś oficjalne oświadczenie związane z zakończeniem dwuletnich badań. Koniec mojego okresu minął wczoraj.

Udostępnij
Opublikowane przez
Wojtek

Ostatnie posty

Tani moduł IoT z kamerką ESP32 CAM – pierwsze uruchomienie

Mega tanie, bezprzewodowe moduły Internet of Things na dobre zadomowiły się w naszych sieciach. Od…

18 godzin temu

Aktualizacja oprogramowania w stacji lutowniczej AiXun T3A

Pewnie nie każdy posiadacz tytułowej stacji lutowniczej wie, że posiada ona możliwość aktualizacji firmware'u. Producent…

2 tygodnie temu

Programator USB AVR ISP z Arduino Nano

Jakiś czas temu, przeglądając Aliexpress natknąłem się na ciekawy shield do Arduino Nano. Według opisu…

3 tygodnie temu

Tester elementów elektronicznych na atmega – aktualizacja firmware’u

W mailach i komentarzach kilka razy przewijała się prośba o ten wpis. Chodzi o aktualizację…

2 miesiące temu

Wzmacniacz słuchawkowy Lovely Cube – popularny klon Lehmanna

Dziś tematyka audio, a nawet audiofilska. Uznany wzmacniacz słuchawkowy Lehmann Black Cube Linear o dość…

2 miesiące temu

Podsumowanie 2023 roku

Tradycyjnie w styczniu, publikuję podsumowanie minionego roku na stronie grylewicz.pl. Poniżej trochę liczb, lista najpopularniejszych…

3 miesiące temu