Zmierz swój internet czyli SamKnows

Na jakiejś stronie przeczytałem artykuł o SamKnows – europejskim projekcie, który ogólnie polega na pomiarach parametrów szerokopasmowego internetu. Program jest już dosyć dobrze znany w USA i Wielkiej Brytanii, teraz przyszła kolej na resztę krajów UE. Program ma objąć 100 000 użytkowników-wolontariuszy z 30 krajów, w tym blisko 6 000 z Polski. Organizator projektu zapewnia, że nie są zbierane żadne dane nt. odwiedzanych witryn czy ściąganych danych.

Zasada działania w wielkim skrócie:

 1. Zgłaszasz swój akces rejestrując się na stronie projektu www.samknows.eu (dostępne w języku polskim)
 2. Jeśli przejdziesz weryfikację, dostajesz maila w którym potwierdzasz chęć uczestnictwa w programie i akceptujesz jego warunki.
 3. Kilka dni później listonosz przynosi do domu dużą kopertę z bąbelkami w której znajdziesz router TP-Link.
 4. Podłączasz router zgodnie z instrukcją do swojej sieci LAN.
 5. Dostajesz maila, że router, zwany whitebox jest poprawnie podłączony i zbiera dane.
 6. Program trwa 2 lata a po jego zakończeniu whitebox jest Twój.

Zgłosiłem swój akces i zostałem zakwalifikowany. Po potwierdzeniu przeze mnie warunków programu, po mniej więcej tygodniu dostałem paczkę z routerem TP-Link TL-WR741N, SamKnows dostarcza też znacznie lepszy model TP-Link TL-WR1043ND. Na pokładzie został zainstalowany firmware OpeWRT dostosowany do potrzeb projektu. Oprogramowanie posiada licencję GPL i dostępne są jego kody źródłowe. Router pracuje w trybie bridge, więc nie robi bałaganu w sieci – mam go podłączonego od 17 stycznia i nie odczułem jakichkolwiek negatywnych skutków jest obecności, jest za to jeden odczuwalny pozytyw, ale o tym później.

Poniżej filmik obrazujący instalację whitebox’a w domowej sieci:

Firmware zawiera zaszyte dane pozwalające na identyfikację wolontariusza. Już po kilku godzinach od wpięcia do sieci otrzymałem maila z gratulacjami poprawnego podłączenia i danymi do konta.

Do whitebox’a podłączamy tylko urządzenia korzystające z sieci Ethernet, w moim przypadku jest to bramka VoIP, gdyż reszta urządzeń (dwa laptopy i dwie drukarki) korzystają z WLan, a więc z mojego routera. WiFi whitebox’a zbiera jednak również dane – monitoruje biernie ruch w sieciach bezprzewodowych będących w zasięgu.

Pod adresem http://www.samknows.eu/index.php/pl/faq#GQ8 znajduje się bardzo przystępnie napisany FAQ.

Tak wygląda panel, w którym możemy obserwować parametry naszego łącza, przesyłane przez whitebox’a.

Moje łącze obsługuje Netia na linii TP. Skorzystałem z promocji w której moja prędkość internetu uzależniona jest od możliwości centrali – w moim przypadku 20Mb/s… do 20Mb/s. Pomijam fakt, że najpierw przez 2 miesiące walczyłem o synchronizację modemu z 7Mb/s na 20Mb/s (wszyscy na infolinii twierdzili, że tak ma być, aż w końcu udało się zrobić zgłoszenie osobie, która odróżniała prędkość na jaką synchronizuje się modem od prędkości internetu). Robiłem kilka pomiarów za pomocą różnych on-line’owych testerów i nigdy nie udało mi się przekroczyć 10Mb/s, ale ok – przecież mam łącze o przepustowości do 20Mb/s :). Jednak po tygodniu od instalacji whitebox’a moje łącze wyraźnie przyspieszyło – widać to zresztą na wykresie. W godzinach nocnych transfery nierzadko przekraczają 18Mb/s. Ciekawe czy to tylko zbieg okoliczności, czy może SamKnows monitoruje łącze, a Netia monitoruje SamKnows…

Program trwa dwa lata, jeśli chcemy zrezygnować wcześniej – musimy zwrócić router. Po zakończeniu programu urządzenie staje się naszą własnością – z pewnością zostanie wtedy odblokowane by pełnić rolę normalnego routera.

Aktualizacja 3.02.2014 – program nie ma obecnie wyznaczonego terminu zakończenia, chęć rezygnacji należy zgłosić mailowo do supportu SamKnows, opisałem to tutaj: Zakończenie projektu SamKnows po 2 latach.

Czy warto przyłączyć się do programu? Myślę, że tak, tym bardziej, że uczestnictwo ogranicza się praktycznie tylko do podłączenia whitebox’a do naszej sieci. Takie akcje z pewnością przyczyniają się do polepszenia usług świadczących przez operatorów telekomunikacyjnych.

Możesz również polubić…

16 komentarzy

 1. User pisze:

  Chyba nie doczytałeś EULA-jest tam 1 punkt:
  5. SamKnows’ Property

  The Whitebox and Software will remain the property of SamKnows. SamKnows may at any time ask You to return the Whitebox, which they must do within 28 days of such a request being sent. SamKnows will arrange for the Whitebox to be returned at SamKnows cost.

 2. Wojtek pisze:

  @User
  Tak, masz rację, (taki punkt to zresztą zabezpieczenie w większości tego typu umowach) ale jest też w faq:
  “Co stanie się z urządzeniem SamKnows Whitebox na zakończenie projektu?
  Po zakończeniu projektu będziesz mógł zachować Whitebox do użytku własnego.”

 3. Michal pisze:

  A co sie stanie po zakonczeniu projektu? Czy SamKnows whitebox można wykorzystac do innych celów?

 4. Wojtek pisze:

  @Michal
  Tak jak napisałem, po zakończeniu programu router staje się naszą własnością i wtedy zapewne zostanie odblokowane oprogramowanie, by urządzenie mogło pełnić funkcję normalnego routera.

 5. daoskar pisze:

  Ktoś wie kiedy w końcu zamierzają uwolnić urządzenia ?

 6. Wojtek pisze:

  @daoskar Z informacji podanych w FAQ wynika, że projekt został zaplanowany na 2 lata. Nie wiem tylko, czy jako projekt rozumie się cały program SamKnows, czy może członkostwo jednego wolontariusza. Mi mijają 2 lata za 2 dni, odkąd mam wpiętego whiteboxa do sieci.

 7. looki pisze:

  Witam, mam podłączonego whiteboxa od 17 stycznia 2012. Dziś mamy 23 stycznia 2014 i urządzenie nie ma zamiaru stać się zwykłym routerem, wiadomo może kiedy to nastąpi? miało być 2 lata..

 8. Wojtek pisze:

  @looki Mój whitebox również zarejestrował się w sieci 17 stycznia 2012. Szukałem w panelu informacji o zakończeniu pomiarów, ale nic takiego tam nie ma. Ostatecznie zadałem pytanie do supportu – dam znać jak coś odpowiedzą.

 9. Shoonay pisze:

  Panowie, to nie działa tak że kiedykolwiek router zostanie “uwolniony” i nagle w magiczny sposób uzyskamy dostęp do jego konfiguracji – sami musimy wgrać odpowiedni firmware żeby tak się stało.

  Tak czy siak, ciekaw jestem czy pojawi się jakieś oficjalne oświadczenie związane z zakończeniem dwuletnich badań. Koniec mojego okresu minął wczoraj.

 10. Wojtek pisze:

  Napisałem kilka zdań o sposobie rezygnacji z SamKnows po 2 latach uczestnrictwa. Router Whitebox oczywiście można zatrzymać dla siebie: http://grylewicz.pl/zakonczenie-projektu-samknows-2-latach/

 11. Wojtek pisze:

  Jeśli ktoś ma prblem z odblokowaniem whiteboxa, to tutaj http://grylewicz.pl/odblokowanie-whiteboxa-darmowy-router-samknows/ opisałem to szczegółowo

 12. embo pisze:

  Obecnie piszą na stronie FAQ, że program potrwa do końca listopada 2014 z możliwością jego przedłużenia.

 1. 07.06.2013

  […] czerwcu otrzymałem kolejny, szesnasty już mail z programu SamKnows. Od pierwszego wpisu (Zmierz swój internet czyli SamKnows), który zrobiłem 1 lutego 2012, zaraz po otrzymaniu routera, minęło już sporo czasu. Tak jak […]

 2. 25.01.2014

  […] odblokowanego Whiteboxa do innych celów (takie pytania są w komentarzach do tego wpisu Zmierz swój internet czyli SamKnows), tak jak było to obiecane, ale do dzisiaj SamKnows nie wydało oficjalnego komunikatu w tej […]

 3. 01.02.2014

  […] moim pierwszym wpisie o projekcie: Zmierz swój internet czyli SamKnows, który pojawił się 2 lata temu, 1 lutego 2012, kilku wolontariuszy pyta w komentarzach, kiedy […]

 4. 07.02.2014

  […] na stronie cyklicznie publikowałem wpisy dotyczące programu SamKnows. Już w pierwszym z nich Zmierz swój internet czyli SamKnows pisałem o 2-letnim okresie trwania badań i routerze TP-Link, który po tym czasie staje się […]

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.