Domoticz #1 – instalacja na RPi

Jakiś czas temu zakupiłem sporo różnych czujników, głównie firmy Xiaomi. Przeglądając różne systemy inteligentnego domu, Domoticz sprawiał wrażenie najbardziej uniwersalnego, o dużych możliwościach. Poniżej opisałem moje doświadczenia z instalacją, a w kolejnych częściach opiszę integrację z różnym sprzętem.

Przygotowanie Raspberry Pi do Domoticza

Domoticz to zbiór pakietów, które trzeba zainstalować na systemie operacyjnym, np. na Raspbianie. Instalację najlepiej przeprowadzić na czystym systemie, tak więc u mnie pierwszym krokiem było przygotowanie karty micro SD dla Raspberry Pi 3 B.

Na początek wsadziłem kartę SD do laptopa i z poziomu Linux Mint wpisałem:

co wyświetliło mi dyski w systemie, karta jest zidentyfikowana jako mmcblk0 i ma 2 partycje mmcblk0p1 i mmcblk0p2. To ważne, by poprawnie zidentyfikować kartę, do za chwilę użyję narzędzia dd do zgrania obrazu systemu:

W skrócie – plik z obrazem Rasbian Buster Lite (system bez gui) zapisuję na karcie. Więcej o przygotowaniu karty do z systemem do Raspberry Pi i Banana Pi z poziomu Windows i Linux opisałem tutaj. A tak to wyglądało u mnie:

Tak przygotowaną kartę wsadzamy do Raspberry Pi i uruchamiany Raspbiana. Na początek warto skonfigurować stały adres IP i typ połączenia – przewodowe czy WiFi, szczegółowo opisałem to ostatnio tutaj.

Z poziomu raspi-config -> Network Options -> Hostname ustawiamy sobie nazwę sieciową:

Dalej w raspi-config w Localization -> Change Locale ustawiamy en_US.UTF-8 – amerykańskie kodowanie jest znacznie lepsze od domyślnie ustawionego brytyjskiego:

I jeszcze dla porządku strefa czasowa z poziomu Change Timezone:

Teraz KONIECZNIE musimy włączyć sobie zdalny dostęp do Raspbiana, czyli odpalamy serwer SSH. W raspi-config wchodzimy w Interfacing Options

i wybieramy SSH:

Potwierdzamy włączenie SSH:

I test – połączmy się z innego komputera w tej samej sieci z naszym Raspberry Pi:

No nie mogło być inaczej, wszystko działa :).

Instalacja Domoticz na Raspberry Pi

Proces instalacji jest zautomatyzowany, przygotowany przez autorów skrypt prowadzi nas praktycznie za rękę przez cały proces. Na początek zaktualizujmy sobie system Raspbian:

I uruchamiany skrypt instalacyjny:

Czekamy na kolejne etapy instalacji, bo od czasu do czasu coś trzeba będzie ustawić:

Pierwsze okienko z informacją, by ustawić statyczny adres IP, co zrobiliśmy wcześniej, na etapie konfiguracji Raspbiana:

Następnie określamy, czy strona domoticza ma być dostępna bez szyfrowania (hhtp) i z nim (https):

Ustawiamy port dla http – warto zmienić proponowane ustawienie i wybrać domyślny 80, będzie prościej wpisując później adres w przeglądarkę:

Port dla https – tu już domoticz sugeruje standardowy 443 i tak zostawmy:

Folder instalacji też zostawiłem domyślny:

Instalacja trwa dalej:

I po kilku chwilach koniec:

Po wyjściu z kreatora mamy jeszcze raz informację o adresach, z poziomu których uzyskamy dostęp do domoticza:

Uruchamiamy na komputerze czy telefonie przeglądarkę, wpisujemy jeden z podany adresów (w przypadku https dostaniemy komunikat o niezaufanym certyfikacie) i powinniśmy uzyskać panel dopmoticza:

Nie ma tu jeszcze żadnych czujników, ale możemy przeprowadzić podstawową konfigurację: z poziomu Setup -> System ustawmy sobie język polski i lokalizację:

Raz dwa trzy i domoticz komunikuje się z nami „po naszemu”:

Ustawienie lokalizacji spowoduje choćby prawidłowe godziny wschodów i zachodów słońca.

Podsumowanie

Jak widać, instalacji jest dość prosta, sprowadza się do podania kilku danych wejściowych i praktycznie po paru chwilach uzyskujemy serwer inteligentnego domu o olbrzymich możliwościach. W następnej części pokażę jak podłączyć bezpośrednio do Raspberry Pi czujniki temperatury (DS18B20), temperatury, wilgotności i ciśnienia (BME280) oraz bezprzewodowe (bluetooth) czujniki temperatury i wilgotności Xiaomi.

Wpis “Domoticz #1 – instalacja na RPi” komentowano 7 razy

  1. Sam kiedyś korzystałem z Domoticza przez kilka lat, ale od jakiegoś roku przesiadłem się na Home Assistant. O wiele większe możliwości i elastyczność. Polecam sprawdzić.

  2. Jestem na etapie testowania różnych rozwiązań, uzbierało mi się sporo czujników z ZigBee, Bluetooth i WiFi. Na pierwszy ogień poszedł domoticz.

  3. Jak chcesz używać bezproblemowo RPi jako serce inteligentnego domu to zainstaluj system na dysku pod usb. Akurat Pi 3 B nadaje się do tego idealnie.

    • Dzięki za info, wiem co masz na myśli. Na razie robię próby, daleko jeszcze do odpalenia tego „na produkcji”.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.