Naprawa tygodniowego programatora czasowego na szynę DIN
W poniższym materiale opisałem szybką naprawę dość przydatnego, elektronicznego tygodniowego programatora czasowego. Urządzenie, jak na dalekowschodni masowy wyrób przystało, występuje pod wieloma markami i nazwami. U mnie pracuje jako sterownik pompy cyrkulacji ciepłej wody, która jest załączana w określonych godzinach.
Kilka słów o programatorze Schelinger TSGE2
Nim przejdę do opisu usterki i naprawy, napiszę kilka słów o tym sterowniku, bo jest to naprawdę ciekawe i przydatne urządzenie. Posiadany przeze mnie posiada nazwę jak w nagłówku, ale można znaleźć go jako Adelid ZSM-T1, Maclean MCE09, Orno OR-PRE-414 itp itd.
Za cenę niecałych 40zł otrzymujemy zegar z pamięcią 8 programów włącz/wyłącz, obsługę czasu letniego i zimowego, każdy program może być załączany w 16 różnych kombinacjach dni tygodnia. Całość jest w niewielkiej obudowie DIN-3 z możliwością montażu na typowej szynie TH-35, a przekaźnik może w teorii przełączać prądy do 16A (obciążenie rezystancyjne) i 8A (obciążenie indukcyjne i pojemnościowe). do tego podtrzymanie ustawień przez kilkadziesiąt godzin bez zasilania. Jak dla mnie do obsługi pompy cwu aż nadto opcji.
Tygodniowy programator – co się zepsuło?
No właśnie. Po zainstalowaniu i podłączeniu sterownika w skrzynce rozdzielacza ogrzewania podłogowego, układ prawidłowo działał przez około rok. Działał prawidłowo, czyli w zaprogramowanym czasie włączenia pompy cyrkulacyjnej, w łazience ciepła woda leciała praktycznie od razu. Później, przy pierwszym odkręceniu np. po nocy, na ciepłą wodę trzeba było dość długo czekać, podobnie wieczorem, czyli pompa nie działała.
Pierwsze sprawdzenie – zegar działa, wyświetla prawidłowy czas, ale wtedy, gdy ma pracować pompa, nie świeci czerwona dioda led sygnalizująca włączenie przekaźnika. Sama pompa oczywiście też nie pracuje. Pierwsza myśl – zegar zgubił ustawienia. Kombinacją przycisków zresetowałem go do ustawień domyślnych i na nowo ustawiłem czasy włączania – bez efektu, przekaźnik nadal nie reagował. Naprawianie lub odsyłanie na gwarancję tak taniego urządzenia trochę mija się z celem, ale korzystając z dość długiego L4, podjąłem próbę naprawy.
Naprawa tygodniowego programatora czasowego
Samo otwarcie obudowy to dosłownie chwila, w środku znajdują się dwie płytki ułożone piętrowo – dolna to sekcja wykonawcza i zasilania oznaczona symbolem GE2-B6.0, górna to logika i interfejs użytkownika GE2-A4.0, czyli mikrokontroler, wyświetlacz i klawiatura.
Już na pierwszy rzut oka widać, że jakiś problem znajduje się potencjalnie na dolnej płytce. Jedna dioda jest wyraźnie okopcona, podobnie fragment płytki drukowanej – patrz prawy dolny róg.
Po podłączeniu zasilania zmierzyłem spadek napięcia na diodzie i kompletnie nic „nie trzymało się kupy”. Na diodzie, w kierunku zaporowym był bardzo duży spadek napięcia, blisko 60V. Napięcie zasilania było wystarczające dla mikrokontrolera (niecałe 3V), ale dużo za małe, żeby wysterować przekaźnik, który był połączony szeregowo z diodą LED. Generalnie obwód zasilania jest tam bardzo prosty, ale muszę przyznać, że wykonanie jest poprawne, a przekaźnik wzbudza zaufanie. Pomierzyłem newralgiczne elementy i wylutowałem diodę. Tak jak przypuszczałem, był to Zener, przy pomocy mikroskopu odczytałem symbol 1N4756A – parametry to 47V 1W, symbol na pcb DZ.
Chciałem kupić diodę o większej mocy, lub połączyć szeregowo dwie o napięciach np. 22V i 24V, ale w lokalnym sklepie z elektroniką udało mi się kupić element o parametrach 47V 1,3W.
Po wlutowaniu, podłączeniu do zasilania i ustawieniu włączenia przekaźnika usłyszałem kliknięcie i czerwona dioda zapaliła się jak zwykle mocnym, oślepiającym światłem.
Podsumowanie
Co tu dużo pisać. Naprawa udana, jeden elektrośmieć mniej. Sterownik działa od 3 miesięcy prawidłowo. Koszt samej części, czyli diody, oczywiście śmieszny, bo 41 groszy, czas naprawy mnie niż godzina. Dłużej zajęło mi przygotowanie tego wpisu :). Patrząc po ilości sprzedanych sztuk, jest to dość popularny programator, także jest szansa, że u kogoś wystąpiła identyczna usterka i ten materiał okaże się pomocny w naprawie. Dołączam jeszcze instrukcję Schelinger TSGE2 – mi się przydaje dwa razy w roku, żeby zmienić czas z letniego na zimowy i odwrotnie – kombinacja przycisków C+ i MANUAL.
Co do odpowiedzi na komentarz to właśnie zrobiłem drugie podejście do problemu. Problem jest po stronie cloudflare. Muszę doczytać jak…
To co testowałem (AbracaDABra i welle) jest stricte pod DAB/DAB+, nie wyszukiwało FM.
Jestem ciekaw jak ta grafika leci? Jako base64? Z tego co widze, dalej ci nie działa odpowiadanie przez gości w…
Bardziej mi chodziło czy oprogramowanie jest pisane specjalnie pod DAB, czy trzeba było coś konfigurować, by działał tylko DAB bez…
Nie do końca zrozumiałem pytanie, ale ten tuner odbiera też FM, DAB+ odpaliłem z ciekawości.