OpenELEC – centrum rozrywki na Raspberry Pi

Po krótkim opisie Raspbmc, czas na kolejny system dla rpi – OpenELEC. Ich cechą wspólną jest Kodi, ale kilkanaście drobnych różnic powoduje, że OpenELEC jest szybszy i bardziej dopracowany, dzięki czemu jest przyjemniejszy w codziennym użytkowaniu. Na Raspberry Pi B z 512MB pamięci RAM prędkość działania nie jest zbyt wielka, ale znośna. Sześciokrotnie wydajniejsze RPi 2 z 1GB ramu posiada wystarczającą wydajność do codziennego korzystania z Kodi i jego olbrzymich multimedialnych możliwości.

Przygotowanie karty SD z obrazem

Zaczynając zabawę z OpenELEC, należy udać się na stronę domową i pobrać image odpowiednie do posiadanej wersji Raspberry: strona Get OpenElec.

OpenELEC - pobieranie

Sposób przygotowania karty z obrazem systemu opisałem tutaj: Raspberry Pi – pierwsze kroki. Przygotowaną kartę można włożyć do slotu malinki i włączyć zasilanie.

Pierwsze uruchomienie i konfiguracja

Pierwsze uruchomienie systemu OpenELEC trwa nieco dłużej niż zwykle, zaraz po uruchomieniu środowiska graficznego wita nas kreator konfiguracji. Pierwszym wyborem jest język systemu:

Konfiguracja OpenELEC - język

Następnie powinniśmy udać się do menu PROGRAMY i uruchomić OpenELEC Configuration, w zakładce System warto przestawić układ klawiatury z us na pl:

Ustawienie układu klawiatury

Jeśli korzystamy z karty WiFi w zakładce Sieć upewniamy się, że sieci bezprzewodowe są aktywne:

Połączenia bezprzewodowe - aktywacja

Przechodząc do zakładki Połączenia wystarczy wybrać swoją nazwę sieci, wpisać poświadczenia i gotowe:

Konfiguracja WiFi

Od teraz OpenELEC ma kontakt ze światem. Można też połączyć się przez ssh. Tu, inaczej niż w RaspBMC, login to root a hasło openelec.

Instalacja dodatków z pliku zip

Dodatki instaluje się identycznie jak w przypadku RaspBMC. Te instalowane wprost z internetu są dostępne dzięki repozytoriom. Standardowo mamy dostęp do dwóch: OpenELEC Mediacenter OS Add-ons i Kodi Add-on repository. Jeśli to za mało, można dodać inne, w których znajdują się wtyczki na których nam zależy. Dodać, czyli doinstalować, np. z pliku zip. Pokażę to na przykładzie popularnego (i dyskusyjnego ze względu na prawa autorskie) repozytorium sd-xbmc.org zawierającym wtyczki odtwarzające strumienie z polskich serwisów i stacji. Szukamy w sieci pliku repository.sd-xbmc.org-2.0.0.zip, który kopiujemy na pendrive. Sticka wkładamy w gniazdo usb RPi. Przechodzimy do SYSTEM->Ustawienia->Dodatki i wybieramy Zainstaluj z pliku zip:

Instalacja plugina z zipa

W oknie ze źródłem pliku odszukujemy pendrive:

Dodatki - źródło instalacji

A na nim plik z dodatkowym repozytorium:

Plugin w pliku zip

Po instalacji mamy możliwość instalacji dodatkowych wtyczek z nowego źródła:

Plugin Polska TV

W identyczny sposób instaluje się gotowe dodatki z grupy Muzyka, Wideo itd.

Overclocking Raspberry Pi

W odróżnieniu od RaspBMC, konfiguracja OpenELEC nie podkręca procesora w malince i pracuje on ze standardową prędkością:

Procesor z zegarem 700MHz

Zmiana częstotliwości na 850MHz w bezpieczny sposób, bez podnoszenia napięć, ożywi nieco Raspberry. Zmiana jest bardzo prosta do wykonania – wystarczy wyedytować plik config.txt znajdujący się na pierwszej, bootującej partycji karty. Oryginalnie sekcja związana z taktowanie wygląda tak:

Niezmieniony config.txt

W komentarzach zawarto opis zmiany częstotliwości i napięć, ja skopiowałem ustawienia z RaspBMC, czyli dodałem do pliku:

arm_freq=850
core_freq=375

i teraz plik wygląda tak:

Config.txt z overclockingiem

W Windowsach, zamiast wbudowanego notatnika warto posłużyć się jakimś bardziej inteligentnym edytorem, typu Programer’s notepad czy Notepad++.

Procesor taktowany zegarem 850MHz

Powyższy screen pokazuje taktowanie procesora po restarcie RPi.

Sterowanie systemem Kodi

Do sterowania Kodim można użyć klawiatury i myszy (niewygodne), pilota (obsługa wielu popularnych modeli), wygodnej klawiaturki z padem Rii mini i8 (polecam) lub telefonu czy tabletu z Androidem. Do tego ostatniego wystarczy darmowa wersja aplikacji Yatse ze sklepu Google Play. Raspberry i tablet/smartfon powinny znajdować się w tej samem sieci. Yatse automatycznie wykryje hosta z zainstalowanym systemem Kodi (XBMC) i umożliwi wygodne sterowanie jego funkcjami:

Screeny z Yatse Android

Sterowanie Kodim za pomocą Yatse jest bardzo wygodne i intuicyjne.

Dodatki do OpenELEC: DVB-T i LCD

Standardowy zestaw Raspberry Pi OpenELEC pozwala na odtwarzanie plików zapisanych na karcie pamięci, zewnętrzym dysku czy NAS’ie. Dzięki połączeniu z internetem można korzystać z serwisów typu Youtube, słuchać radia internetowego, oglądać tv-online. Ale mamy przecież cyfrową telewizję naziemną, 3 multipleksy i ponad 20 niekodowanych kanałów TV. By je oglądać wystarczy podłączyć tuner DVBT na usb, zainstalować i skonfigurować serwer tvheadend i klienta.

Telewizja dvb-t na OpenELEC

Do portów GPIO można podłączyć popularny wyświetlacz LCD czy VFD, który ożyje po spatchowaniu sterownika hd44780.

LCD hd44780 i Raspberry Pi

LCD 16x2 i OpenELEC

Po krótkiej konfiguracji LCD zacznie wyświetlać przydatne nam informacje, pozwalające używać całości bez podłączonego telewizora, jako np. radia internetowego w kuchni sterowanego przez Yatse.

Podsumowanie

Jak widać możliwości niepozornej malinki i systemu Kodi są bardzo duże. O ile na Raspberry Pi całość działa czasem niezbyt szybko, to na znacznie mocniejszym Raspberry Pi 2 OpenELEC nadaje się do podłączenia na stałe z telewizorem czy monitorem i używania na co dzień. Wykorzystując starą obudowę po np. tunerze satelitarnym czy DVD z rpi, kartą wifi, lcd i być może zewnętrznym dyskiem w środku można zbudować funkcjonalne i zwarte urządzenie na wzór htpc, ale za sporo mniejsze pieniądze.

Możesz również polubić…

9 komentarzy

  1. szymon pisze:

    Super post! Tak jak ten o RaspBMC.
    Aż sam zainteresowałem się zainstalowaniem opartego o Raspberry pi domowego centrum rozrywki.
    A czy istnieje możliwość stworzenia na jednym Raspberry pi działającego równolegle serwera NAS i centrum rozrywki na Kodi?
    Jeśli tak, to może stworzenie takiego układu mogłoby byś pomysłem na jeden z następnych postów.

    • Jeśli się nie mylę, to w Kodi jest opcja włączenia Samby. A jak nie to całość możesz skonfigurować przez SSH. Ja tak zrobiłem, bo tak jest dla mnie wygodniej.
      Oczywiście musisz pamiętać, że dysk musi mieć własne zasilanie. Oprócz tego u siebie musiałem podłączyć do malinki zasilanie przez GPIO (i zmienić zasilacz na porządny – nie wiem co konkretnie pomogło), bo przy starcie dysku głupiało.
      No i jeśli masz starszą wersję malinki (tak jak ja), to przy dużym użyciu dysku (przez inną aplikację niż samo Kodi) i jednoczesnej próbie odtworzenia filmu full HD może się przycinać, ale nie wiem na ile to jest problem wydajności samej malinki, a na ile prędkości odczytu z dysku… Jeśli to drugie to być może można jakoś ustawić priorytet dla Kodi… U mnie taki problem występuje na tyle rzadko, że nie chciało mi się tym zajmować…

  2. Do Autora:
    “który ożyje po spatchowaniu sterownika hd44780”
    Możesz rozwinąć temat?
    Nie znalazłem poradnika (po polsku) o podłączeniu wyświetlacza do Raspberry Pi i konfiguracji (w OpenELEC i RaspBMC). Może napisałbyś o tym artykuł? Pewnie nie tylko ja bym skorzystał 🙂

  3. Maniek pisze:

    Wojtek, na ktorej wersji OpenELEC robiles tego patch’a? brakuje mi sciezki i pliku do konfiguracji tego co bedize na ekranie LCD.xml gdzie sterujesz tym co bediz ena ekranie.
    Czy istalowales dodatkowo plugin z repozytorium (kodi.wiki/view/Add-on:XBMC_LCDproc) czy skopiowanie plików, podmiana biblioteki i restart wystarczyl?

    • Wojtek pisze:

      OpenElec 5.0.3, w moim komentarzu – 4 od góry, jest link z opisem podpięcia wyświetlacza. Warto poszukać nowszego info, bo wpis ma prawie rok, a od tego czasu może już niczego nie trzeba patchować.

  4. Rafał pisze:

    Bardzo przydatny post. Możesz podać jakie używasz dongle’a do DVB-T. Ja mam jakiś gwizdek Mars, ale działa słabo. Często się zacina a kanały przełączają się bardzo wolno.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.