Usprawnienie mini płytki testowej AVR z dekodera Cyfrowego Polsatu
Niedawno pisałem tutaj Mini płytka testowa AVR z odzysku skąd można pozyskać gotowy moduł z procesorem AVR ATtiny2313 i 4 wyświetlaczami 7-segmentowymi. Dzisiaj, kontynuując temat, pokażę w jaki sposób minimalnym nakładem pracy można znacznie zwiększyć możliwości płytki. Dzięki przeróbce uzyskamy łatwy dostęp do wszystkich portów niezbędnych do zaprogramowania procesora w trybie szeregowym ISP oraz doprowadzimy do gniazda goldpinów 3 dodatkowe porty. Do wykonania modyfikacji, prócz lutownicy i kawałka cyny, niezbędne będą:
– 20cm kabla o niewielkiej średnicy – np. drut nawojowy w emalii;
– cztery goldpiny z rastrem 2mm (te typowe mają 2,54mm);
– wiertarka i wiertło 1mm do zrobienia otworu w płytce;
– pęseta do usunięcia dwóch elementów smd.
Modyfikacja pierwsza – większe gniazdo
Prace nad usprawnieniem modułu z dekodera Echostar DSB-616 zacząłem od wywiercenia otworu dokładnie 2mm za 8 pinem gniazda na brzegu laminatu, tak żeby zamiast rzędu trzech goldpinów dało się przylutować cztery. W celu ustalenia dokładnej pozycji, przyłożyłem poziomo do otworów rząd czterech goldpinów i pinezką zaznaczyłem punkt wiercenia – dzięki temu znajdował się on w linii z pozostałymi i w odpowiedniej odległości. Taki punkt ułatwia też wiercenie – wiertło nie ślizga się po laminacie. Na początek założyłem wiertło 0,8mm, później 1mm. Punkty lutownicze posmarowałem topnikiem – kalafonią rozpuszczoną w denaturacie. Dzięki temu cyna ładnie rozlała się na miedzianym padzie. Nowe goldpiny okazały się nieco krótsze od oryginalnych, ale jest to bez znaczenia.
Modyfikacja druga – dodatkowe porty
Rozszerzenie funkcjonalności płytki o nowe porty rozpocząłem od usunięcia rezystora R17 o wartości 10k. Znajduje się na dolnej warstwie, na prawo od nóżek wyświetlaczy i nad nóżkami kondensatorów elektrolitycznych, widnieje na nim napis 104. Rozgrzałem najpierw jego jeden pad, później drugi i pchnąłem delikatnie pęsetą. Inna metoda na usunięcie, to zrobienie na nim kulki z cyną za pomocą lutownicy i zepchnięcie gorącego elementu z punktów lutowniczych. Podobnie potraktowałem diodę D1 a w jej miejsce wlutowałem zworkę.
Kolejny krok to przygotowanie kabelków. Pierwszy z nich łączy nóżkę 16 mikrokontrolera, czyli PORTB.4 z punktem lutowniczym po rezystorze R14 (tym bliższym nóżek wyświetlacza) połączonym z pinem nr 4 gniazdka. Ja użyłem drut nawojowy w emalii o małej średnicy. Zeskrobałem izolujący lakier na obu końcach na odcinkach około 2mm, pobieliłem cyną i przylutowałem najpierw do nóżki ATtiny2313, a później do pada. Drucik przebiega z górnej warstwy na dolną. Szczegóły na zdjęciu.
Pozostały jeszcze 2 porty, które trzeba doprowadzić do gniazdka. Pin nr 5, czyli PORTA.0 mikrokontrolera trzeba połączyć z pinem nr 8 w gniazdku, drugi drucik połączy pin nr 4, czyli PORTA.1 z pinem nr 9 – tym bez pada miedzi w wywierconym przez nas otworze. Lutowanie do nóżek procesora wymaga nieco staranności, ja przed lutowaniem posmarowałem piny roztworem kalafonii i denaturatu (konsystencja mleka), rozgrzewałem nóżkę i dotykałem cyną, następnie rozgrzewałem ją znowu i przykładałem drucik. Po wszystkich modyfikacjach moja płytka wygląda tak:
Od teraz schemat płytki będzie nieco inny, niż ten z wpisu Mini płytka testowa AVR z odzysku. Dla rozróżnienia płytkę po przeróbce oznaczyłem symbolem v.2.0, a obowiązujący od dziś schemat wygląda tak:
Schemat w wersji pdf: Schemat mini płytki testowej AVR v.2.0.
Opis pinów gniazda
Po rozszerzeniu gniazda o dodatkowe piny, mamy dostęp do wszystkich portów wymaganych do zaprogramowania (ich układ można znaleźć w pierwszym wpisie na temat płytki – Mini płytka testowa AVR z odzysku). Warto za to opisać porty, które mamy do dyspozycji:
Tutaj Najprostszy programator AVR za 3zł do mini płytki testowej znajdziesz opis prostego programatora, za pomocą którego można wgrać do mikrokontrolera program testowy.
Przydatne linki:
- Mini płytka testowa AVR z odzysku – pierwszy wpis, który zawiera informację skąd wziąć płytkę Atmel_display, jej schemat i opis elementów.
- Najprostszy programator AVR za 3zł do mini płytki testowej – programator LPT do mikrokontrolerów AVR.
- Instalacja narzędzi dla AVR i IDE Eclipse w Linux Mint – wygodne, zintegrowane środowisko do pisania i kompilowania programów oraz programowania mikrokontrolerów.
- Test mini płytki AVR z ATtiny2313 – pierwszy program – kilka linijek kodu napisanego w C, dzięki którym dowiemy się, czy nasza płytka jest sprawna.
5 komentarzy
[…] niewielkiej przeróbki zwiększającej funkcjonalność płytki znajduje się tutaj: Usprawnienie mini płytki testowej AVR z dekodera Cyfrowego Polsatu. Wkrótce opublikuję na blogu wpis pokazujący jak i czym zaprogramować mikrokontroler oraz […]
[…] płytki testowej z mikrokontrolerem AVR ATtiny2313 (Mini płytka testowa AVR z odzysku i Usprawnienie mini płytki testowej AVR z dekodera Cyfrowego Polsatu) opisałem sposób jej pozyskania i modyfikacji zwiększającej funkcjonalność. Dzisiaj pokażę, […]
[…] Usprawnienie mini płytki testowej AVR z dekodera Cyfrowego Polsatu – opis drobnych przeróbek; […]
[…] Usprawnienie mini płytki testowej AVR z dekodera Cyfrowego Polsatu – modyfikacja płytki; […]
[…] Usprawnienie mini płytki testowej AVR z dekodera Cyfrowego Polsatu […]