Instalacja narzędzi dla AVR i IDE Eclipse w Linux Mint

eclipseDzisiejszy wpis jest tematycznie powiązany z mini płytką testową AVR, dzięki której prawie za darmo można nauczyć się programować 8-bitowe mikrokontrolery firmy Atmel. Poprzednio dodane informacje to:

Skoro mamy już niezbędną bazę sprzętową, to czas na oprogramowanie, które umożliwi nam pisanie programów i wgrywanie ich do ATtiny2313. Opiszę bardzo popularny zestaw: całkowicie darmowy, wygodny i świetnie współpracujący ze sobą: avr-gcc zawierający niezbędne biblioteki, avrdude dzięki któremu zaprogramujemy mikrokontroler i środowisko Eclipse, które spina wszystko w całość. Na co dzień używam Linux Mint, który działa na starym komputerze z Pentium 4, dlatego instalacja będzie opisana właśnie w tym systemie.

Instalacja avr-libc, avr-dude, binutils i eclipse

Zaczynamy od instalacji niezbędnego oprogramowania. Całość można wyklikać, ale to przecież linuks, więc łatwiej i szybciej będzie zrobić to w terminalu. Bezpiecznie na początek zrobić aktualizację, czyli:

sudo apt-get update

Po wpisaniu hasła do konta z uprawnieniami roota system uaktualni informację o pakietach. Następny krok to właściwa instalacja, czyli polecenie w terminalu:

sudo apt-get install eclipse avr-libc binutils avrdude

U mnie wyglądało to tak:

apt-get install eclipse avr-libc binutils avrdude

Następnie system zapyta, czy ściągnąć i zainstalować wymagane pakiety oraz poda ilość potrzebnego miejsca na dysku:

agt-get_install - lista pakietów

Po zatwierdzeniu klawiszem T rozpocznie się instalacja. U mnie zakończenie wyglądało tak:

Zainstalowane oprogramowanie

Moim zdaniem krócej niż przez klikanie ;). Eclipse można również ściągnąć ze strony jako archiwum, rozpakować i uruchomić – taka wersja mniej zintegrowana z systemem operacyjnym. Ja jednak wolę instalację z pakietów – dzięki temu łatwo całość aktualizować w przyszłości.

Eclipse – pierwsze uruchomienie i konfiguracja

IDE Eclipse sprawia wrażenie dosyć ociężałego, a to dlatego, że oparte zostało na środowisku Java. Plus taki, że łatwo je dostosować do innych systemów operacyjnych.

Instalator stworzył skrót do programu, u mnie w Menu->Programowanie->Eclipse:

Uruchamianie Eclipse

Zaraz po uruchomieniu program zapyta nas o ścieżkę z projektami – można ustawić odpowiednią dla siebie, lub kliknąć OK – następnym razem znowu zostaniemy o to zapytani. U mnie Ecplise uruchomił się ze stroną Welcome.

Warto teraz zainstalować wtyczkę do obsługi mikrokontrolerów AVR. W tym celu należy klinąć w górnej belce Help->Install New Software… W nowo otwartym oknie Install trzeba kliknąć na przycisk Add… Wyświetli się małe okienko, w polu Name można wpisać dowolną nazwę dla repozytorium, ja wpisałem Wtyczka AVR, pole Location musi zostać uzupełnione adresem

http://avr-eclipse.sourceforge.net/updatesite/

U mnie wyglądało to tak:

Instalacja pluginu avr w Eclipse

Po zatwierdzeniu przyciskiem OK, w oknie pojawi się po chwili AVR Eclipse Plugin i jego wersja – zaznaczamy go i klikamy w Next w  dolnej części okna. W kolejnym ekranie Install Details klikamy Next. Następnie zatwierdzamy licencję i wciskamy przycisk Finish – zacznie się instalacja wtyczki. U mnie pojawiło się również okno Security Warning, które zatwierdziłem przyciskiem OK. Na koniec trzeba wykonać ręczny lub automatyczny restart platformy Ecplise.

Jeśli chcesz programować w Windows za pomocą tego samego oprogramowania, poszukaj w googlach informacji o WinAVR i Eclipse – znajdziesz wiele stron z poradnikami krok po kroku, w tym filmów.

Właściwie wszystko mamy już zainstalowane, można więc zacząć pisać programy i ładować je do AVRów. W następnej części cyklu pokażę jak stworzyć projekt, napisać prosty program, skompilować go i zaprogramować mikrokontroler. Przy okazji sprawdzimy czy nasza mini płytka testowa jest w pełni sprawna – Test mini płytki AVR z ATtiny2313 – pierwszy program.

Przydatne linki:

Możesz również polubić…

6 komentarzy

  1. patanlab pisze:

    Masz błędy w “kodzie”, pojawiły się znaczniki . Jak ktoś skopiuje bezmyślnie metodą Ctrl+C/V to wyskoczą mu błędy w systemie.

  1. 29.01.2013

    […] zainstalować środowisko programistyczne Eclipse, które bardzo zwiększy komfort pracy (tutaj: Instalacja narzędzi dla AVR i IDE Eclipse w Linux Mint) i udostępnię prosty program, który po skompilowaniu i wgraniu przetestuje wyświetlacz i porty […]

  2. 06.02.2013

    […] etap to uruchomienie Eclipse. O jego instalacji i konfiguracji pisałem tutaj: Instalacja narzędzi dla AVR i IDE Eclipse w Linux Mint. Podczas startu standardowo zostaniemy zapytani o domyślną ścieżkę dla projektów – […]

  3. 12.05.2013

    […] Instalacja narzędzi dla AVR i IDE Eclipse w Linux Mint – wygodne, zintegrowane środowisko do pisania i kompilowania programów oraz programowania mikrokontrolerów. […]

  4. 16.05.2013

    […] Instalacja narzędzi dla AVR i IDE Eclipse w Linux Mint – wygodne, zintegrowane środowisko do pisania i kompilowania programów oraz programowania mikrokontrolerów. […]

  5. 30.06.2015

    […] AVR, tutaj jest to atmega8. Więcej o avrdude i innych narzędziach znajdziesz tutaj: Instalacja narzędzi dla AVR i IDE Eclipse w Linux Mint. Wynikiem działania […]

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.