Wymiana klawiatury w laptopie Lenovo G50

Trafił do mnie ostatnio dość popularny laptop Lenovo G50 z uszkodzoną klawiaturą. Mimo braku widocznych uszkodzeń mechanicznych, kilka klawiszy, w tym spacja, nie działało. Klawiaturę należało więc wymienić na nową. Na szczęście od kilku lat rynek części zamiennych do notebooków jest duży i nie ma problemów z zakupem.

Nowa klawiatura do Lenovo G50

Z zakupem klawiatury do G50 nie ma najmniejszego problemu. Na allegro można znaleźć dziesiątki aukcji, ja za swoją zapłaciłem niecałe 62zł z dostawą do Paczkomatu. Klawiatura pasuje do serii Lenovo G50, m.in.: G50-30, G50-45, G50-70.

Klawiatura Lenovo G50

Warto odwrócić ją na tył i sprawdzić jak jest zamontowana. Od razu widać trzy gwintowane otwory pod śruby. Na górnej i bocznych krawędziach znajdziemy wpusty na ruchome zatrzaski znajdujące się w obudowie notebooka. Na dolnej krawędzi znajdują się wypusty, które chowają się w obudowie. Czyli wiemy, że czeka nas odkręcenie 3 śrubek trzymających klawiaturę, którą należy demontować zaczynając od górnej krawędzi, najlepiej podważając ją na środku.

Spód klawiatury Lenovo

Demontaż starej klawiatury

Prace standardowo zaczynamy od wyłączenia notebooka i wyjęcia baterii. Dobrym wkrętakiem krzyżakowym wykręcamy 3 śruby trzymające dużą pokrywę:

Śruby pokrywy G50

Pokrywę przesuwamy do dołu, co uwolni ją z zatrzasków i pozwoli na zdjęcie bez łamania czegokolwiek.

Teraz czas na odnalezienie 3 śrub trzymających klawiaturę. Sprawa jest łatwa, bo obok śrub są rysunki informujące o elementach, które są mocowane. I tak jedna śruba znajduje się obok zatrzasku baterii (lewa strona), a dwie odkryliśmy demontując klapę, z czego jedna znajduje się pod białą naklejką – plombą.

Śruby klawiatury

Po ich wykręceniu (i pożegnaniu się z gwarancją) czas na zdjęcie klawiatury. Stawiamy laptopa w normalnej pozycji, plastikowym nożykiem lub podobnym narzędziem podważamy klawiaturę na środku górnej krawędzi i palcami, z wyczuciem ciągniemy do góry.

Lenovo G50 wyjęcie klawiatury

Po uwolnieniu z zatrzasków, można ją wysunąć i zrobić sobie dostęp do taśmy. Podważamy do góry zabezpieczenie i wysuwamy taśmę. Montaż nowej klawiatury przeprowadzamy w dokładnie odwrotnej kolejności, zaczynając od założenia taśmy sygnałowej. Zatrzaski na górnej krawędzi są ruchome (chowane), co bardzo ułatwia osadzenie. Jeśli wszystko jest równo założone, zamykamy laptopa, odwracamy i wkręcamy 3 śruby klawiatury, nasuwamy klapę, skręcamy ją i gotowe.

Prócz zdjęć i opisu pomocny będzie film, który znalazłem na youtube:

Jak widać, w nowszych laptopach wymiana klawiatury nie jest taka straszna i do tego dość tania.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Rysiek pisze:

    Ciekawy artykuł. Przyda mi się bo akurat moi rodzice mają G50. A jak wygląda kwestia uziemienia serwisanta? Niektórzy stosują jakieś opaski, maty itp. Czy bez tego można bezpiecznie grzebać w bebechach komputera?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.