Szybka naprawa uciążliwej usterki czajnika Zelmer / Midea

W czajniku elektrycznym Zelmer po około 4 latach użytkowania pojawiła się usterka włącznika. Była ona dość irytująca, bo włączenie zasilania czy grzania wody polegało na różnych próbach wciśnięcia przycisku – pod kątem, z użyciem większej siły itp. W końcu stało się to tak uciążliwe, że sprzęt wylądował na biurku.

Sterownik czajnika Zelmer / Midea MK-17E01A

Jak to bywa w takich przypadka, trzeba zacząć od dostania się do przycisku. Pierwsze pytanie, to czy będzie łatwo bo to typowy mikrostyk wlutowany w płytkę, czy badziewie w stylu pocynowany punkt na płytce drukowanej + wypukła sprężysta blaszka przyklejona folią. By się tego dowiedzieć, zaczynam od wykręcenia jakimś małym torxem trzech wkrętów na spodzie podstawy czajnika.

Podstawa czajnika Zelmer

Po wykręceniu, czekają jeszcze zatrzaski, na szczęście mało uciążliwe. Po zdjęciu pokrywy widać płytkę drukowaną. Szybki rzut okiem na miejsca, gdzie powinny być przyciski i już widać po liczbie punktów lutowniczych i rastrze, że będą to chyba klasyczne microswitche. No to wykręcamy 4 wkręty tym samym torxem.

Spód płytki sterownika

I po wyjęciu płytki widać już z czym mamy do czynienia :). Czyli będzie łatwo, szybko i tanio.

Sterownik czajnika Zelmer

Interesuje mnie mcroswitch S1 nad diodą LED1 – prawa część płytki. Nie ma na co czekać, trzeba grzać lutownicę. Do takich małych robótek ciężko o lepsze narzędzie, niż TS100.

Mikrostyk włącznika zasilania czajnika – wymiana

Kawałek miedzianej plecionki i 320ºC na grocie skutecznie rozdzieliło mikroswitcha od PCB sterownika czajnika.

Mikrostyk zasilania

Wygrzebałem z zapasów kilka mikroswitchy. Niektóre nowe, inne odzysk z wylutu (ze sprzętu sprzed 2 dekad, więc najlepsze jakościowo). Inne nowe chińskie (osobna grupa jakościowa).

mikrostyki

Po lewej oryginalny switch, po prawej to co udało mi się znaleźć. Ten z czerwonym przyciskiem pochodzi z chińskiego, rażąco taniego zestawu do samodzielnego montażu. Nie zamontowałem go wtedy z obawy o trwałość, a teraz niestety pasuje idealnie wysokością. No trudno, nie chce mi się spiłowywać innego mikrostyku, zaryzykuję tym.

Mikrostyk po wymianie

Cztery punkty lutownicze później wygląda to jak na zdjęciu powyżej. Naprawę można było zrobić jeszcze taniej, ale w dziadowski sposób, czyli podmienić wadliwy switch z którymś z 3 pozostałych, które są praktycznie nieużywane. No ale tak nie róbmy, tym bardziej, że te oryginalne styki mają jak widać, słabą trwałość. Czajnik działa, aż miło się teraz włącza. Nie wiem, ja wytrzymaliśmy z tym 4 lata… 😉

Czajnik Zelmer

Podsumowanie

Naprawa tej usterki to powiedzmy 20 minut. Miała ona jak najbardziej sens, bo czajnik jest całkiem praktyczny i trwały (na płycie sterownika jest data produkcji 2 lipiec 2012). Usterka jest znana w sieci, można znaleźć mnóstwo linków z tym problemem:

A teraz czas na dobrą kawę. Do następnego wpisu!

Możesz również polubić…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.